Porady ogrodnicze

Ozdobne trawy na balkonie – co wybrać?

Trawy rosną wszędzie. Nawet na Antarktyce. Są jednym z dwóch tamtejszych gatunków roślin kwiatowych. Dlaczego więc nie mogą rosnąć w ogrodzie czy w donicach na balkonie, tarasie lub nawet w mieszkaniu? Gdy widzimy trawy w naturalnym środowisku, często wręcz jako chwasty, trudno jest dostrzec ich urok. Tymczasem te same gatunki, oglądane w ogrodzie lub na balkonie, wręcz oszałamiają swą naturalną elegancją.
Ozdobne trawy na balkonie – co wybrać?
REKLAMA

Podpatrujemy przyrodę, czyli trawy jako rośliny wskaźnikowe
Większość traw ozdobnych można z powodzeniem uprawiać w donicach na balkonie, dostosowanych formą nie tylko do wymagań rośliny, ale też do aranżacji otoczenia. Są to głównie krzyżówki lub uszlachetnione odmiany tych rosnących dziko na łące, na torfowiskach, w wodzie, w lesie, na polanie, wysoko w górach, na miejskich chodnikach i w wielu innych miejscach.

Popularne odmiany na różnych glebach
Z traw, które rosną na bogatych w próchnicę glebach zasadowych, można wymienić na przykład wiechlinę, kostrzewę i tymotkę lakową, a także kupkówkę pospolitą. Na piaskach suchych i mokrych rosną trawy kępkowe, takie jak: piaskownica zwyczajna, wydmuchrzyca piaskowa, mannica nadmorska i mietlica rozłogowa. Gleby ubogie i słabo zasobne w składniki mineralne, zwłaszcza w wapń, potas i fosfor, wybiera kłosówka miękka, strzęplica sina i lubiąca kwaśną ziemię bliźniczka psia trawka. Z traw lubiących mokre i kwaśne środowisko warto wymienić mozgę trzcinowatą, trzęślicę modrą  i rajgras wyniosły. Gleby wrzosowiskowe i bielicowe są lubiane przez kostrzewę owczą. Natomiast stanowiska suche preferują ostnice.

Trawy na balkon i do ogrodu
Większość z wymienionych traw wskaźnikowych posiada swoje odpowiedniki ozdobne, które mogą rosnąć w donicach na balkonie albo na rabacie w ogrodzie. Wiechlina to trwała trawa pastewna i ozdobna, rosnąca we wszystkich strefach klimatycznych. Podobnie też połyskująca w promieniach słonecznych kostrzewa, jedna z traw często krzyżowanych. Również tymotki to popularne trawy łąkowe i jednocześnie ozdobne. W pojemnikach ładnie też wyglądają kupkówki o liściach biało i żółto paskowanych. Piaskownica to mniej znana trawa nadmorska, która w donicy rozrośnie się w  okazałe kępy. Ze względu na długie podziemne rozłogi potrzebuje dużo miejsca. Długie niebieskawozielone pędy z białawym nalotem ma wydmuchrzyca piaskowa, o kłujących płaskich liściach. Mannica nadmorska to szarozielona trawa lubiąca wilgoć. Tworzy luźne kępki z nadziemnymi rozłogami i dlatego trzeba ją umieścić w donicy większych rozmiarów. Mietlica to popularny gatunek klimatu chłodnego i umiarkowanego, o delikatnych wiechowatych kwiatostanach, w zależności od gatunku -  wysokich lub niskich. Posadzona w donicy potrzebuje więc mniej lub więcej miejsca. Rośliną klimatu umiarkowanego jest też kępkowa kłosówka. Strzęplica to również kępkowa trawa, zakończona srebrzystym kwiatostanem wiechowatym. Bardzo silnie zbite kępki tworzy bliźniczka psia trawka, zwieńczona stalowozielonym kłosem i charakteryzująca się silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Wszystkie trzy ładnie rozrosną się w pojemnikach o odpowiednio dużych parametrach. Silny system korzeniowy ma też mozga trzcinowata, dorastająca do trzech metrów wysokości. Powinna więc rosnąć w donicy solidnych rozmiarów. Jeśli interesują cię także trawy ozdobne do ogrodu, przeczytaj ten artykuł.

Planując aranżacje na balkonie lub też w ogrodzie, warto podpatrywać rośliny w ich naturalnym środowisku. Znając wymagania poszczególnych gatunków, łatwo znajdziemy im odpowiednie miejsce w najbliższym otoczeniu. Trawy ozdobne na balkon czy do ogrodu, posadzone z uwzględnieniem naturalnych cech rodzajowych, dodadzą dynamiki aranżacjom.

