Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Rośliny antysmogowe oczyszczą powietrze w twoim domu

Sezon grzewczy w pełni, a wraz z nim pojawił się problem ogromnego smogu, który atakuje coraz więcej miast w Polsce. W niektórych z nich zanieczyszczenie powietrza zaczyna dorównywać temu z krajów azjatyckich, przekraczając tym samym dopuszczalne normy ilości pyłu zawieszonego kilkunastokrotnie. To sprawia, że przodujemy w niechlubnym rankingu najbardziej toksycznego powietrza w całej Europie.

Rośliny antysmogowe oczyszczą powietrze w twoim domu

Kolosalnie zwiększone zanieczyszczenie powietrza determinuje szereg zdrowotnych skutków ubocznych: coraz częściej dokuczają nam alergie, bóle głowy, podrażnienie oczu, senność, a osoby chore na serce mogą odczuwać bóle w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu czy znużenie. U osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, w tym czasie występuje nasilenie objawów, mogą kaszleć i odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej, ale podobne objawy mogą pojawić się również u osób zupełnie zdrowych. Wysokie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa ponadto ryzyko infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza u osób z niższą odpornością, jak osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży. To, jak wiele smogu trafia z zewnątrz do środka pomieszczeń, zależy w dużej mierze od systemu wentylacyjnego i szczelności okien, ale może to być od 40 do 70%. Z zanieczyszczeniami w pomieszczeniach radzić sobie można z pomocą drogiego oczyszczacza, ale coraz większe grono osób szuka ratunku w tym, co dała natura. Zieleń w donicach jest bowiem jednym ze sposobów na zmniejszenie negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniach. NASA opracowała nawet w tej kwestii zestawienie roślin, które najlepiej filtrują dwutlenek węgla, usuwają toksyny i produkują tlen, poprawiając tym samym jakość powietrza.

Zanieczyszczenia najlepiej pochłaniają m.in. draceny, chryzantemy, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, sansewierie, zielistka, paprocie, epipremnum złociste, rapisy, gerbery Jamesona, filodendrony, anturium, figowiec benjamina, aloes oraz palmy np. daktylowiec. Rekordowy wpływ obecności w pomieszczeniach na chemiczną czystość powietrza, wykazały dracena odwrócona oraz chryzantema wielkokwiatowa.

Poniżej kilka słów o tych najskuteczniejszych, najpopularniejszych i zarazem łatwo dostępnych roślinach antysmogowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Wikimedia Commons CC BY 3.0 Kenpei

Dracena odwrócona
Jest gatunkiem drzewiastej draceny, dorastającej do 1 metra wysokości o ozdobnych, łukowato wygiętych i długich lancetowatych liściach w kolorze zieleni, z pięknymi, kremowymi brzegami. Jest rośliną łatwą w uprawie, lubiącą jasne, ale nienasłonecznione stanowiska, wymagającą ciepła (zimą minimum 15 stopni Celsjusza), która nie toleruje zarówno nadmiaru wilgoci, jak i przesuszenia bryły korzeniowej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Dracena wonna
Ta pochodząca z tropikalnych obszarów Afryki dracena to gatunek wytwarzający pień, dorastający nawet do 1,5 metra wysokości. Uprawiana jest jako roślina ozdobna, której urok stanowią lśniące, szerokie i długie, miękko zwisające w dół żółto-zielone liście. Gatunek ten przy zapewnieniu odpowiedniej wilgotności powietrza dość dobrze znosi warunki uprawy w mieszkaniach. Do wyboru mamy ciekawie prezentujące się odmiany tej draceny: ‘Massangeana’ o liściach z szerokim, żółtym paskiem pośrodku, ‘Rothiana’ o liściach skórzastych, ciemnozielonych z białym obrzeżeniem oraz ‘Victoria’, której żółto-obrzeżone liście dekoruje ciemny zielony pasek idący przez środek.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Chryzantema wielkokwiatowa
Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. Nie lubi przesuszenia, reagując więdnięciem kwiatów, doniczki więc nie powinny stać blisko źródeł ciepła. Przy jej uprawie trzeba także uważać na nadmiar wody, bo może doprowadzić do gnicia korzeni. Jej zaletą są niewielkie wymagania pielęgnacyjne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Paprocie
Paproć to nasz zielony sprzymierzeniec, który emitując dużą ilość wilgoci i tlenu oraz pochłaniając toksyny z powietrza, wywiera rewelacyjny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, nie tylko, wtedy gdy w powietrzu notujemy wysokie stężenie smogu. Jak dowodzą badania, paprocie stanowią jeden z najefektywniejszych oczyszczaczy domowego powietrza, lecz by cieszyć się ich zbawiennymi właściwościami musimy w zamian zadbać o utrzymanie stałego poziomu nawodnienia tych roślin.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 Fot. 123RF/PICSELL

Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiaty są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale i pożyteczne — posiadają zdolność do oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych, korzystnie wpływając na jego jakość. Ich lancetowate, intensywnie ciemnozielone, błyszczące liście i delikatne kwiaty, kształtem przypominające skrzydła pięknie zdobią pomieszczenia. Na skrzydłokwiat uważać muszą jednak rodzice oraz właściciele zwierząt domowych, gdyż jest on trujący i powinien stać w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz domowych pupili.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Bluszcz doniczkowy
Najpopularniejszy bluszcz pospolity znajduje się w wielu polskich domach i mieszkaniach, dodając im uroku oraz oczyszczając nich powietrze. Nie jest wymagającą rośliną, ale najlepiej czuje się w temperaturze do 20 stopni Celsjusza. Przy jego uprawie również należy pamiętać o tym, że wszystkie jego części są trujące i należy trzymać go z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Gerbera Jamesona
W niepozornych gerberach kryje się wielka siła, gdyż ta pochodząca z Afryki i niektórych rejonów Azji roślina idealnie oczyszcza powietrze z toksyn i nawilża otoczenie. Powinny ją mieć w domu osoby, które mają rozmaite schorzenia układu oddechowego. Kwiaty te nadają się idealnie do sypialni, łazienek, pokojów kąpielowych oraz do pralni, gdyż pomagają usuwać z powietrza, szkodliwy dla zdrowia człowieka trichloroetylen biorący się np. ze środków piorących oraz benzen, obecny w tworzywach sztucznych, barwnikach czy detergentach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Sanseweria
Potocznie zwana „językami teściowej” sanseweria, również zapewni świeże powietrze w naszych pomieszczeniach. Doskonale absorbuje ona wydychany przez człowieka dwutlenek węgla, produkując w zamian czysty tlen, co sprawia, że idealnie nadaje się zwłaszcza do sypialni, gwarantując w niej rześkie powietrze, a tym samym zdrowy i efektywny sen.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zielistka
Zielistka to kolejny klasyk w naszych domach, który rewelacyjnie nadaje się do oczyszczania powietrza. Poprawia jego jakość, intensywnie wchłaniając dwutlenek węgla, benzen oraz ksylen wykorzystywany przy produkcji tworzyw sztucznych, występujący także np. w materiałach skórzanych i nadrukowanych. Jest to roślina o małych wymaganiach, która będzie rosnąć obficie, nawet pod okiem niedoświadczonego ogrodnika.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Figowiec Benjamina
Naturalnie występuje od południa Azji po północną Australię, będąc oficjalnym drzewem miasta Bangkok w Tajlandii. Przyjmuje postać olbrzymiego drzewa. W uprawie domowej osiąga kilka metrów lub występuje w wersji miniaturowego drzewka. Fikus Benjamina jest dekoracyjny i zdobi nasze pomieszczenia, jednocześnie pozytywnie wpływając na jakość powietrza. Nie bez powodu mówi się o tej roślinie jako grymaśnej i gwałtownie reagującej na nieodpowiednią pielęgnację, dlatego podczas uprawy w domowym zaciszu, należy mu zapewnić specjalne warunki.

Za zdolności rośliny do oczyszczania powietrza w dużej części odpowiada jej układ korzeniowy i mikroorganizmy żyjące w glebie, które się różnią w zależności od jej gatunku. Zgodnie z zaleceniami NASA ważne jest więc takie ustawienie roślin, by powietrze docierało do korzeni. Trzeba też pamiętać o ich odpowiednim nasłonecznieniu i nawilżeniu, bo od tych elementów również zależy skuteczność w oczyszczaniu powietrza i ilość wyprodukowanego przez nie tlenu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Specjaliści zajmujący się badaniem wpływu roślin na oczyszczanie powietrza podkreślają, że na każde 10 metrów kwadratowych pomieszczenia powinna przypadać minimum 1 roślina. Rośliny nie usuną całkowicie smogu z naszych pomieszczeń, ale poprawią w nich znacząco jakość powietrza poprzez: intensywną produkcję tlenu, usuwanie szkodliwych związków takich jak np. formaldehyd z płyt wiórowych, drewna, dywanów, benzen obecny w olejach, farbach, tworzywach sztucznych, tlenek węgla z gazu, dymu, i samochodów oraz trichloroetylen z farb drukarskich, klei, lakierów. Dodatkowo zwiększają wilgotność powietrza, obniżają poziom bakterii i zarodników, stanowią zaporę dla kurzu i tłumią hałas. Ich kolejny zbawienny wpływ to redukcja stresu, zwiększenie tolerancji na ból i poprawa koncentracji. Mają więc szereg dobroczynnych właściwości i są w dodatku tańsze od profesjonalnych urządzeń oczyszczających oraz łatwo dostępne. Walczmy więc domowymi sposobami z zanieczyszczonym powietrzem, otaczając się w mieszkaniach i biurach „zielonymi przyjaciółmi”, bo dzięki nim, będziemy mogli wziąć choć trochę głębszy oddech.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL


Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Ćma bukszpanowa. Jak zwlaczać jej żerowanie w ogrodzie?

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Jak stworzyć wrzosowisko

Jesienny kalendarz prac w ogrodzie

Przyjazne grzyby w ogrodzie - kilka słów o mikoryzie     

Rośliny antysmogowe, które oczyszczają powietrze

Dekoracje świąteczne z roślin w stylu zrób to sam

 

Zimowe krajoobrazy, które odbierają mowę »Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.