Porady ogrodnicze

Ogród w szkle — zakładanie i pielęgnacja

Uprawa roślin w rozmaitego kształtu szklanych naczyniach jest jednym z niebanalnych sposobów na zieleń w naszym domu, stanowiącym ciekawą alternatywę dla tradycyjnej hodowli roślin w donicach. Jeżeli więc znudziły ci się kwiaty w zwyczajnych plastikowych pojemnikach, szukasz pomysłu na uatrakcyjnienie wyglądu swojej domowej zieleni, masz na nią niewiele miejsca w mieszkaniu lub po prostu szukasz kreatywnego zajęcia dla siebie, lub dzieci, idealnym pomysłem będzie stworzenie własnego miniaturowego ogrodu w szklanym pojemniku.
Ogród w szkle — zakładanie i pielęgnacja
REKLAMA

Wykonanie mini-ogrodu w szklanym naczyniu
Przed rozpoczęciem prac należy zaopatrzyć się w następujące elementy:
- szklane naczynie,
- opcjonalnie przy kompozycji planowanej w naczyniu z wąską szyjką potrzebne będą do umieszczenia roślin w szklanym pojemniku dwa patyczki z przymocowanymi na końcach łyżeczkami,
- sadzonki: 2-3 małe roślinki,
- piasek lub żwirek np. akwarystyczny, kamyki do drenażu,
- świeża i odpowiednia ziemia kwiatowa,
- aktywny węgiel drzewny (dostępny w aptece lub sklepach akwarystycznych)
- kawałki kory, małe gałązki,
- opcjonalnie mech (do kupienia w kwiaciarni lub giełdzie kwiatowej, nie można go natomiast wynosić z lasu, gdyż jest pod ochroną).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Krok 1: Wybór odpowiedniej rośliny
Do uprawy idealnie nadają się rośliny miniaturowe, proste w uprawie, niewymagające obfitego podlewania, takie jak kaktusy, kalanchoe, draceny. Decydując się na stworzenie ogrodu w szklanym naczyniu, nie łączmy roślin o różnych wymaganiach. Najlepiej jest wybierać gatunki wolno rosnące, gdyż w tak korzystnych warunkach rośliny będą szybko przyrastać, dobrze sprawdzą się więc wszelakie sukulenty, ale również trzykrotka, skrzydłokwiat, skalnica rozłogowa, peperomia, bluszcz oraz miniaturowe odmiany storczyków. Fajnym i dekoracyjnym pomysłem jest również wykorzystanie doskonale czującego się w takich warunkach mchu oraz niewielkich paproci np. orliczki kreteńskiej lub niekropienia, oraz roślin owadożernych jak rosiczka czy muchołówka. Z popularnych roślin doskonale sprawdzą się również: fitonia, gastenia, haworcja, episcja czy haworcja.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Krok 2: Dobór szklanego naczynia
W sieci można wyszukać szereg inspiracji z rozmaitymi szklanymi naczyniami w roli głównej. Ogrody w szklanej, miniaturowej formie możemy wykonać w naczyniach o różnych kształtach, wazonach, słoikach, a nawet większych butelkach. Wybór pojemnika zależy od rośliny, którą planujemy zasadzić, wielkości powierzchni, w którym docelowo stać będzie nasz mini-ogród oraz pożądanego efektu dekoracyjnego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Mamy dwie możliwości uprawy: pierwsza to podlanie, szczelne zamknięcie naszego szklanego przeźroczystego naczynia np. słoju i stworzenie niemal bezobsługowej hodowli oraz druga, czyli uprawa w otwartym naczyniu. Przy drugim wariancie, szklane naczynie pełni tylko rolę dekoracyjnej doniczki, a trzymane w niej rośliny musimy traktować jak kwiaty doniczkowe. Wybierając otwarty, szklany pojemnik, musimy pamiętać więc o regularnym podlewaniu posadzonych roślin. Niezależnie od wybranego naczynia każde szkło przed rozpoczęciem pracy należy starannie umyć i osuszyć, a słoiki oczyścić z resztek etykiet i kleju. Następnie przystępujemy do wykonania naszego mini-ogrodu w szkle.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Krok 3: Wykonanie
Warstwa pierwsza — drenaż
Jest on niezwykle ważny, gdyż w naczyniu bez odpływu, woda zbiera się na dnie. Do wykonania warstwy drenażowej najlepiej wykorzystać niewielkie kamyki, dzięki którym nadmiar wody nie będzie podtapiał korzeni posadzonych roślin. Od wysokości wybranego naczynia zależy wysokość wykonania drenażu — zwykle wystarczy około 2-5 centymetrów.

Warstwa druga — węgiel aktywowany
W trosce o posadzone rośliny, warto go dodać do naszego naczynia, by pomóc im w walce z bakteriami i grzybami.

Warstwa trzecia — ziemia
Zastosowana ziemia powinna być przepuszczalna oraz odpowiednio dobrana do gatunków, jakie planujemy w naczyniu posadzić. Wysypujemy jej dość dużą warstwę, by móc bez ponownego dosypywania umieścić w niej rośliny. Efektowny wygląd uzyskamy, nie przez wysypanie ziemi równo, tylko tworząc niewielkie wzniesienia w naszym mini-ogrodzie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Krok 4: Sadzenie wybranych przez nas roślin w naczyniu
Korzenie wyciąganych ze sklepowych doniczek roślin otrzepujemy dokładnie z ziemi i sadzimy je delikatnie, możliwie jak najdalej od ścian naczynia. Jeśli nasza roślina posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy, skracamy nieco korzenie do długości pozwalającej na ich przykrycie wysypaną już ziemią.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Krok 5: Dekoracja
Po posadzeniu roślin nasz mini-ogród w szkle możemy udekorować kamyczkami, które użyliśmy do drenażu, lub jeśli chcemy urozmaicić naszą kompozycję, można użyć np. kolorowego żwiru, ciekawych kamieni, muszli, kawałków wapiennych skał, gałązek, kawałków kory lub innych dodatków według naszych upodobań i tego, jak bardzo poniesie nas fantazja.

Krok 6: Podlewanie i pielęgnacja
Po zakończeniu prac dekoracyjnych, ostatnią czynnością jest podlanie roślin w zależności od ich wymagań. Rośliny podlewamy, lejąc wodę po ściankach naczynia lub bezpośrednio do korzeni np. po patyczku. W zamkniętym, szklanym naczyniu panują warunki podobne jak w szklarni, dlatego konieczne jest dokładne kontrolowanie stanu roślin pod kątem chorób grzybowych. Nie ma konieczności ich nawożenia, gdyż w takich warunkach wzrost roślin będzie i tak intensywny, natomiast musimy je regularnie podlewać, ale niewielką ilością wody, gdyż jej nadmiar zbierałby się na dnie naczynia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W zależności od posadzonych roślin i ich preferencji stawiamy nasz miniogród w odpowiednio dobranym miejscu, pamiętając, że ściany szklanego naczynia postawione w pełnym słońcu bardzo szybko się nagrzeją, dlatego lepiej wybierać stanowiska lekko zacienione. Jeśli w zamkniętym szklanym pojemniku pojawią się kropelki wody, powinniśmy go otworzyć i przewietrzyć.

Rośliny w zależności od gatunku i ich pielęgnacji, po kilku latach mogą się tak rozrosnąć, że zaczną konkurować ze sobą o wodę i powierzchnię. Konieczne wtedy będzie ich przeniesienie do większego naczynia lub rozsadzenie i wykorzystanie w nowych kompozycjach.

W tych kilku prostych krokach możemy stworzyć naprawdę wyjątkową ozdobę naszego wnętrza. Miniaturowy ogród w szklanym pojemniku to nie tylko wyjątkowa dekoracja, dająca wiele możliwości, ciekawa alternatywa dla donic, ale również idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają możliwości założenia własnego ogrodu.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Ćma bukszpanowa. Jak zwlaczać jej żerowanie w ogrodzie?

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Jak stworzyć wrzosowisko

Jesienny kalendarz prac w ogrodzie

Przyjazne grzyby w ogrodzie - kilka słów o mikoryzie     

Rośliny antysmogowe, które oczyszczają powietrze

Dekoracje świąteczne z roślin w stylu zrób to sam

Rośliny antysmogowe oczyszczą powietrze w twoim domu

Zimowe krajoobrazy, które odbierają mowę »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

roomi

Raczej nie jestem za dobry w te klocki ale z innymi roslinami dobrze sobie radzę :D mam iglaki w doniczkach i sam je sadziłem. Chciałem mieć taras zasłoniety w taki sposób. A przy okazji troche zieleni, Zabrałem żonie narzędzia mówiła żebym uważał bo to jej ulubione z cellfastu. Ale jaka była dumna, że tak nam urządziłem tarasik

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogród w szkle — zakładanie i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.