Porady ogrodnicze

Trawy ozdobne - wiosenne cięcie

Uprawa traw ozdobnych jest bardzo łatwa i, podobnie jak w przypadku innych roślin, uzależniona od gatunku. Z reguły są to rośliny odporne na choroby i szkodniki, a ich różnorodność pozwala dobrać coś do każdego ogrodu.

Trawy ozdobne - wiosenne cięcie

Najważniejszym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym traw ozdobnych jest ich przycinanie. Trawy niezimozielone, których część nadziemna zasusza się na zimę, ścinamy ok. 10 cm nad ziemią. Z tak obciętej kępy wyrosną nowe źdźbła. Do tej grupy roślin zaliczamy m.in. rozplenice czy miskanty. Oprócz tego występują również zimozielone trawy ozdobne i turzyce, które przez zimę zachowują kolor, czasami przemarzną im tylko końcówki. W tym wypadku przycinamy jedynie uszkodzone części liści lub przeprowadzamy cięcie kosmetyczne, niekiedy wystarczy "przeczesanie" palcami.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na codzień

Źrodło: ogród na co dzień

Do przycięcia pojedynczych okazów traw ozdobnych lub roślin, które już zaczęły wypuszczać młode, zielone liście, używamy zazwyczaj sekatora. Do przycięcia większych okazów lub większej ilości traw ozdobnych przydadzą się już urządzenia tnące. Czasami kępa jest naprawdę rozrośnięta i jej ścięcie wymaga wiele wysiłku. W takim przypadku pomocne okazują się nożyce do żywopłotów, mogą być one spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe. Mogą być to mniejsze nożyce lub większe, jeżeli np. mamy do ścięcia cały szpaler traw. Źdźbła traw ozdobnych przycinamy dopiero wiosną z kilku powodów.

Po pierwsze, wiele osób uważa zaschnięte trawy w zimowej aurze za bardzo dekoracyjne. Po drugie, pozostawienie ich jest formą zabezpieczenia rośliny przed przemarzaniem. A po trzecie, pozostawione źdźbła chronią trawy przez zimę przed dostaniem się wilgoci do ich środka. Przycięte jesienią, mogą zacząć gnić.


Fot.123RF.com

Najczęściej kupujemy sadzonki traw w sklepie ogrodniczym lub szkółce. Jednak gdy w naszym ogrodzie lub w ogrodzie przyjaciół rośliny nadmiernie się rozrosną, wiosną możemy część z nich wykopać i podzielić na kępy. W przypadku bardzo dużych kęp traw nie jest to zadanie proste, a ich rozdzielenie wymaga sporo wysiłku. Wyjątek stanowi kostrzewa, której w starszym wieku nie należy dzielić. Przed posadzeniem warto zadbać o odchwaszczenie wybranego miejsca, szczególnie z perzu i chwastów jednoliściennych. Do gleby można dodać nieco kompostu, ale wstrzymajmy się z nawożeniem do czasu przyjęcia się rośliny w nowym miejscu.

Generalnie, z nawożeniem traw ozdobnych warto postępować z wyczuciem. Trzeba pamiętać, że trawy ozdobne, to nie to samo co trawnik. Często zależy nam na uzyskaniu pięknych kłosów bardziej niż na samej masie liściowej. W razie potrzeby sięgnijmy więc po nawóz wieloskładnikowy, którego elementami są również potas i fosfor, a nie jedynie azot. Kierujmy się też najmniejszymi dawkami polecanymi przez producenta.


Fot.123RF.com

Trawy ozdobne zaczynają się zielenić w różnym czasie. Wcześnie pojawiają się młode liście przykładowo trawy czerwonej Imperata, nieco później miskantów, a np. rozplenica japońska odbija często dopiero w maju. Po odpowiedniej wiosennej pielęgnacji, trawy ozdobne latem i jesienią będą wspaniałą ozdobą naszego ogrodu.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.