Spis treści:
Jak zabezpieczyć przed mrozem rośliny w ogrodzie?
W przydomowych ogrodach uprawiamy różnorodne gatunki roślin. Niektóre z nich są doskonale przystosowane do naszego dość surowego klimatu, inne natomiast pochodzą z cieplejszych rejonów świata i nie czują się najlepiej, gdy słupek rtęci spada poniżej zera. Większość ogrodników jesienią stara się odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem te rośliny w ogrodzie, które są wrażliwe na chłód. Zazwyczaj pamiętają o tym osoby mieszkające w najzimniejszych regionach Polski. Nie możemy jednak zapominać, że przebieg zimy bywa zaskakujący, więc dotkliwy mróz może pojawić się w pozostałych częściach naszego kraju.
Co powinniśmy zrobić, aby wrażliwe na chłód gatunki przetrwały zimowe miesiące w dobrej kondycji? Rośliny te musimy zabezpieczyć przed mrozem, wykorzystując wybrane okrycia. Mamy do dyspozycji maty trzcinowe, chochoły ze słomy, worki jutowe, stroisze z gałązek świerku bądź wytrzymałą agrowłókninę. Aby ochronić korzenie roślin, usypujmy wokół nich kopczyki z ziemi o wysokości ok. 30 cm. Na glebie możemy rozłożyć również torf, trociny, korę czy suche liście.
Maty, worki jutowe i agrowłóknina pozwolą odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem rośliny w ogrodzie. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Co musisz zrobić w ogrodzie w styczniu? Pamiętaj o pierwszym przycinaniu krzewów i drzew owocowych
Jakie rośliny trzeba chronić przed mrozem?
Wiele uprawianych w naszych ogrodach roślin trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Okrycia wymagają gatunki pochodzące z ciepłego klimatu oraz młode drzewa i krzewy, które są wrażliwe na przemarzanie. Musimy się zatroszczyć także o rośliny kwitnące na zeszłorocznych pędach. Zawiązane latem lub jesienią pąki nie zakwitną w kolejnym sezonie, jeśli zostaną dotknięte mrozem. Jakie rośliny są szczególnie narażone na uszkodzenia, więc trzeba chronić je przed mrozem? Na liście znajdują się przede wszystkim:
- niektóre odmiany róż,
- ciepłolubne trawy ozdobne, m.in. trawa pampasowa, rozplenice i miskanty,
- hortensje ogrodowe i dębolistne,
- młode krzewy i drzewka owocowe,
- kiścień wawrzynowaty,
- kalmia,
- hebe,
- ostrokrzew kolczasty,
- budleja Dawida,
- laurowiśnie,
- niektóre różaneczniki,
- pierisy japońskie,
- magnolie,
- tulipanowce,
- żarnowce,
- klon palmowy.
Pamiętajmy również, że dodatkowej ochrony potrzebują rośliny uprawiane w donicach. Jeśli nie możemy przenieść ich do pomieszczenia gospodarczego czy piwnicy, umieśćmy je w zacisznym, osłoniętym od wiatru miejscu. Roślinę powinniśmy również owinąć agrowłókniną lub tkaniną jutową. Warto postawić ją na kawałku styropianu, aby zabezpieczyć przed mrozem korzenie okazu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czy zimą można przycinać róże? Pamiętaj o tych zasadach, latem będą uginać się od kwiatów
Posadź i zasiej w styczniu. Kalendarz ogrodnika – co sadzić w styczniu?
Pleśń śniegowa na trawniku. Jak rozpoznać i zwalczać zimowe problemy z trawnikiem?