Porady ogrodnicze

Mała architektura w ogrodzie

Ogród w głównej mierze tworzą rośliny. Aby jednak podkreślić ich charakter i stworzyć miejsce sprzyjające wypoczynkowi wśród natury, niezbędne jest wprowadzenie do ogrodów konstrukcji dekoracyjnych i mebli wypoczynkowych, czyli tak zwanej małej architektury ogrodowej. Przedstawiamy pomysły na urozmaicenie przestrzeni ogrodu.

Mała architektura w ogrodzie

Stylowy i dopracowany ogród nie obędzie się bez małej architektury. Ma ona olbrzymi wpływ na przydomową przestrzeń, nadaje jej odpowiedniego charakteru oraz użyteczności. Elementy takie jak ławeczki, oczka wodne, ścieżki, pergole i altany sprawiają, że zieleniec nabiera przyjemnej atmosfery, sprzyjającej wypoczynkowi wśród roślin.

Pojęcie małej architektury jest bardzo obszerne – obejmuje między innymi:

Altany – altany to niewielkie budowle o lekkiej, ażurowej konstrukcji, chociaż równie popularne są te w formie miniaturowych, drewnianych domków. Są zadaszone (gontem drewnianym, bitumicznym lub strzechą); chronią więc zarówno przed słońcem, jak i deszczem. Najczęściej oferowane są jako gotowe konstrukcje. Najbardziej efektowną, ale droższą, bo bardziej skomplikowaną do wykonania konstrukcją są altany na planie sześciokąta, z sześciospadowym dachem.

„Subtelniejszą” formą altan, bo bez ścian bocznych i podłogi są pawilony. Produkowane są z różnych materiałów, ale największą popularnością cieszą się te wykonane z nieprzemakalnej tkaniny. Są one lekkie, składane, łatwo zatem przenosić je z miejsca w miejsce.

REKLAMA

Pergole i trejaże, a także rozmaite kraty wykonywane z drewna lub metalu stosować możemy tak, jak parawany we wnętrzu – jako ścianki, które zasłonią, to co chcemy ukryć lub wydzielą poszczególne strefy w ogrodzie. Dodatkowo posłużą jako forma ochrony przed wiatrem i słońcem dla wrażliwszych roślin. Obsadzone dekoratywnymi pnączami, prezentują się wyjątkowo zjawiskowo. Przesłony sprawdzą się w małych ogrodach, w których nie ma miejsca dla altany, ale występują pewne elementy wypoczynkowe – ławki, huśtawki czy siedziska, które chcemy wydzielić, zaciszyć lub osłonić.

Zobacz więcej zdjęć

Na rynku dostępne są również altany, których ściany składają się jakby z połączonych pergoli wykonywanych ze stalowych prętów – bez dachów lub z półściankami. Służą one obsadzaniu roślin, które do wzrostu potrzebują podpór.

Zobacz więcej zdjęć

Murki oporowe zabezpieczają skarpy i pagórki urozmaicające przestrzeń ogrodu, przed osuwaniem się ziemi. Stawiane są na granicy między gruntami o różniących się poziomach. Mogą być wykorzystywane również jako siedziska na obrzeżach rabat albo podpora pod skalniak. Potrafią być bardzo urokliwe, szczególnie jeśli są długie i nieprowadzone wzdłuż linii prostej. Dzięki ich odpowiedniej aranżacji można dowolnie kształtować optyczną przestrzeń ogrodu – murek, który ciągnie się poza zasięg wzorku, a później łagodnie wchodzi w ziemię, sprawi, że ogród wyda się większy.

W ogrodach najczęściej wykonuje się murki oporowe suche, z płaskich kamieni, które nie wymagają umacniania zaprawą. Sposobem na nadanie ogrodowi jeszcze więcej koloru jest wykonanie takiego obrzeża i wplecenie w jego wolne przestrzenie ozdobnych bylin. Bardziej pracochłonne w wykonaniu są murki murowane. Dużą popularnością cieszą się również obmurowania z prefabrykatów, betonu oraz gambionów – siatkowych koszy.

REKLAMA

Wyżej wspomniane elementy najczęściej wprowadzane są do ogrodów, ponieważ poza estetycznymi funkcjami, spełniają również te użytkowe. Jeśli tylko dysponujemy większym terenem, wygospodarować możemy na nim miejsce dla oczek wodnych, domków na drzewie, wędzarni lub grilla. Najczęściej jednak kupowanym wyposażeniem ogrodowym są dziecięce zabawki: piaskownice, huśtawki, zjeżdżalnie, a także minibaseny. W ogrodzie, który ma być miejscem rekreacji i spotkań z rodziną lub znajomymi, nie może zabraknąć miejsca dla mebli ogrodowych. O tym, jak znaleźć idealne meble ogrodowe przeczytasz w tym poradniku.

Zobacz więcej zdjęć

Aby swobodnie dojść do poszczególnych miejsc w ogrodzie, nie deptając staranie wypielęgnowanego trawnika, warto zawczasu zaplanować w swoim ogrodzie ścieżki. Najczęściej wykonuje się je z drewna, kamieni, żwiru i kory lub kostek brukowych, a także cegły.

Zobacz więcej zdjęć

Niezależnie od tego, na jaki materiał zdecydujemy się, tworząc ogrodową dróżkę, dobrze zwrócić uwagę na jej stabilność – część surowców wymagać będzie odpowiedniej impregnacji i zabezpieczenia, by zapobiec np. poślizgnięciom. Równie ważne jest zachowanie odległości od krzewów i drzew, zwłaszcza tych, których systemy korzeniowe są płaskie – z czasem mogą one naruszyć konstrukcję alejki.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.