Porady ogrodnicze

Tropikalna piękność w twoim domu. Jak uprawiać kwiat kurkumy w doniczce?

Miłośnicy nieszablonowych i egzotycznych roślin na pewno zakochają się w kurkumie. Znana jest ona przede wszystkim jako zdrowa i charakterystyczna w smaku przyprawa indyjska. Warto jednak wiedzieć, że pięknie wygląda również posadzona w doniczce, jako kwiat ozdobny. Jak pielęgnować kurkumę? Podpowiadamy.

Tropikalna piękność w twoim domu. Jak uprawiać kwiat kurkumy w doniczce?
Kurkuma ma bardzo oryginalne kwiatostany. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kurkuma kwiat — charakterystyka

Kurkuma, nazywana również ostryżem, to bardzo ciekawa i oryginalna roślina domowa. Pochodzi z Indochin, ze strefy podzwrotnikowej - z jasnych i wilgotnych lasów tropikalnych. Posiada bardzo oryginalny kwiatostan, przypominający nieco szyszkę - składa się z dwóch złożonych spiralnie liści podsadkowych, z których dolne są mniejsze i zielone, a górne lancetowate i barwne. Liście te obejmują się nasadkami, tworząc swojego rodzaju kieszonki, z których wyrastają właściwe kwiaty, które utrzymują się na roślinie od czerwca do września). Są niewielkie, mało dekoracyjne i szybko przekwitają.

Autor: makeyourlifegreener

Liście kurkumy są długie, lancetowate i sinozielone z barwnym środkiem. Osiągają około 40 cm długości i wyrastają z bulwy, z której uzyskuje się dobrze nam znaną przyprawę - kurkumę (nazwa pochodzi od arabskiego słowa curcum, czyli żółty). 

Kurkuma kwiat — odmiany

Wyróżniamy dwie odmiany rośliny:  

  • kurkumę wąskolistną (z łac. Curcuma alismatifolia),  
  • kurkumę długolistną (z łac. Curcuma longa). 

Znacznie częściej uprawiana jest kurkuma wąskolistna. Roślina składa się ze spiralnie złożonych liści podsadkowych. Dolne policzki mają niewielki rozmiar i zieloną barwę, a te nad nimi są podłużne, posiadają wybrzuszenie na środku i ciekawą, sinozieloną barwę. 

Kwiaty kurkumy są bardzo efektowne. Fot. 123RF.com

Kurkuma kwiat — uprawa

Uprawa kwiatu kurkumy nie należy do najłatwiejszych, ale gdy pozna się jego wymagania, wówczas łatwiej im sprostać. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady uprawy rośliny:

  • Stanowisko

Kurkuma idealnie nadaje się na tarasy i balkony, na wschodnią lub zachodnią stronę. Nie lubi być wystawiana na bezpośrednie słońce. Najlepiej, jeżeli stanowisko jest jasne, ale z rozproszonym światłem. Śmiało możemy postawić ją również w widnej łazience. Kwiat ten idealnie pasuje do mieszkań urządzonych w stylu orientalnym lub boho, ale również będzie idealna do nowoczesnych wnętrz, ponieważ  ma bardzo oryginalne kwiatostany. 

  • Ziemia

Roślina preferuje podłoże żyzne i bogate w składniki odżywcze. Ziemia dla kwiatu kurkuma powinna mieć także lekko kwaśne pH.  

  • Podlewanie

Ponieważ ostryż pochodzi z wilgotnych i jasnych lasów tropikalnych, musimy zapewnić mu odpowiednią wilgotność powietrza oraz nieustannie umiarkowanie wilgotne podłoże. Jeżeli boimy się, że mamy za suche powietrze w mieszkaniu (wówczas liście zaczynają przysychać na końcach), wtedy zalecana jest uprawa na podstawce i kamieniach. 


