Porady ogrodnicze

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

W niemal każdym mniejszym czy większym miasteczku powstaje przynajmniej jedna galeria handlowa, a w większych miastach jest ich do dyspozycji przynajmniej kilka. Ludzie spędzają w nich coraz więcej czasu, a ozdobne rośliny zielone stanowią w tych hermetycznych obiektach element wystroju, który umila nam czas spędzany na zakupach czy kawie, jednocześnie, choć w minimalnym stopniu, zbliżając nas do natury.
Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach
REKLAMA

Ogromne i szczelnie zamknięte budynki niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie, co zostało potwierdzone w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opisującej tzw. syndrom chorego budynku (sick building syndrome), który polega na pojawieniu się kombinacji dolegliwości u osób przebywających dłużej w budynkach z w pełni kontrolowanymi warunkami klimatycznymi. U badanych osób występowała suchość skóry, podrażnienie oczu i gardła, uczucie duszności, bóle głowy i nudności, a nawet omdlenia, aż do momentu wprowadzenia do otoczenia prawdziwych roślin. Poważne zagrożenie stanowią choroby wywoływane zanieczyszczonym powietrzem w klimatyzowanych budynkach jak np. choroba legionistów, wywołana zakażeniem bakterią Legionella, bytującą w przewodach wentylacyjnych oraz gorączka klimatyzacyjna czy nawet choroby nowotworowe.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Obecność żywej zieleni w pozornie idealnych pomieszczeniach jest więc niezwykle istotna, jej wprowadzenie wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia, uspokaja nas, zmniejszając stres i zwiększając koncentrację. Wnętrza urozmaicone roślinnością poprawiają nastrój klientów oraz komfort pracy osób w nich pracujących co pozytywnie wpływa również na ich efektywność. Rośliny wygłuszają również pomieszczenia oraz redukują wyładowania elektrostatyczne w otoczeniu, czym zwiększają komfort odwiedzających centrum handlowe. Dodatkowo w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach o małej wilgotności względnej zwiększa się ryzyko przeziębień i alergii, a obecność roślin przeciwdziała tym zagrożeniom, zwiększając wilgotność otoczenia, redukując stężenie lotnych związków chemicznych oraz wspierając wymianę tlenu i dwutlenku węgla.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kolejnym ważnym aspektem przemawiającym za obecnością roślinności w galeriach jest podniesienie estetyki przestrzeni, ponadto żywe rośliny we wnętrzach, współcześnie świadczą o dobrym guście i smaku. Wybór odpowiednich gatunków roślin, donic pasujących do wnętrza oraz efektownych dekoracji to klucz do sukcesu, którym będzie wyeksponowanie piękna zieleni w sterylnym otoczeniu. Podobnie obecność żywych roślin już na wejściu do danego obiektu zapewnia nie tylko dobre pierwsze wrażenie, ale i poprawę naszego nastroju.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jakie rośliny wybrać do nasadzeń wewnątrz budynków?
Dobór gatunków stosowanych do aranżacji w galeriach handlowych i biurowcach musi być przemyślany, gdyż w takich pomieszczeniach warunki wzrostu roślin są niezwykle niekorzystne. Występujące w tych miejscach liczne czynniki stresogenne takie jak: niedobór światła słonecznego, ograniczenie donicami strefy rozrostu korzeni oraz brak cyrkulacji powietrza, która sprzyja transpiracji roślin, sprawia, że tylko nieliczne gatunki są w stanie rozwijać się w warunkach tam panujących. Rośliny w tego typu nasadzeniach muszą więc być roślinami kseromorficznymi, charakteryzującymi się małymi wymaganiami świetlnymi i niewielkimi potrzebami glebowymi, powinny także zostać odpowiednio dobrane do wymiarów zaplanowanych donic.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Gatunki idealne do nasadzeń w galeriach handlowych oraz biurowcach to np.: Zamiokulkas zamiolistny, Sansewiera gwinejska ‘Hahnii’, Sansevieria gwinejska, Sansewieria cylindryczna, Ciemnotka okrągłolistna, Epipremnum złociste.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Właściwie dobrane rośliny, sadzimy w podłożu dopasowanym do wymagań danego gatunku, pamiętając przy tym, że nie sadzimy w jednym pojemniku roślin o różnych wymaganiach glebowych. Rośliny sadzimy w odpowiednio dobranych pod względem wielkości donicach, które będą pasowały do charakteru danego miejsca.

Nasadzenia będą spełniać swoje dekoracyjne właściwości, jeśli zapewniona zostanie im również odpowiednia pielęgnacja i nawożenie. Należy pamiętać o umiejętnym podlewaniu roślin kseromorficznych, które wykonujemy rzadko (raz na tydzień), niewielką ilością wody, która jedynie zwilży glebę oraz o regularnym ich nawożeniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Inną niezwykle dekoracyjną i coraz bardziej popularną formę zaproszenia roślinności do dużych pomieszczeń, stanowi stworzenie tzw. zielonej ściany, która jest efektowna, zajmuje mniej miejsca, tłumi hałas i idealnie nadaje się do oddzielania części pomieszczeń od siebie. Tworzymy ją, doprowadzając system automatycznego podlewania i wprowadzając dodatkowe oświetlenie, które może stworzyć dodatkowo niezwykły efekt.

Czasami z jakichś powodów niemożliwe jest posadzenie żywych roślin, w zastępstwie możemy wtedy skorzystać ze sztucznej zieleni, która bywa obecnie dopracowane w detalach tak, że odróżnimy ją od prawdziwych roślin dopiero z naprawdę bliskiej odległości. Sztuczna roślinność jest również dekoracyjna i wymaga jedynie okresowego czyszczenia, jednak niewątpliwym minusem takiego rozwiązania jest brak właściwości oczyszczających, jonizujących i natleniających powietrza w pomieszczeniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Urozmaicenie przestrzeni centrów handlowych i biurowców zielenią ma więc praktycznie same zalety, flora wpływa pozytywnie na zdrowie i nastroje klientów i pracowników, jej obecność gwarantuje wzrost jakości i atrakcyjności przestrzeni publicznej, a co za tym idzie, pojawia się w niej większa liczba ludzi, czyli klientów, a za tym idzie kolejny zysk.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.