Z artykułu dowiesz się:
Upodobania fikusa sprężystego - upraw i pielęgnacja
- Stanowisko
Fikusy lubią światło rozproszone, doskonale czują się na oknie wschodnim lub zachodnim, wymagają stanowiska jasnego, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Zbyt ciemne warunki uprawy ograniczą ich wzrost oraz spowodują opadanie liści.
Dość dobrze znoszą suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, preferują temperaturę pokojową, latem około 20 st. C, a zimą większość gatunków nie niższą niż 15 st. C.
-
Podłoże
Ziemia do uprawy musi być przepuszczalne, bogate w próchnicę i substancje pokarmowe. Chcąc naszym okazom to zapewnić, możemy zastosować mieszaninę ziemi kompostowej z dodatkiem torfu lub gruboziarnistego piasku, podłoże uniwersalne z dodatkiem ziemi kompostowej i wermikulitu lub gotową mieszankę dostępną w sklepach ogrodniczych. Na dnie pojemników koniecznie musimy położyć drenaż, by zapewnić dostęp powietrza do korzeni rośliny.
-
Podlewanie
Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra, gdyż fikusy szybko reagują na przelanie, które grozi opadaniem liści, a nawet zgniciem korzeni rośliny. Podlewamy miękką, odwapnioną i najlepiej przegotowaną wodą, dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie, z częstotliwością zależną od temperatury pomieszczenia, czyli latem około 2 razy w tygodniu, zimą co 7-10 dni. Nadmiar wody z podstawki wylewamy. Figowce zwłaszcza bardzo lubią zraszanie — latem nawet codzienne — i będą wdzięczne w tym czasie również za kąpiel pod prysznicem. Zimą natomiast należy liście regularnie przecierać z kurzu, by ułatwić roślinie oddychanie.
Pamiętaj o systematycznym usuwniu kurzu z liści figowca. Fot.123RF.com
- Nawożenie
Fikusy wymagają regularnego nawożenia, zarówno nawozami organicznymi, jak i mineralnymi. Nawozimy od wiosny do końca sierpnia, po czym wznawiamy dokarmianie na przełomie zimy i wiosny, gdy roślina zacznie intensywnie rosnąć.
-
Przesadzanie
Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co kilka lat, gdy korzenie będą wydostawać się przez dolne otwory doniczki. Przesadzamy do doniczki większej o jeden rozmiar średnicy od poprzedniej. Co roku wiosną roślinom wymieniamy górną warstwę ziemi w doniczce. Przy dużych okazach, również wystarczy wymiana wierzchniej warstwy podłoża.
Rozmnażanie fikusa sprężystego
Fikusy zwykle rozmnażamy wegetatywnie, poprzez:
- sadzonki wierzchołkowe,
- pędowe,
- liściowe z oczkiem,
- okłady powietrzne.
Najczęściej stosowaną i najłatwiejszą metodą jest rozmnażanie metodą z wykorzystaniem sadzonek wierzchołkowych.
Nową sadzonkę figowca spręzystego warto zanurzyć w ukorzeniaczu. Fot.123RF.com
- Sadzonki wierzchołkowe pozyskujemy wiosną od kwietnia do czerwca, a każda z nich powinna charakteryzować się 2-3 węzłami.
- Umieszczamy je w letniej wodzie do czasu, aż przestanie się z nich sączyć mleczny sok, a następnie ich końce zanurzamy w ukorzeniaczu, wcześniej usuwając zbędne liście i pozostawiając jedynie dwa wraz z wierzchołkowym.
- Następnie sadzonki sadzimy w przygotowanym przez nas przepuszczalnym podłożu np. mieszaninie torfu z piaskiem i podlewamy.
- Pojemnik przykrywamy folią i ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu w temperaturze około 25-28 st. C co zagwarantuje szybkie i pewne ukorzenienie.
- Po 2-3 tygodniach pojawią się korzenie, wtedy sadzimy młode rośliny pojedynczo lub po kilka sztuk w małych doniczkach wypełnionych żyznym podłożem.
