Porady ogrodnicze

Maj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 04.05 - 10.05

„Jeśli deszcze w maju, wszystko rośnie jak w gaju.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Maj w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 04.05 - 10.05

Fot.123RF.com

Widokiem bzów, czyli lilaków. To grupa drzew i krzewów, które o tej porze zachwycają swoim kwitnieniem. Kwiaty, w kolorze bieli i różu lub fioletu w różnych odcieniach zebrane są na szczycie pędów w wiechowate kwiatostany. Często nie tylko pięknie wyglądają, ale również pięknie pachną. Ich widok może wpłynąć na to, że zapragniemy mieć więcej kwiatów w ogrodzie. 

Przeczytaj również: Pielęgnacja i właściwości lilaka pospolitego

Zbliża się czas sadzenia cebul i bulw roślin ciepłolubnych, które sadzimy wiosną, a zakwitną latem i jesienią. Należą do nich m. in. gladiole, popularnie nazywane mieczykami, dalie, których inna nazwa to gladiole czy kanny, czyli pacioreczniki. Dostępne są teraz w sklepach ogrodniczych i w internecie w wielu odmianach. Wybierając je, można dostać zawrotu głowy.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

To także czas, kiedy rozpoczynamy obsadzanie pojemników. Pamiętajmy jednak, że jeżeli zrobimy to w pierwszej połowie maja, mogą nas jeszcze zaskoczyć zimne noce, a nawet przymrozki. Jeżeli prognoza pogody przewiduje spore ochłodzenie, to te rośliny należy wnieść do domu lub innego ciepłego pomieszczenia.

Gdy ryzyko przymrozków już minie, możemy też wysiać ciepłolubne rośliny jednoroczne wprost do gruntu, które latem i jesienią bujnie zakwitną. Zaliczyć do nich można m.in. aksamitki, cynie, kocanki, kosmos, lwią paszczę czy lewkonię.

Zobacz więcej zdjęć

Zachęceni coraz cieplejszymi dniami, możemy pokusić się o wysiew kolejnych warzyw na grządkach. Jeżeli nie spodziewamy się już znacznych spadków temperatury, możemy sięgnąć po nasiona fasolki szparagowej, ogórków i innych warzyw dyniowatych. To rośliny, które są wrażliwe na mróz i chłód, dlatego zaleca się je wysiewać po „Zimnych Ogrodnikach”. Czasami jednak sprzyjająca aura pozwala zrobić to nieco wcześniej.

W warzywnikach przyszedł już czas na pierwsze zbiory. To chyba najprzyjemniejsza chwila dla wszystkich uprawiających warzywa, gdy wreszcie można zebrać owoce swojej pracy. A wśród nich są już m.in. rzodkiewki, szczypior młodej dymki czy młode liście szpinaku. Cały czas dbamy o grządki, regularnie je odchwaszczamy i delikatnie spulchniamy wierzchnią warstwę gleby.

Odchwaszczamy też trawniki. Gdy pojawią się w darni pierwsze niechciane rośliny, należy usunąć je jak najszybciej, żeby nie zdążyły zawiązać nasion i rozsiać się na jeszcze większej powierzchni. A mniszek, popularnie nazywany mleczem, rozsiewa się bardzo szybko. Na szczęście w czasie kwitnienia jest on bardzo dobrze widoczny i można go wyrwać z trawnika. Mniszek ma długi, palowy system korzeniowy. Jeżeli nie usuniemy go całego, będzie się cały czas odradzał.

Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie: Mniszek lekarski

I to wszystko na dziś. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.