Porady ogrodnicze

Sposoby na odgrodzenie się od sąsiada

Każdy z nas chce mieć we własnym ogrodzie chociaż trochę prywatności. Nikt nie lubi ciekawskich sąsiadów, zaglądających do naszego ogrodu i kontrolujących nas na każdym kroku. Jak odgrodzić się od sąsiadów, żeby ogród nie stracił na swoim wizerunku?
Sposoby na odgrodzenie się od sąsiada

Sposobów na odgrodzenie się od sąsiadów jest wiele. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca w swoim ogrodzie, jaki rodzaj ogrodzenia chcemy wybrać, w jakim czasie chcemy odgrodzić nasz ogród i oczywiście od tego, ile możemy przeznaczyć na to środków finansowych.

Najważniejsze, to jak najwcześniej przedsięwziąć środki zaradcze - pamiętając, że w Polsce w terenie niezabudowanym może się zdarzyć wszystko. Zagrożeni są zwłaszcza pierwsi "osadnicy", którzy nie są w stanie przewidzieć, co wymyśli przyszły sąsiad. Jedyna dostępna informacja o sąsiedztwie (wypis z miejscowego planu zagospodarowania) nic nam nie mówi, ani o estetyce przyszłej zabudowy, ani o przyszłych mieszkańcach.

Dlatego warto zawczasu (już na etapie projektu) wziąć pod uwagę możliwość niekorzystnego rozwoju wypadków i tak zaplanować dom, aby wszelkie zmiany w jego bezpośrednim otoczeniu były jak najmniej odczuwalne. Dobra zasada przy projektowaniu domu, to zaplanowanie okien i drzwi tak, aby widok z nich prowadził nasz wzrok wzdłuż najdłuższego boku działki (wzdłuż wejścia i w stronę ogrodu).

W ten sposób otwieramy perspektywę z domu w tym kierunku, z którego do sąsiadów jest najdalej. Zyskujemy wówczas poczucie większej intymności i zarazem tworzymy "strefę buforową".

Najbardziej oczywistym sposobem na niepożądane sąsiedztwo jest wysokie ogrodzenie. Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale ze wszystkich sposobów najszybsze i czasami jedyne, do którego można się uciec. Trzeba jednak sprawdzić na co pozwalają nam miejscowe przepisy i... mieć na to dobry pomysł.



Jeżeli jednak mamy nieco więcej czasu i cierpliwości, warto zastanowić się nad roślinami, które świetnie zastąpią niejedno wysokie ogrodzenie.

Jedną z najłatwiejszych metod jest żywopłot. Są różne rodzaje żywopłotów, w zależności od zastosowanych gatunków możemy stworzyć zielone ściany różnej wysokości, formowane lub naturalne, zimozielone lub gubiące liście na zimę. Wybierając odpowiednie gatunki roślin należy kierować się tym, czy chcemy odciąć widok naszego ogrodu na cały rok, czy wystarczy nam jeżeli będzie osłonięty w okresie wiosennym, letnim i jesiennym, kiedy to najczęściej przebywamy w ogrodzie. Trzeba również przemyśleć jak wysokie mają być rośliny, żeby nie zasłoniły w naszym domu dostępu do naturalnego światła. 
Jeśli zależy nam na osłonie ogrodu latem, idealny będzie żywopłot grabowy. Kłopotem może być dobranie gatunków roślin na miejsce ocienione. Z żywopłotowych roślin zimozielnych sprawdzić może się: cis, choiny albo żywotniki oraz pnącza pnące się po podporze. Jeśli chcemy mieć żywopłot, musimy zarezerwować na niego pas  ziemi o szerokości 50-150 cm (zależnie od tego czy będzie on formowany, czy też nie).


Fot. Żywopłot z grabu świetnie sprawdza się latem

Jeśli tylko pozwalają na to rozmiary działki, możemy usypać wokół naszego terenu wał ziemny. Jest to szybka oraz trwała metoda na osłonięcie działki zielenią. Posadzone na nasypie rośliny, od razu mają odpowiednią wysokość i zakrywają przed oczami sąsiadów nasz ogród. Nasyp taki można podnosić, pamiętając jednak o tym, że będzie z niego szybko odpływać woda opadowa i gleba na nim będzie narażona na przesuszanie.
Jeżeli temu zaradzimy (odpowiednio układając warstwy ziemi oraz stosując folie i włókniny, a także tworząc system nawadniania - najskuteczniejszy w walce z przesuszaniem się gleby), możemy podnieść poziom ogrodu wzdłuż ogrodzenia o ponad metr. Wyższe nasypy trzeba już podpierać odpowiednim murem oporowym, który przejmie napór gruntu. Takie tarasowo ułożone nasypy, każdy z własnym murem oporowym, mogą osiągać przy domach jednorodzinnych nawet do dwóch metrów wysokości.



Najpopularniejszym sposobem odgrodzenie się od sąsiada, jest stworzenie przegrody z materii nieożywionej. Stosuje się do tego takie materiały jak: drewno, kamienie, beton i stal. Może to być na przykład drewniana żaluzja na żelbetowej podmurówce. Pomysłów na takie ogrodzenia jest mnóstwo. Firmy budowlane ofertują również gotowe wyroby, choć zazwyczaj nie grzeszą one solidnością ani urodą.
 

Najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem jest stelaż wykonany z profili stalowych, wypełniony drewnianymi panelami. Jeżeli zastosujemy porządny materiał i odpowiednio zabezpieczymy takie ogrodzenie, może ono cieszyć oko przez długie lata. Co istotne, nie trzeba go przycinać i podlewać. Unikniemy także czekania, ponieważ ogrodzenie może powstać w ciągu kilku dni.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE
Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

 
Tam gdzie widok psuje szczególnie wysoki budynek, można się posłużyć pergolą, trejażem lub markizą, która przesłoni widok od góry. Może ona skutecznie usunąć sprzed naszych oczu wysokie domy na działce obok.  Konstrukcja trejaża lub pergoli to idealne miejsce na pnącza. Przy mocnych i stabilnych konstrukcjach w dużych ogrodach, a także na dużych tarasach i balkonach, możemy pokusić się o gatunki ekspansywne i bardzo silnie rosnące, których siła wzrostu  pozwala na ekspresowe odgrodzenie się od niechcianych widoków.


Najpiękniejszym z nich jest wisteria, która wiosną obsypuje się pięknymi dużymi fioletowymi lub białymi kwiatostanami. Inne pnącza, o nieco mniejszej, ale wciąż bardzo dużej sile wzrostu  to np. winorośl japońska, która pięknie przebarwia się na jesień, rdest auberta, którego przyrosty roczne mogą osiągać nawet 6m,  chmiel zwyczajny o ozdobnych szyszkach, kokorycz o dużych sercowatych soczyście zielonych liściach,  powojnik z grupy Tangutica i z grupy Vitalba o pięknych kwiatach oraz puszystych owocnikach, które zdobią aż do zimy. 
Niezależnie od przyjętego ostatecznie rozwiązania i zastosowanego materiału, dobrze jest pamiętać, że zarówno forma domu, jak i ogrodzenie niekoniecznie muszą służyć wyłącznie ochronie przed światem zewnętrznym. Warto za ich pomocą kształtować również ogrodowe wnętrza. Tworząc w otoczeniu domu rozmaite klimaty i osie widokowe, które będą co dnia cieszyły nasz wzrok i dodawały uroku nawet niewielkiemu skrawkowi zieleni.
 
 

mgr inż. Patrycja Lipiec

Skorzystaj z bezpłatnej porady Naszego eksperta! Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem. 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.