Rośliny cebulowe
Jeśli w ogrodzie znajdują się mieczyki, begonie bulwiaste lub dalie, należy je wykopać. Bulwy delikatnie oczyścić z ziemi, osuszyć i odłożyć w chłodne, ciemne miejsce. Jeżeli chcemy już od pierwszych wiosennych dni cieszyć się pieknymi kwiatami, warto poświęcić trochę czasu na sadzenie roślin cebulowych takich jak: tulipany, krokusy, narcyzy, przebiśniegi oraz hiacynty, których oferta jest niezwykle różnorodna.
Sadzenie roślin cebulowych jesienią Przeczytaj»
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
We wrześniu dokonujemy zmiany dekoracji rabat, z przekwitających roślin usuwamy zaschnięte kwiatostany, a także dosadzamy typowo jesienne gatunki jak wrzosy, astry czy chryzantemy. Dzięki tym zabiegom ogród płynnie zmieni szatę letnią na jesienną i będzie kolorowy, aż do pierwszych przymrozków.
Jest to też dobra pora do rozmnażania bylin. Należy jednak zwrócić uwagę, aby dokonywać podziału na roślinie z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i wytwarzającej pędy u podstawy karpy. Wszelkie przesadzanie lub dosadzanie drzew i krzewów, zwłaszcza iglastych, należy wykonać teraz. Dzieki temu roślina będzie miała czas na odpowiednie ukorzenienie się przed zimą. We wrześniu również przesadzamy rośliny dwuletnie np. niezapominajki, stokrotki, z rozsadnika na miejsca stałe.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Rośliny w pojemnikach
Rośliny wrażliwe np. agawy, olaeandry, kaktusy, a także te rosnące w pojemnikach, wnosimy do pomieszczeń, gdzie przetrwają zimę. Większe okazy, których nie możemy lub nie chcemy przenosić do wnętrza, warto zabezpieczyć przed przemarznięciem bryły korzeniowej, owijając pojemnik materiałem izolacyjnym typu juta lub słomiana mata.
Co z trawnikiem?
Przełom sierpnia i września to też odpowiedni moment na zakładanie trwanika, zaś końcówka miesiąca to czas na ostatnie nawożenie (nawozem jesiennym bez azotu!) i wertykulację istniejącehmurawy. Bardzo istotne jest też grabienie spadających liści oraz zbieranie owoców spod drzew. Zostawione – gniją i są przyczyną wielu chorób, a także niszczenia trawnika. Oczko wodne należy na bieżąco oczyszczać z opadających liści, ponieważ butwiejące szkodzą faunie i florze wodnej.
• wyrwij kwitnące chwasty właśnie teraz, aby nie zdążyły się wysiać – wiosną będzie mniej pracy;
• przykryj meble ogrodowe, aby ochronić je przed deszczem i mrozem;
• wytnij i wyrzuć martwe fragmenty roślin wodnych, zanim ich liście zaczną gnić;
• przykryj oczko wodne siatką o drobnych oczkach, aby nie zanieczyściły go spadające z drzew liście;
• skoś łąkę kwietną ostatni raz przed końcem sezonu – aby przez okres jesieni i zimy pozostawała schludnym miejscem w ogrodzie;
• gruntownie wyczyść szklarnię, żeby była wolna od patogenów i szkodników i gotowa na wiosnę, kiedy rozpoczniesz w niej prace.
Wrzosy na balkonie. Jak o nie dbać? Przeczytaj»
Jesień to idelana pora na założenie kompostownika Przeczytaj»