Prawo i finanse
Abonament RTV to obowiązkowa opłata ponoszona przez właścicieli telewizorów i radioodbiorników. Ile trzeba zapłacić w 2023 i jakie są kary za unikanie podatku? Kto jest zwolniony z abonamentu RTV? Sprawdźcie!
Czytaj artykułChodnik nie należy do nieruchomości, a co więcej leży poza jej granicami. Jednak właściciel ma co do niego pewne obowiązki, szczególnie w okresie zimowym. Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie na nim czystości i porządku? Zobacz, kto musi odśnieżyć chodnik i jakie kary grożą za niedopełnienie tego nakazu.
Czytaj artykułUnia Europejska chce wprowadzić zakaz instalacji w nowych budynkach nie tylko pieców węglowych czy olejowych, ale też gazowych. Czym więc ogrzewać domy? Kiedy wejdzie w życie zakaz instalacji kotłów gazowych? Podpowiadamy!
Czytaj artykułInwestycja w polisę mieszkaniową pozwala uniknąć kosztownych skutków różnych zdarzeń losowych. Takie ubezpieczenie gwarantuje wsparcie finansowe, jeśli Twój majątek zostanie zniszczony przez pożar, powódź czy wichurę. Dowiedz się, w jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować.
Czytaj artykułBrykiet stanowi alternatywę dla tradycyjnego drewna i jest coraz chętniej wybierany przez właścicieli pieców oraz kominków. Który z tych rodzajów opału jest tańszy i bardziej kaloryczny? Jakie są zalety i wady brykietu drzewnego? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPellet jest paliwem odnawialnym, które w ostatnich latach stało się bardzo popularnym surowcem energetycznym stosowanym w domach jednorodzinnych. Tak drastyczne podwyżki ceny pelletu w 2022 roku są więc dla wielu właścicieli niemiłym zaskoczeniem. Ile kosztuje tona pelletu? Dlaczego ceny pelletu rosną i kto może dostać dopłatę do zakupu tego paliwa? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułKryzys energetyczny może w nadchodzącym sezonie grzewczym mocno odbić się na kondycji polskich gospodarstw domowych. Problem wynika nie tylko z wysokich cen „czarnego złota”, ale również braku dostępności surowca w najbliższych składach opałowych. Sprawdź, jak kształtują się ceny każdego rodzaju węgla w różnych podmiotach, które zajmują się jego sprzedażą.
Czytaj artykuł1 grudnia ruszyło przyjmowanie wniosków o dodatek energetyczny. Dzięki niemu część z nas będzie mogła otrzymać dofinansowanie ogrzewania. Posiadając pompę ciepła czy grzejnik elektryczny możemy zyskać nawet 1500 zł. Jakie warunki musimy spełniać? Komu nie zostanie przyznany dodatek energetyczny?
Czytaj artykułBank Gospodarstwa Krajowego chce ułatwić szukanie oszczędności energii. Jak informuje od 1 grudnia 2022 r. wchodzą w życie ustawowe zmiany, które zwiększają finansowe wsparcie takich inwestycji. Wpływa to na wyższe wsparcie termomodernizacyjne i remontowe. Sprawdź, jak i gdzie składać wnioski.
Czytaj artykułAktualne ceny ekogroszku to dla ogrzewających domy tym paliwem powód do zmartwień. Z miesiąca na miesiąc rachunek za ciepło rośnie i obecnie jest już kilka razy drożej niż jeszcze półtora roku temu. Cena ekogroszku za tonę w niektórych miejscach to wydatek rzędu nawet 4000 zł, choć są sposoby, by kupić go znacznie taniej. Sprawdzamy aktualne ceny ekogroszku w sklepach, składach i kopalniach w listopadzie.
Czytaj artykułIle wynosi abonament rtv 2023 to pytanie, którego w Polsce nie zadaje sobie nawet milion abonentów. Jak dowodzą statystki, to jeden z najbardziej nielubianych podatków. Tylko w 2020 roku uregulowało go niewiele ponad 680 tys. osób z niemal 13,5 mln deklarujących posiadanie telewizora. Niestety za brak abonamentu rtv czekają kary, a o czym w ubiegłym roku przekonało się ponad 120 tys. właścicieli gospodarstw. Sprawdzamy więc, ile wynosi abonament rtv 2023, kto go nie musi płacić oraz czy kupując telewizor, trzeba go rejestrować?
Czytaj artykułOczyszczalnia ścieków przy domu to jedno z proekologicznych działań. Jako projekt chroniący środowisko, przysługuje na jego budowę dofinansowanie. Należy jednak spełnić konkretne warunki, aby otrzymać pieniądze. Ile dopłaty możemy otrzymać? Gdzie i jakie wnioski należy złożyć, by dostać dofinansowanie?
Czytaj artykułJuż wkrótce ciepłomierze lub podzielniki kosztów ciepła będą musiały pojawić się w mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej. Na spełnienie obowiązku został niecały miesiąc. Montaż urządzeń ma sprawić, że podział kosztów za energię cieplną ma być bardziej sprawiedliwy. Nie brakuje bowiem sytuacji, kiedy jeden lokator wykorzystuje ciepło przenikające przez przegrody budowlane z sąsiednich pomieszczeń. Montaż ciepłomierzy lub podzielników ciepła ma być sposobem na walkę z tymi nadużyciami. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach podzielniki ciepła i ciepłomierze są obowiązkowe oraz do kiedy trzeba je zamontować.
Czytaj artykułW związku z kryzysem energetycznym rząd przygotował różne formy wsparcia dla gospodarstw domowych. Czy osoby mieszkające w blokach też mogą liczyć na dopłaty do ogrzewania, podobnie jak właściciele domów? Okazuje się, że tak. Jednak czasu na złożenie wniosku zostało już niewiele.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 32
- Następna