Rośliny domowe

Czy roślina jest przelana czy przesuszona?

Jak rozpoznać, rozróżnić czy nasza domowa roślina doniczkowa jest przelana, czy przesuszona. Wyjaśniamy, jak żółkną liście rośliny przesuszonej, a jak przelanej. Jak poradzić sobie z żółknącą rośliną, co zrobić, aby liście roślin domowych nie żółkły i jak uratować roślinę przesuszoną oraz przelaną.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Jak odróżnić roślinę przelaną od przesuszonej? Jeżeli wydaje się nam, że podlewamy roślinę prawidłowo, a ta żółknie i nie wiemy, czy ma za dużo wody, czy za mało to należy się jej dokładnie przyjrzeć. Sukulenty, gdy brakuje im wody zaczynają się marszczyć i brązowieć. Aloes zwijają swoje liście do środka, stają się one również mało jędrne. Większość sukulentów, zanim zacznie żółknąć od przesuszenia, to zacznie się marszczyć. Pozostałe rośliny domowe w przypadku odwodnienia zaczynają zwijać liście, a te z czasem zaczynają opadać w dół i żółknąć od dolnych liści.

Rośliny od przesuszenia mogą również zacząć tracić swój intensywny zielony kolor. I tak, jak np. w przypadku zielistki, liście zaczynają schnąć od krawędzi blaszek liściowych i żółknięcie postępuje bardzo szybko. Gdy taki żółty liść od przesuszenia zaczyna zasychać, to robi się koloru słomkowego, i zaczyna się kruszyć w dłoniach. 

Co zrobić, i jak zacząć podlewać roślinę, żeby jej nie zaszkodzić? Przesuszenie jest forma stresu dla kwiatów, więc nie możemy im dostarczyć kolejnego w postaci dużej ilości wody, która spowoduje, że roślina zacznie się dusić. Dlatego podlewanie powinno być w tym przypadku umiarkowane. Na początek polewamy wierzchnią warstwę ziemi niewielką ilością wody, czekamy około 10 minut, a następnie  ponowie polewamy ziemię wodą (taką samą ilością jak wcześniej). Nie wolno dopuścić do tego, aby w doniczce zrobiło się błotko. 


Fot.123RF.com

Kolejne podlewanie wykonuje się wtedy, gdy ziemia w doniczce niemalże przeschnie. Nie nawadniajmy kwiatów, gdy  podłoże jest mokre. Ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji do zamierania rośliny.

Jeżeli ratowana, przelana roślina ciągle jest zwiędnięta  i pomarszczona, to musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie dolewajmy już wody, bo tylko zaszkodzimy.

Autor: makeyourlifegreener  

A jak wygląda roślina przelana? Jeżeli liście na całej roślinie zaczynają żółknąć, a ziemia w doniczce jest, chociażby trochę wilgotna oznacza to, że w okolicach systemu korzeniowego jest nadmiar wilgoci. Gdy roślina jest przelana. Liście zaczynają żółknąć od końcówek, które często zaczynają również brązowieć i się zwijać. Na bokach blaszki liściowej oraz w okolicach nerwu mogą równie pojawić się żółte plamy. 

Gdy liść zaczyna żółknąć od przelania, to robi się jakby mięsisty i wodnisty. Zupełnie inaczej wyczuwalny jest w dłoniach niż w przypadku, gdy roślina jest przesuszona. Jeżeli ziemia w doniczce jest wilgotna, a roślina wygląda na zwiędniętą. To dzieje się tak, ponieważ jest przelana i dusi się od nadmiaru wilgoci. Początkowo liście mogą zacząć się wybarwiać na różne odcienie zieleni. 

Jak poradzić sobie, gdy roślina jest przelana?

Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, jeżeli roślina była niedawno przesadzana, to za pomocą patyczka lub widelca, rozluźniamy wierzchnią warstwę ziemi (najlepiej na głębokość ok. 4-5 cm). Dopuszczamy w ten sposób powietrze, które szybko wysuszy  nadmiar wody w ziemi.

Kolejnym sposobem na uratowanie przelanej rośliny, jest jej wyciągnięcie razem z ziemią z doniczką i pozostawienie jej do oschnięcia. Tylko nie dopuśćmy do tego, aby ziemia i korzenie całkowicie przeschły. Takie przesuszanie zazwyczaj trwa od 1 do 3 dni. 

Trzecim sposobem jest przesadzenie rośliny w nowe podłoże. 

Jak podlewać roślinę, żeby jej nie przelać?

Podlewanie trzeba przede wszystkim dostosować do  potrzeb konkretnej rośliny. Sukulenty podlewamy wtedy, gdy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie. Inne rośliny np. kalateę czy marantę, podlewamy wtedy, gdy w głębi doniczki wyczuwamy delikatną wilgoć. Między nawadnianiem dobrze jest dopuścić do tego, żeby podłoże niemalże przeschło. Roślinę lepiej jest przesuszyć niż przelać

Deccoria.pl

Co robić, gdy liście żółkną?

Czy roślina jest przelana, czy przesuszona?

Dlaczego sansewieria żółknie więdnie, brązowieje?

Dlaczego liście storczyka żółkną, marszczą się i są lepkie?

Dlaczego liście monstery żółkną, pojawiają się brązowe plamy?

Dlaczego zamiokulkas żółknie?

Dlaczego kalatea żółknie?

Dlaczego korzenie storczyka żółkną?

Jak nie zabić swoich roślin? 10 błędów, które popełniamy w uprawie roślin domowych

6 najczęściej popełnianych błędów w uprawie roślin domowych

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy roślina jest przelana czy przesuszona?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.