Porady ogrodnicze

Najlepsza wysokość koszenia trawnika - poradnik ogrodnika

Cieplejsza majowa pogoda sprzyja wzrostowi trawy, dlatego systematyczne koszenie trawnika jest o tej porze najważniejszym zabiegiem. W maju wiosenne nawożenie mamy już za sobą, a letnie podlewanie jeszcze przed nami. Często rodzi się pytanie, jaka wysokość koszenia będzie najodpowiedniejsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale oto kilka wskazówek.

REKLAMA

Fot.123RF.com

O tym, jak wysoko ścinać trawę decyduje kilka aspektów. Musimy wziąć pod uwagę, jaki mamy typ trawnika, czy jest to trawnik użytkowy, ozdobny, a może sportowy oraz jakie gatunki traw przeważają w naszym trawniku. Ponadto należałoby wziąć pod uwagę, jakie panują warunki atmosferyczne i jakie jest umiejscowienie naszej darni - czy rośnie w słońcu, czy może w bardziej zacienionym miejscu.

Powszechnie zaleca się koszenie trawnika na wysokości od 2 do 6 cm. W naszych ogrodach najczęściej ustawiamy nóż kosiarki na wyższym poziomie, 2-centymetrowe strzyżenie częściej spotkamy na polach golfowych. Dla trawników rosnących w polskich warunkach pogodowych niskie koszenie powodowałoby zbytnie przerzedzanie się darni, dlatego zazwyczaj kosimy ją na wysokości 4-6 cm.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Podczas suchej pogody, latem kosimy trawnik centymetr / dwa wyżej niż wiosną, zatem jeżeli w maju kosimy trawnik na wysokości 4 cm, to w upalne dni lepiej ustawić kosiarkę na wysokości 5-6 cm. Wysoka trawa zacienia glebę, przez co odparowuje mniej wody. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku darni, która rośnie w cieniu lub półcieniu – zaleca się koszenie jej nieco wyżej niż takiej, która rośnie w słońcu. Niedobór światła powinien być rekompensowany przez większą obfitość liści. Trawnik ozdobny można przycinać na niższą wysokość 3-4 cm, a trawniki użytkowe przeważające w naszych ogrodach, a także trawniki sportowe przycinamy już wyżej, najczęściej na wysokość ok. 4-5, a cm.

Jeśli trawnik wyrósł zbyt wysoko, np. w wyniku naszej dłuższej nieobecności, nie powinno się go skracać więcej niż o 1/3 wysokości, a najwyżej o połowę. Niskie strzyżenie należy w takim wypadku rozłożyć na 2-3 etapy. Młody, dopiero wysiany trawnik kosimy pierwszy raz, kiedy źdźbła traw dorosną do 8-10 cm wysokości. Powinniśmy ją wtedy skrócić o 4-5 centymetrów, nie niżej. Dopiero w kolejnych koszeniach możemy delikatnie obniżać wysokość koszenia. Korzystniej dla darni jest zawsze kosić trawę częściej, ścinając niewielkie części źdźbeł.


Fot.123RF.com

Ostatni raz kosimy trawę pod koniec sezonu wegetacyjnego, najczęściej w listopadzie, chociaż zdarzały się już i takie lata, kiedy trawnik trzeba było jeszcze raz przyciąć w grudniu. Ostatnie koszenie nie powinno być ani za wysokie, ani zbyt niskie, w zależności od tego, jaki mamy trawnik, jest to zazwyczaj 4-5 cm. Zbyt wysoko skoszona trawa będzie się załamywać i gnić pod śniegiem. Zbyt nisko skoszona będzie narażona na przemarzanie korzeni.

Częstotliwość koszenia nie podlega sztywnemu schematowi, zależy od pogody i warunków wzrostu samej trawy. Musimy więc na bieżąco decydować, kiedy i na jaką wysokość skosić nasz trawnik. Gdy źdźbła osiągną wysokość 6-8 cm kosiarka musi iść w ruch. Regularne koszenie wpływa na to, że nasz trawnik wygląda ładniej, ale ważniejsze jest to, że zabieg ten pobudza trawę do wzrostu, stymuluje korzenie i ogranicza rozwój chwastów.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

andziks

Wszystko jest do załatwienia prostymi krokami. Znacie Warter Fuels? Paliwo ekologiczne? Przecież urządzenie może działać bez porównania lepiej, o ile tylko dopilnujcie absolutnych podstaw. Na Eko paliwie widzę lepszą pracę silnika, równiejszą, większą moc, łatwiejsze radzenie sobie z wysoką trawą. No i żywotność paliwa – Eko nadaje się do użytku zdecydowanie dłużej i to już są takie naprawdę istotne czynniki.

Homi

Nigdy nie używaj kosiarki rotacyjnej. To jest rębak do trawy a nie kosiarka po tym masz suche postrzępione końcówki trawy. Wygląda to ohydnie. Używa się tylko i wyłącznie kosiarek wrzecionowych. Unikaj MULCZOWANIA to jest pokrywanie paką trawy co wygląda koszmarnie to jeszcze wbijasz tą papkę pomiędzy trawę i masz potem miękki trawnik. Zobacz równice jak skosisz z mulczowaniem a z wyrzutem bocznym. Nie zaponie o piaskowaniu trawnika, nawożeniu, wapnowaniu (odkwaszeniu - gnijąca strawa tej której nie wybierzesz grabiami tworzy odczyn kwaśny)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najlepsza wysokość koszenia trawnika - poradnik ogrodnika"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.