Porady ogrodnicze

Rośliny tłumiące hałas. Koniecznie posadź je w ogrodzie, jeśli mieszkasz w mieście

Hałas zaburza nasze funkcjonowanie, sprawia, że jesteśmy nerwowi, tłumiące hałas. Jeśli mieszkasz w mieście, a niedaleko przebiega ruchliwa ulica – koniecznie posadź je w ogrodzie. Odpowiednio wysoki i szeroki pas zieleni może zredukować hałas nawet do 70 proc.

Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Hałas, choć często bagatelizowany, stanowi spore zagrożenie nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia, ale również zdrowia. Kiedy jesteśmy na niego narażeni – stajemy się zestresowani, łatwiej o zdenerwowanie i wzbudzenie w nas agresji. Ale nie tylko: hałas jest również niebezpieczny dla naszego zdrowia, zwiększa bowiem ryzyko chorób serca i układu krążenia. Dlatego tak ważne jest to, by się przed nim chronić, co jednak nie jest zadaniem łatwym.  

Jednym ze sposobów, by zniwelować uciążliwe i negatywne skutki hałasu, są... rośliny. Jeśli dobrze wszystko przemyślimy i zaaranżujemy, możemy zredukować hałas w naszym ogrodzie nawet o 70 proc. Podpowiadamy, jakie rośliny zasadzić w ogrodzie, jeśli obok przebiega ruchliwa ulica. 

Zielona ściana żywopłotu i pnączy

Czyste powietrze, wolna przestrzeń i cisza – o tym marzą zapewne wszyscy. A już na pewno mieszkający w mieście. Efekt ten trudno jednak osiągnąć nawet w mniejszych miejscowościach, gdzie wiele domów znajduje się w pobliżu ruchliwych dróg, które często w momencie zakupu domu były jeszcze spokojnymi uliczkami. O ciszę tym bardziej trudno w mieście, jest jednak kilka sposobów, by osiągnąć zamierzony efekt. Pomocne mogą okazać się rośliny, ale na jakie się zdecydować? 

Żywopłot Fot. 123RF/PICSEL

Najlepszym sposobem na odgrodzenie się od drogi jest posadzenie drzew i krzewów w zwartej grupie, odpowiednio układając z nich żywopłoty. Im zielona ściana będzie wyższa i szersza, tym jej skuteczność w walce z hałasem będzie większa. Warto też zadbać o jej gęstość, co można osiągnąć na przykład przez posadzenie różnych gatunków.

Najlepsze rośliny na żywopłot

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Jeśli chodzi o drzewa, najlepiej sprawdzą się klon, lipa, dąb, świerk serbski czy topola czarna, a z krzewów – berberysy, jałowce, cisy, porzeczkę alpejską, jaśminowiec wonny czy irgę błyszczącą. Z pomocą trejaży lub kratek można również stworzyć zieloną ścianę z pnączy. Warto też pamiętać o regularnej pielęgnacji żywopłotu: podlewaniu i przycinaniu co najmniej dwa razy w roku: wiosną i pod koniec lata. Tylko wówczas będą bowiem odpowiednio gęste, by zapewnić nam ciszę, ochronę przed światłem i mniej zanieczyszczone powietrze.

REKLAMA
REKLAMA

Świeże powietrze i cisza w mieście. Jak to osiągnąć?

Przede wszystkim dobrze jest wybrać rośliny mało wymagające, czyli niepotrzebujące dużej ilości składników pokarmowych, ponieważ w mieście może być o nie trudno. Ziemia, znajdująca się w pobliżu ulic, jest najczęściej uboga w minerały i zanieczyszczona, przez co dla bardziej wymagających roślin może okazać się niewystarczająca.  

Warto też zdecydować się na gatunki odporne na suszę, gdyż w miastach większość deszczowej wody nie wsiąka w grunt, a spływa po chodnikach i ulicach do kanalizacji. Dobrym pomysłem będą rośliny pionierskie: szybko rosnące i długowieczne. Gładkie, duże liście z pewnością lepiej uchronią nasz ogródek nie tylko przed hałasem, ale również kurzem, zanieczyszczeniami i spalinami. 

Zdaniem niektórych do ulicznego hałasu można się przyzwyczaić i po kilku miesiącach mieszkania przy głośnej drodze praktycznie nie słyszy się dźwięków przejeżdżających samochodów. Mimo to zdecydowanie lepiej wypoczywać w ciszy oraz nie narażać organizmu na negatywne skutki długiego przebywania w hałaśliwych miejscach. Dodatkową korzyścią będą ptaki i motyle, które pojawiają się wszędzie tam, gdzie rośliny. Szum liści i świergot ptaków z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Ogród w mieście Fot. 123RF/PICSEL

Top 20 najlepszych roślin do miasta!

 1. Funkia - odmiany: Blue Angel i Brim Cup
 2. Rozchodnik
 3. Przewrotnik ostroklapowy
 4. Persikarnia
 5. Zawilec chiński
 6. Rudbekia - odmiany: Cherokee Sunset oraz Cherry Brandy
 7. Żurawka- m.in. żurawka krwista.
 8. Rozplenica - odmiany: Moundry oraz Hameln.
 9. Turzyca: 'Ice Dance'
 10. Trzęślica modra odmiana Variegata
 11. Trawa ozdobna Miskant odmiany: 'Ferner Osten' i 'Zebrinus'
 12. Runianka japońska odmiana Variegata
 13. Hortensja - np.: Tivoli rosa, Bawaria czy Vanille fraise.
 14. Magnolia - odmiany: Soulangeana oraz  Alba Superba
 15. Perukowiec - Golden Spirit oraz Royal Purple
 16. Wiśnia piłkowana
 17. Bambusy -  np.: Nigra, Bissetii czy Sasa veitha
 18. Wszytkie odmiany berberysów
 19. Forsycja
 20. Derenie

Sprawdź:

Najlepsze rośliny na balkon na każdą porę roku

Rośliny antysmogowe oczyszczą powietrze w twoim domu

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny tłumiące hałas. Koniecznie posadź je w ogrodzie, jeśli mieszkasz w mieście"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.