Rozmnażając przy wykorzystaniu sadzonek pędowych, ukorzeniamy podobnie, jednak sadzonki przygotowujemy z fragmentu pędu zawierającego 2-3 węzły. Metoda ta pozwala uzyskać większą ilość sadzonek niż przy wykorzystaniu sadzonek wierzchołkowych.
Kolejną metodą jest rozmnażanie przy wykorzystaniu sadzonek liściowych z oczkiem.
Figowca sprężystego pnącego możemy rozmnażać również poprzez okłady powietrzne, co stanowi w jego przypadku dobre rozwiązanie, gdyż gatunek ten z czasem gubi dolne liście, a tym sposobem uzyskamy nową rozgałęzioną roślinę oraz jednocześnie pobudzimy ją do rozkrzewiania.
- Rozmnażając tą metodą, pień rośliny nacinamy pod liściem lub pod miejscem pozostałym po opadłym liściu.
- Następnie miejsce cięcia okładamy wilgotnym mchem torfowcem, obwiązujemy i okrywamy folią.
- Czekamy kilka tygodni do ukazania się korzeni.
- Jak korzenie dobrze się rozwiną, odcinamy roślinę poniżej miejsca ukorzenienia i sadzimy w pojemniku z odpowiednio żyznym i przepuszczalnym podłożem.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Problemy w uprawie fikusa sprężystego
- Uprawiając fikusy, trzeba pamiętać, że nie lubią one pomieszczeń, w których panują przeciągi i trzeba im znaleźć takie miejsce, by podczas wietrzenia nie owiewał ich strumień zimnego powietrza.
- Nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia i na pełnym słońcu ich liście tracą połysk, skracają się i żółkną, ale przy niedoborze światła ich liście również żółkną i opadają.
- Fikusy są bardzo wrażliwe na nadmiar wody i trzeba bardzo pilnować, by ich nie przelać, w przeciwnym razie nadmiar wilgoci spowoduje pojawienie się plam, żółknięcie i opadanie liści, a nawet zgniecie korzeni.
- Przy zbyt suchym podłożu, liście będą natomiast więdnąć.
- Fikusy nie przepadają również za zbyt wysoką temperaturą i gdy stanowisko jest zbyt ciepłe, ich liście zwisają do dołu.
- Zbyt niska temperatura spowoduje zaś brązowienie i opadanie liści.
- Zrzucanie liści może być nie tylko reakcją na przeciągi, ale także na przestawienie i obrócenie doniczki. Przenosząc roślinę, zaznaczmy lepiej, z której strony padało na nią światło tak, by ponownie ustawić ją w tej samej pozycji.
- Jeśli jednak już doszło do zrzucenia liści przez fikusa, nie wyrzucajmy go, wystarczy przyciąć nieco pędy, pilnować wilgotności ziemi w doniczce, a wnet pojawią się ponownie nowe.
- Blade i drobniejsze liście oraz zahamowany wzrost rośliny powinien być dla nas informacją o konieczności nawożenia i przesadzenia.
Choroby i szkodniki fikusa sprężystego
Najczęstsze choroby fikusów mają podłoże grzybowe, zwykle chorują na antraknozę, objawiającą się licznymi plamami liści w kolorze żółtym do brązowego. Inną często występującą chorobą o podłożu grzybowym jest szara pleśń.
Najczęściej występującymi szkodnikami fikusów sprężystych są:
- przędziorki,
- tarczniki,
- miseczniki,
- wciornastki,
- wełnowce,
- mszyce.
Zobacz na filmiku, jak rozgałezić fikusa sprężystego i jak pielęgnować jego liście
Czy fikus jest trujący?
Tak, fikus sprężysty ma trujące liście. Sok mleczny (przypominający lateks) w nich zawarty , może powodować bóle brzucha, wymioty, katar, astmę oskrzelową i duszności.
Autor: Redakcja Deccoria.pl/ mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt