Porady ogrodnicze

Ozdoba każdego ogrodu – klon japoński

Acer japonicum – klon japoński z rodziny mydleńcowatych wyróżnia się pięknym pokrojem i mocno powycinanymi liśćmi, które jesienią przybierają kolor czerwony, żółty i pomarańczowy. Ojczyzną klonu jest Japonia, skąd przywędrował także blisko spokrewniony gatunek - klon palmowy Acer palmatum. W ogrodzie rośliny sprawdzą się w roli orientalnego solitera, można je sadzić na skalnikach i nad oczkami wodnymi. Nadają się do artystycznego prowadzenia, w formie drzewka bonsai.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Uprawa i wymagania

Klony japońskie to oryginalne kilkupniowe drzewa, dorastające do 10 m wysokości lub 5-6-metrowe krzewy. Czerwone i delikatne pędy zdobią dekoracyjnie powycinane wachlarzowate liście, o średnicy około 14 cm, opadające na czas zimy. Jesienią ulistnienie przybiera ogniste zabarwienie. Urodę roślin podkreślają purpurowe kwiatostany oraz czerwone błyszczące owoce.

Decydując się na uprawę tych roślin, kapryśnych i delikatnych, musimy spełnić ich spore wymagania. Klon japoński najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych. Nie toleruje podłoża wapiennego. Sadzonki Acer japonicum możemy sadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią, na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Rośliny dobrze rosną w pobliżu oczek wodnych. Ze względu na kruche korzenie, znajdujące się blisko powierzchni ziemi, klon nie powinien być przesadzany. Zabezpieczeniem korzeni przed mrozami jest ściółkowanie, np. sosnową korą. Ochronę musimy usunąć na wiosnę, zapobiegając pojawieniu się choroby – zgnilizny podstawy pędu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klonach.

Zobacz więcej zdjęć

Pielęgnacja klonów w pierwszych latach wzrostu polega na ich podlewaniu w czasie letnich upałów oraz zasilaniu nawozami organicznymi, o wolnym działaniu. Okrycie młodych roślin na zimę zapobiegnie ich przemarzaniu. Przycinanie klonu nie jest konieczne. Jeśli roślina zbytnio się rozrośnie, można jesienią przeprowadzić jej cięcie, usuwając przy okazji uszkodzone pędy. W okresie zimowym możliwe jest przycinanie starych środkowych przyrostów. Regularne cięcie dotyczy  jedynie  drzewek bonsai.


Fot.123RF.com

Choroby

Klon japoński może być atakowany przez choroby grzybowe. Werticilioza klonu japońskiego objawia się więdnięciem liści. Przyczyną choroby są uszkodzenia korzeni. Porażone rośliny opryskujemy odpowiednimi preparatami grzybobójczymi, a uszkodzone pędy i liście usuwamy i palimy.

Czarna plamistość klonu japońskiego pojawia się na liściach w lipcu, w postaci czarnych plam z żółtym obrysem. Zapobiec chorobie należy jesienią, usuwając opadłe liście, w których znajdują się zarodniki grzyba - łuszczeńca klonowego. Porażone rośliny należy opryskiwać odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Środków grzybobójczych używamy również w razie pojawienia się chorób, takich jak  mączniak prawdziwy oraz papierowa plamistość klonu japońskiego. W każdym przypadku najważniejszym zabiegiem jest usunięcie chorych liści oraz wygrabienie jesienią liści opadłych.

Zobacz więcej zdjęć

Najpiękniejsze odmiany klonu

Acer japonicum 'Aureum – klon Szirasawy 'Aureum' jest rośliną o kielichowatym pokroju. Zwraca uwagę dekoracyjnie wyciętymi, zielonożółtymi liśćmi, na początku wegetacji z rdzawym brzegiem. Jesienią klon zachwyca czerwonopomarańczowym zabarwieniem. Drzewka dorastają do 3 m wysokości. Oryginalny pokrój roślina zawdzięcza warstwowemu ułożeniu gałęzi, dzięki czemu korona jest szeroko rozpostarta. Ozdobą klonu są również ciemnoczerwone owoce, wspaniale prezentujące się wśród cytrynowozielonych listków. Klon tej odmiany znajduje zastosowanie w orientalnych i skalnych ogrodach,  sprawdzi się na niewielkich przestrzeniach oraz jako atrakcyjne bonsai.

Acer japonicum 'Aconitifolium' – dorasta do około 2 m wysokości. Charakterystyczną cechą odmiany są mocno wycięte liście, przypominające swoim kształtem dłonie. W maju drzewko kwitnie, wytwarzając pojedyncze żółte kwiaty. Od września do października roślina owocuje. Liście przebarwiają się jesienią na czerwono i pomarańczowo. Klon japoński ‘Acer’ znajduje zastosowanie w ogrodach naturalistycznych, orientalnych oraz w przestrzeni publicznej.

Klon palmowy Atropurpureum' – jest odmianą tworzącą niewysokie drzewka lub krzewy, o nieregularnym pokroju. Może osiągnąć wysokość około 3 m. Charakterystyczny jest intensywnie czerwony i purpurowy kolor liści, przydający klonom oryginalnego wyglądu. Wymagania uprawowe dotyczą odpowiedniego stanowiska – lekko zacienionego i osłoniętego przed wiatrem. W czasie suszy należy roślinę regularnie podlewać. Sadzonki wrażliwe są na niskie temperatury.

Klon palmowy 'Bloodgood' – jest krzewem, osiągającym około 6 m wysokości. W czasie całego okresu wegetacji utrzymują się purpurowe liście, jesienią nieco jaśniejsze, czerwone. Klon tej odmiany tworzy wspaniałe kompozycje z innymi roślinami, szczególnie atrakcyjnie prezentując się na zielonym tle iglaków. Pielęgnacja dotyczy chronienia młodych drzewek przed spadkiem temperatury. Skuteczność zapewnią osłony słomiane, jutowe lub z agrowłókniny.

Klon palmowy 'Burgundy Lace' – karłowaty krzew osiąga 1,5 m wysokości i podobną szerokość. Dekoracyjne ząbkowane i głęboko wycięte liście pozostają purpurowoczerwone przez cały czas wegetacji. Odmiana wrażliwa jest na suszę. Wymaga wówczas regularnego podlewania, co pomaga utrzymać ładny kolor liści. Brak wilgoci powoduje utratę koloru - liście stają się zielonoczerwonawe. Karłowaty klon palmowy nadaje się do uprawy w ogrodzie oraz w donicach, na tarasach i balkonach.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ozdoba każdego ogrodu – klon japoński"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.