  
 
Miskanty
W nowoczesnych założeniach ogrodowych dominują zazwyczaj proste linie oraz geometryczne kształty. Również nasadzenia na balkonie lub tarasie utrzymanym w nowoczesnym stylu powinny być  stonowane w formie, fakturze i barwie. Zazwyczaj dominuje w nich zieleń, przełamana od czasu do czasu ostrym akcentem kolorystycznym albo tylko dopełniona pastelowymi odcieniami roślin i detali.

Z traw ozdobnych na balkonie sprawdzą się wysokie miskanty cukrowe, dorastające do 200 cm wysokości. Niektóre gatunki osiągają nawet 3,5 m wysokości i przypominają wysokie trzciny. Wieńczą je piękne srebrzyste wiechy, które są ozdobą roślin od lata do zimy. Późnym latem liście robią się pomarańczowe. Kwiatostany miskantów wyglądają zjawiskowo również zimą. Miskanty bardzo dobrze rosną w pojemnikach. Trzeba je tylko posadzić w donicy o odpowiednio dużej pojemności. Miskant jest łatwy w uprawie i nie ma szczególnych wymagań. Lubi gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i dość żyzne. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych. Miskant cukrowy jest bardzo odporny na suszę i mróz. Może nawet zimować na podwórku. Cena miskantów cukrowych jest bardzo różnorodna. Można kupić sadzonki za kilka, ale też za kilkadziesiąt złotych.

Minimalistycznie trawy w donicach na balkonie
W minimalistycznych aranżacjach na balkonie sprawdzą się klasyczne urocze trawki: drżączka większa, drżączka średnia i drżączka mniejsza oraz dmuszek jajowaty, posadzone w donicach. Drżączka ma charakterystyczne, bardzo delikatne, grzechoczące pod wpływem wiatru wiechy. Kłoski drżączki większej mają kształt sercowaty, spłaszczony i są osadzone w wiechach na cienkich rozgałęzieniach.

Drżączka
Drżączka większa to gatunek jednoroczny, rosnący w luźnych kępkach.  Drżączka średnia tworzy luźne rozłogi z licznymi pędami wegetatywnymi. Wiechy ma rozpostarte wąskotrójkątne lub szerokopiramidalne, złożone z sercowatych lub jajowatych kłosków. Ogonki kłosków są często pogięte i zwisające, dlatego kłoski lekko drżą. Drżączka mniejsza jest również trawą jednoroczną, uformowaną w luźne kępki. Wiechy złożone są z jajowatych kłosków, sercowato u dołu zwieńczonych.

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty o niewielkich, puszystych wiechach, to trawa wzniesiona i klasycznie  wyprostowana.  Charakterystyczne, przypominające spiczaste waciki wiechy, nadają się na suche bukiety. Zielone i purpurowo nabiegłe, są kuliste lub owalne i miękkie w dotyku. Dmuszek jajowaty to gatunek jednoroczny. Lubi ciepłe i suche stanowiska.

Trawy w donicach na balkonie - rozplenice japońskie
W reprezentacyjnym zakątku małego balkonu warto postawić pojemniki z niewysokimi, bardzo wdzięcznymi rozplenicami japońskimi odmiany magic. Ich puszyste kwiatostany odcinają się od zieleni liści od lipca do października. Dość długie wiechy ma też manna jadalna o płaskich liściach, niektóre odmiany mietlicy, śmiałka oraz tymotki i konietlice.

Trawa pampasowa
Trawy ozdobne na balkon mają też swoją królową. Tak właśnie określana jest trawa pampasowa. Trawa pampasowa uważana jest za najpiękniejszą wśród traw ogrodowych. Swoją nazwę zawdzięcza naturalnym siedliskom zwanym pampą, czyli stepowy, trawiastym zbiorowiskom Ameryki Południowej, na których wypasa się bydło. Stamtąd bowiem roślina ta pochodzi. Można trawy te uprawiać w donicach na balkonie i na zimę przenieść w bezpieczne miejsce. Zaleca się by trawa pampasowa zimowała w jasnych pomieszczeniach o temperaturze do 10oC. W minimalistycznej aranżacji może rosnąć jako jedyna, a i tak będzie jego ozdobą. Jeśli interesują cię także inne rośliny na balkon, inspiracje znajdziesz w tym artykule.Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ozdobne trawy na balkonie – co wybrać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.