Porady ogrodnicze

Wrzesień w ogrodzie - nie zapomnij o tych pracach!

Wrzesień to miesiąc, kiedy powoli żegnamy się ze słonecznym latem, a witamy uwielbianą przez wielu barwną jesień. Ten okres przejściowy ma duże znaczenie dla naszego ogrodu, gdyż wtedy należy wykonać wiele prac pielęgnacyjnych, dzięki którym nasze rośliny lepiej przetrwają zimę.
Wrzesień w ogrodzie - nie zapomnij o tych pracach!
REKLAMA

Rośliny cebulowe
Jeśli w  ogrodzie znajdują się mieczyki, begonie bulwiaste lub dalie, należy je wykopać. Bulwy delikatnie oczyścić z ziemi, osuszyć i odłożyć w chłodne, ciemne miejsce. Jeżeli chcemy już od pierwszych wiosennych dni cieszyć się pieknymi kwiatami, warto poświęcić trochę czasu na sadzenie roślin cebulowych takich jak: tulipany, krokusy, narcyzy, przebiśniegi oraz hiacynty, których oferta jest niezwykle różnorodna.

Sadzenie roślin cebulowych jesienią Przeczytaj»

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL
Na rabatach
We wrześniu dokonujemy zmiany dekoracji rabat, z przekwitających roślin usuwamy zaschnięte kwiatostany, a także dosadzamy typowo jesienne gatunki jak wrzosy, astry czy chryzantemy. Dzięki tym zabiegom ogród płynnie zmieni szatę letnią na jesienną i będzie kolorowy, aż do pierwszych przymrozków.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. 123RF/PICSELL

Jest to też dobra pora do rozmnażania bylin. Należy jednak zwrócić uwagę, aby dokonywać podziału na roślinie z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i wytwarzającej pędy u podstawy karpy. Wszelkie przesadzanie lub dosadzanie drzew i krzewów, zwłaszcza iglastych, należy wykonać teraz. Dzieki temu roślina będzie miała czas na odpowiednie ukorzenienie się przed zimą. We wrześniu również przesadzamy rośliny dwuletnie np. niezapominajki, stokrotki, z rozsadnika na miejsca stałe.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

 
 

Rośliny w pojemnikach
Rośliny wrażliwe np. agawy, olaeandry, kaktusy, a także te rosnące w pojemnikach, wnosimy do pomieszczeń, gdzie przetrwają zimę. Większe okazy, których nie możemy lub nie chcemy przenosić do wnętrza, warto zabezpieczyć przed przemarznięciem bryły korzeniowej, owijając pojemnik materiałem izolacyjnym typu juta lub słomiana mata.

Co z trawnikiem?
Przełom sierpnia i września  to też odpowiedni moment na zakładanie trwanika, zaś końcówka miesiąca to czas na ostatnie nawożenie (nawozem jesiennym bez azotu!) i wertykulację istniejącehmurawy. Bardzo istotne jest też grabienie spadających liści oraz zbieranie owoców spod drzew. Zostawione – gniją i są  przyczyną wielu chorób, a także niszczenia trawnika. Oczko wodne należy na bieżąco oczyszczać z opadających liści, ponieważ butwiejące szkodzą faunie i florze wodnej.

Poniżej kilka szybkich prac, które warto wykonać pod koniec września:

• wyrwij kwitnące chwasty właśnie teraz, aby nie zdążyły się wysiać – wiosną będzie mniej pracy;
• przykryj meble ogrodowe, aby ochronić je przed deszczem i mrozem;
• wytnij i wyrzuć martwe fragmenty roślin wodnych, zanim ich liście zaczną gnić;
• przykryj oczko wodne siatką o drobnych oczkach, aby nie zanieczyściły go spadające z drzew liście;
• skoś łąkę kwietną ostatni raz przed końcem sezonu – aby przez okres jesieni i zimy pozostawała schludnym miejscem w ogrodzie;
• gruntownie wyczyść szklarnię, żeby była wolna od patogenów i szkodników i gotowa na wiosnę, kiedy rozpoczniesz w niej prace.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne 123RF/PICSELL

Wrzosy na balkonie. Jak o nie dbać? Przeczytaj»         
Jesień to idelana pora na założenie kompostownika Przeczytaj»          


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wrzesień w ogrodzie - nie zapomnij o tych pracach!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.