Rośliny domowe

Łatwo rozróżnisz, czy twoja roślina jest przelana czy przesuszona. Sprawdź, jak ją uratować

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, czy twoja roślina doniczkowa jest przelana czy przesuszona? Wyjaśniamy, jak rozróżnić, co dolega roślinie i podpowiadamy, jak ją uratować.

Łatwo rozróżnisz, czy twoja roślina jest przelana czy przesuszona. Sprawdź, jak ją uratować
Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy nasza roślina jest przelana czy przesuszona. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Przesuszona roślina — jak rozpoznać?

Jak odróżnić roślinę przelaną od przesuszonej? Jeżeli wydaje się nam, że podlewamy roślinę prawidłowo, a ta żółknie i nie wiemy, czy ma za dużo wody, czy za mało to należy się jej dokładnie przyjrzeć. Sukulenty, gdy brakuje im wody, zaczynają się marszczyć i brązowieć. Aloes zwijają swoje liście do środka, stają się one również mało jędrne. Większość sukulentów, zanim zacznie żółknąć od przesuszenia, to zacznie się marszczyć. Pozostałe rośliny domowe w przypadku odwodnienia zaczynają zwijać liście, a te z czasem zaczynają opadać w dół i żółknąć od dolnych liści.

Rośliny od przesuszenia mogą również zacząć tracić swój intensywny zielony kolor. I tak, jak np. w przypadku zielistki, liście zaczynają schnąć od krawędzi blaszek liściowych i żółknięcie postępuje bardzo szybko. Gdy taki żółty liść od przesuszenia zaczyna zasychać, to robi się koloru słomkowego, i zaczyna się kruszyć w dłoniach. 

Przesuszona roślina — jak uratować?

Co zrobić, i jak zacząć podlewać roślinę, żeby jej nie zaszkodzić? Przesuszenie jest forma stresu dla kwiatów, więc nie możemy im dostarczyć kolejnego w postaci dużej ilości wody, która spowoduje, że roślina zacznie się dusić. Dlatego podlewanie powinno być w tym przypadku umiarkowane. Na początek polewamy wierzchnią warstwę ziemi niewielką ilością wody, czekamy około 10 minut, a następnie  ponowie polewamy ziemię wodą (taką samą ilością jak wcześniej). Nie wolno dopuścić do tego, aby w doniczce zrobiło się błotko. 

Przeczytaj również: Twoja zielistka marnieje i ma suche końcówki? Tak możesz ją uratować

Przesuszone liście należy obciąć i stopniowo zacząć podlewać roślinę. Fot. 123RF/PICSEL

Kolejne podlewanie wykonuje się wtedy, gdy ziemia w doniczce niemalże przeschnie. Nie nawadniajmy kwiatów, gdy  podłoże jest mokre. Ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji do zamierania rośliny.

Jeżeli ratowana, przelana roślina ciągle jest zwiędnięta  i pomarszczona, to musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie dolewajmy już wody, bo tylko zaszkodzimy.

Przeczytaj również: Tak ochronisz korzenie przed gniciem. Roślina szybko ci się odwdzięczy

Autor: makeyourlifegreener  

Przelana roślina — jak rozpoznać?

A jak wygląda roślina przelana? Jeżeli liście na całej roślinie zaczynają żółknąć lub brązowieć, a ziemia w doniczce jest ciągle wilgotna to znak, że w okolicach systemu korzeniowego jest nadmiar wilgoci. Gdy roślina jest przelana, liście zaczynają żółknąć od końcówek, które często zaczynają również brązowieć i się zwijać. Na bokach blaszki liściowej oraz w okolicach nerwu mogą równie pojawić się żółte plamy. 

Gdy liść zaczyna żółknąć od przelania, to robi się jakby mięsisty i wodnisty. Zupełnie inaczej wyczuwalny jest w dłoniach niż w przypadku, gdy roślina jest przesuszona. Jeżeli ziemia w doniczce jest wilgotna, a roślina wygląda na zwiędniętą, to dzieje się tak, ponieważ jest przelana i dusi się od nadmiaru wilgoci.

Przeczytaj również: Twoja maranta traci liście, żółknie i zasycha? Sprawdź, jak ją uratować

Przelana roślina — jak uratować?

Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, jeżeli roślina była niedawno przesadzana, to za pomocą patyczka lub widelca, rozluźniamy wierzchnią warstwę ziemi (najlepiej na głębokość ok. 4-5 cm). Dopuszczamy w ten sposób powietrze, które szybko wysuszy  nadmiar wody w ziemi.

Kolejnym sposobem na uratowanie przelanej rośliny, jest jej wyciągnięcie razem z ziemią z doniczką i pozostawienie jej do oschnięcia. Tylko nie dopuśćmy do tego, aby ziemia i korzenie całkowicie przeschły. Takie przesuszanie zazwyczaj trwa od 1 do 3 dni. 

Trzecim sposobem jest przesadzenie rośliny w nowe podłoże. 

Przelana roślina ma stale wilgotną ziemię w doniczce, brązowieją i zwijają się jej liście. Fot. 123RF/PICSEL

Jak podlewać roślinę, żeby jej nie przelać ani nie przesuszyć?

Podlewanie trzeba przede wszystkim dostosować do potrzeb konkretnej rośliny. Sukulenty podlewamy wtedy, gdy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie. Inne rośliny np. kalateę czy marantę, podlewamy wtedy, gdy w głębi doniczki wyczuwamy delikatną wilgoć. Między nawadnianiem dobrze jest dopuścić do tego, żeby podłoże niemalże przeschło. Warto pamiętać, że roślinę lepiej jest przesuszyć niż przelać, bo wtedy łatwiej jest ją odratować.

Przeczytaj również:

ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji

Jak podlewać storczyki?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.