Autor: makeyourlifegreener

Na podstawkę lejemy wodę, w taki sposób, aby doniczka nie stała w wodzie, a jedynie na kamieniach. Parująca woda będzie zasilać liście. Trzeba również bardzo uważać, aby nie przelać rośliny. Kurkuma uwielbia natomiast zraszanie, a dokładnie zamgławianie (należy ustawić zraszacz na jak najmniejsze krople wody). Podlewamy w taki sposób, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra - bo wówczas roślina zacznie gnić. 

  • Nawożenie

Ostryż powinno się również nawozić raz w tygodniu. Robimy to za pomocą nawozu do roślin kwitnących, nie do zielnych, bo będzie nam wytwarzał za dużo liści, a nie kwiatów. Warto stosować również naturalny nawóz ze skórki po bananie. 

  • Choroby

Zastanawiasz się, dlaczego kurkumie żółkną liście? Jeżeli liście rośliny zaczynają się zwijać i przebarwiać na żółto, oznacza to, że mamy zbyt suche powietrze lub ma ona za sucho. Wówczas kwiat należy podlać, mocno zlać wodą i zrosić. Kurkuma choruje również wtedy, gdy ją przelejemy. Najczęstszą przypadłością jest zgnilizna podstawy pędów oraz plamistość liści, czyli choroby grzybowe. 

Czy kurkuma zasycha na zimę? Stopniowe zasychanie liści kurkumy po okresie kwitnienia jest zupełnie normalne. To znak, że czas na okres spoczynku. Należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiaty, gdy są już suche bądź zżółknięte oraz ograniczyć podlewanie. Oczyszcza się również liście i nadal nawozi, aż do momentu, gdy straci je wszystkie. Kiedy to się już stanie, nie wyrzucaj rośliny. Należy ją wówczas przechowywać w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 15 stopni.

Wraz z nadejściem wiosny zacznij intensywniejsze podlewanie oraz nawożenie rośliny. Z czasem kurkuma zacznie się odradzać i wypuszczać nowe pędy.

Kwiat kurkumy świetnie ozdabia wnętrza. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Efektowny kwiat o niewielkich wymaganiach. Jak uprawiać kalię w doniczce?

  • Zimowanie

Kiedy roślina stopniowo zaczyna zasychać, jest to zupełnie normalne. To znak, że czas na okres spoczynku. Należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiaty, gdy są już suche bądź zżółknięte oraz ograniczyć podlewanie. Oczyszcza się również liście i nadal nawozi, aż do momentu, gdy straci je wszystkie. Kiedy to się już stanie, nie wyrzucaj rośliny. Należy jej wówczas zapewnić odpowiedni stan spoczynku. 

  • Przesadzanie i rozmnażanie

Najlepszy moment, by przesadzić i rozmnożyć roślinę, następuje po okresie zimowania. Istotne jest, by zrobić to mniej więcej w połowie wiosny, a nie na samym początku, gdy jest jeszcze stosunkowo zimno i nie zawsze wystarczająco słonecznie.  

Przesadzanie rośliny to także dogodny moment na rozmnażanie kwiatu kurkumy poprzez podział kłączy. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać kilka nowych sadzonek.

Przesadzając roślinę, należy zadbać o to, aby nowe podłoże było bogate w składniki odżywcze i miało lekko kwaśne pH. Warto także zatroszczyć się o odpowiedni drenaż doniczki, umieszczając na jej dnie keramzyt, drobne kamyczki lub nieco perlitu. Dzięki temu w osłonce będzie utrzymywała się odpowiednia wilgotność podłoża, ale nie dojdzie do uszkodzenia systemu korzeniowego.  

Kurkumę w Polsce warto uprawiać głównie dla jej właściwości ozdobnych. Jeśli chcesz hodować kurkumę do zjedzenia, możesz wsadzić do doniczki kupione w sklepie kłącze.

Przeczytaj również: Niezwykłe właściwości kurkumy

Korzeń kurkumy posiada wiele właściwości zdrowotnych. Fot. 123RF.com

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.