Spis treści:
Nawożenie sadzonek pomidorów
Pomidory to rośliny ciepłolubne o długim okresie wegetacji. Oznacza to, że potrzebują nie tylko odpowiednich temperatur, ale też czasu, aby wydały dojrzałe owoce. Ze względu na panujący u nas klimat pomidory uprawia się głównie z rozsady pielęgnowanej w domu. Dzięki temu są chronione przed wiosennymi przymrozkami i tym samym mają wydłużony okres wegetacji. Gotowe, wyrośnięte sadzonki można też nabyć na targu czy w centrum ogrodniczym.
Niezależnie, czy samodzielnie przygotowaliśmy rozsadę pomidorów, czy też kupiliśmy sadzonki, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo o nie zadbać. Niezbędne jest ich systematyczne podlewanie – tak częste, aby ziemia była lekko wilgotna, lecz nie mokra. Pamiętajmy też o nawożeniu sadzonek pomidorów, które rozpoczynamy 3-4 tygodnie po siewie, gdy rośliny są już rozrośnięte po przepikowaniu.
Zbyt wczesne zastosowanie nawozów może zaszkodzić młodym roślinom, które mają jeszcze słabo rozwinięty system korzeniowy. Do zasilania sadzonek pomidorów możemy używać rozcieńczonych nawozów wieloskładnikowych (połowa zalecanej dawki lub nawet mniej), ale jeszcze lepiej sprawdzą się naturalne odżywki z prostych, bezpiecznych w stosowaniu składników.
Nawożenie sadzonek pomidorów to podstawa ich pielęgnacji. Fot. simol1407/123RF.com
Przeczytaj również: Jak głęboko siać marchew? Na początku uprawy możesz zadbać o mocny korzeń
Naturalny nawóz do sadzonek pomidorów
Sadzonki pomidorów można zasilać biohumusem, czyli całkowicie naturalnym nawozem płynnym, który wytwarzany jest przez dżdżownice. Jest bezpieczny w stosowaniu, ponieważ nie stwarza ryzyka przenawożenia. Doskonale nadaje się do nawożenia pomidorów na rozsadzie, jak również później, po posadzeniu na stałym stanowisku w ogrodzie. Biohumus rozcieńczamy zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
Jeśli chcemy, aby sadzonki pomidorów miały grube łodygi i silne korzenie, możemy zasilać je również innym naturalnym nawozem. Oto instrukcja przygotowania:
- Zbieramy pokrzywę, wypełniamy nią 10-litrowe wiadro i zalewamy deszczówką do przykrycia. Zostawiamy na ok. 2 tygodnie, codziennie mieszając. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie gnojówki z pokrzywy, możemy kupić gotową w sklepie ogrodniczym;
- Do osobnego naczynia wrzucamy 2 garście granulowanego obornika owczego lub bydlęcego. Zalewamy 10 l deszczówki i zostawiamy na 2 doby;
- Gnojówkę z pokrzywy przelewamy przez sito i mieszamy z płynną odżywką z obornika granulowanego. Całość rozcieńczamy wodą w stosunku 1:15 (1 część nawozu na 15 części wody).
Tak przygotowanym naturalnym nawozem podlewamy sadzonki pomidorów co 2 tygodnie, aby ładnie się rozkrzewiły i rozbudowały silny system korzeniowy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Uprawa i pielęgnacja rabarbaru. Dobre odmiany i nawożenie rabarbaru
Siew ogórka gruntowego na rozsadę. Błędy, które wpływają na plonowanie
Nawóz kurzy do warzyw, drzew i krzewów owocowych. Jak stosować kurzak?