Porady ogrodnicze

Uprawa pigwy w ogrodzie

Pigwa wywodzi się z rodziny roślin różowatych. W warunkach naturalnych dorasta do 8 m wysokości. Wedle niektórych legend, to właśnie pigwa skusiła Ewę, a nie jak powszechnie wiadomo, jabłko. W starożytnym Rzymie i Grecji owoc ten był poświęcony Wenus i Afrodycie.
Uprawa pigwy w ogrodzie
REKLAMA

Warunki uprawy
Pigwa uwielbia podłoże żyzne, zdrenowane o lekko kwaśnym odczynie. Dlatego też najczęściej rośnie w lasach oraz na górskich zboczach. Roślina ta zakwita w czerwcu, jej kwiaty mają bardzo silną i przyjemną woń. Owoce pojawiają się w październiku. Po zerwaniu, zanim zaczniemy przygotowywać z nich pyszne przetwory, powinny kilka dni poleżeć na parapecie. Aby zapewnić pigwie odpowiednie warunki do wzrostu i prawidłowego, zdrowego owocowania, powinniśmy zadbać, aby jej podłoże było żyzne i próchnicze.

Gleba powinna mieć o lekko kwaśny odczyn. Pigwa ma bardzo krótki i płytko osadzony system korzeniowy, dlatego łatwy dostęp do wody gruntowej jest niezbędny.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


Fot. Wikipedia

Ogromnym walorem dekoracyjnym pigwy są kwiaty, a późnym latem oraz jesienią, na jej krzewach pojawiają się piękne, żółte owoce. Jeżeli ich nie zbierzemy, pozostaną na pędach przez całą zimę. Krzewy pigwy doskonale sprawdzają się jako formy żywopłotowe. Drzewka należy sadzić w rzędzie w odstępach około 60cm. Co roku pędy przycinamy, a cały pokrój formujemy. Dzięki temu pigwa będzie słabiej owocować, jednak stworzy oryginalny żywopłot już po 2-3 latach.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Pigwa w medycynie
Preparaty sporządzone na bazie pigwy, wykazują działanie: kojące, odmładzające, powlekające oraz rozmiękczające. Stosuje się je również w postaci naparów podczas stanów zapalnych jamy ustnej, gardła i żołądka jak również stanów zapalnych spojówek, odmrożeń, hemoroidów i zajadów. Pigwa wzmacnia odporność organizmu i regeneruje wątrobę. Spożywanie maceratu wykonanego na bazie nasion owoców niweluje przykre dolegliwości związane z ze zgagą i refluksem. W stanie surowym owoce obfitują w pektyny, które wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

źródło:SMAKER.PL

Przejdź do kolejnej części, aby dowiedzieć się więcej o zdrowotnych i kosmetycznych właściwościach pigwy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Uprawa pigwy w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.