Prawo i finanse
W przyszłym roku czeka nas kolejna podwyżka podatku od nieruchomości. Od czego zależy jego wysokość? Kto zapłaci najwięcej? Dowiedz się, ile wyniesie maksymalna stawka podatku od nieruchomości w 2023 roku.
Czytaj artykułInstalacje fotowoltaiczne są coraz częściej wybierane przez Polaków jako sposób na uniezależnienie energetyczne swoich gospodarstw domowych. Czy jednak cały proces korzystania z wyprodukowanej we własnym zakresie energii po zmianach w prawie nadal jest tak intuicyjny? Sprawdź, jak rozliczać energię z fotowoltaiki w 2022 roku i czym jest faktura prognozowana.
Czytaj artykułŻywa choinka to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia i prawdziwa ozdoba domu. Niestety, podobnie jak wiele innych produktów, w tym roku również ceny świątecznych drzewek mocno poszybowały w górę. Ile trzeba zapłacić za popularne gatunki i gdzie najlepiej kupować żywą choinkę na święta w 2022 roku?
Czytaj artykułWnioski o dopłatę do prądu 2022 będzie można składać już niebawem. Aby otrzymać świadczenie, trzeba jednak spełnić określone warunki. Ile wynosi dopłata do ogrzewania prądem i kto może z niej skorzystać? Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny oraz jakie dane trzeba będzie w nim podać? W naszym artykule znajdziesz też wzór wniosku o dopłatę do prądu do pobrania.
Czytaj artykułW 2023 roku do naszych domów wejdą kominiarze, inspektorzy i urzędnicy. Będą sprawdzać, czym ogrzewamy dom i jakie są jego parametry. Czy urzędnik może wejść do domu?
Czytaj artykułW jakich godzinach najlepiej korzystać z urządzeń elektrycznych? Wiele zależy od naszej umowy z dostawcą prądu. Warto je dokładnie czytać oraz wybierać te, które w ciągu dnia oferują znacznie niższe stawki za kWh energii. A to oszczędności, które mogą sięgnąć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Sprawdzamy, w jakich godzinach najlepiej prać, prasować i włączać zmywarkę, by zaoszczędzić. To jedna z zalet, bo korzystanie z urządzeń w konkretnych porach wpływa także na bezpieczeństwo naszego systemu energetycznego.
Czytaj artykułDopłaty od państwa to długa lista możliwości finansowego wsparcia. W obecnym roku liderują dodatki do ogrzewania. Trudno się dziwić, skoro, o ile wierzyć zapewnieniom płynącym z rządu, podwyżki w sezonie grzewczym 2022 i 2023 dla odbiorców końcowych wyniosą do 40%. Jednak dopłaty do ogrzewania to nie jedyne wsparcie, z którego można skorzystać. Sprawdzamy, jakie są dopłaty od państwa oraz ostateczne terminy składania wniosków.
Czytaj artykułTani węgiel od gminy to rządowy program, którego celem jest poprawa dostępności opału. Na mocy ustawy samorządy będą mogły sprzedawać węgiel w maksymalnej cenie 2000 zł za tonę. Okazuje się jednak, że nie każdy może go kupić. Jakie warunki trzeba spełnić, by zaopatrzyć się w tani opał?
Czytaj artykułPompa ciepła i klimatyzator są urządzeniami, które zyskują na popularności w Polsce. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ich montaż może być dla nas początkiem wielu problemów związanych z hałasem, a co za tym idzie – konfliktu z sąsiadem. Ile decybeli wydaje pompa ciepła lub klimatyzator? Co zrobić, by uniknąć kary za zbyt głośną pompę ciepła lub klimatyzator? Sprawdzamy.
Czytaj artykułCeny prądu w 2023 roku mają zostać zamrożone, ale tylko do pewnego limitu – 2000 kWh. Dla niektórych grup wprowadzono wyższe limity, natomiast aby móc skorzystać z ulgi, trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie. Komu przysługują wyższe normy zużycia energii elektrycznej? Jak złożyć oświadczenie przez internet? Poniżej znajdziesz wzór wniosku o zamrożenie cen prądu dla klientów TAURON, ENERGA, ENEA, PGE oraz E.ON do pobrania.
Czytaj artykułOd stycznia wycinka drzew i krzewów na działce będzie łatwiejsza z uwagi na zmiany w ustawie o ochronie przyrody. Polacy, którzy zechcą pozbyć się ze swojej posesji wieloletniej rośliny, w wielu przypadkach nie będą potrzebowali do tego zgody z urzędu. Zmieni się również sposób przyjmowania wniosków o pozwolenie na wycinkę drzewa.
Czytaj artykułCeny drewna opałowego w grudniu 2022. Ile trzeba zapłacić za metr sześcienny, skąd tak wysokie ceny?
Ceny drewna opałowego w 2022 roku wywindowały w górę i utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Aktualnie w niektórych miejscach za metr sześcienny tego surowca trzeba zapłacić ponad sto procent więcej niż przed rokiem. Jakie są ceny drewna opałowego w listopadzie 2022 i dlaczego stale rosną? Jakie drewno jest najlepsze do palenia w tym sezonie grzewczym? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułNiezależnie od miejsca zamieszkania, czy to w bloku z wielkiej płyty, czy też na osiedlu domków jednorodzinnych, każdy z nas ma sąsiadów. A sąsiedzi, jak wiadomo, są różni, z jednymi można by konie kraść, z drugimi zawsze się jakoś dogadasz, ale są też tacy, którzy potrafią doprowadzić do szewskiej pasji. Jak sobie z nimi skutecznie radzić?
Czytaj artykułŚwiadectwo charakterystyki energetycznej to żadna nowość dla właścicieli domów i mieszkań budowanych po 2009 rok. Od kilkunastu lat nowe budynki muszą posiadać taki dokument. Jednak już za kilka miesięcy czeka nas prawdziwa rewolucja. Prawdopodobnie już wiosną 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będą musieli posiadać właściciele starszych domów i mieszkań. Spory wydatek czeka tych, którzy swoją nieruchomość będą chcieli sprzedać lub wynająć.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 32
- Następna