Rośliny domowe

Fikus (Ficus) - uprawa i pielęgnacja

Fikusy to bardzo popularne i najczęściej uprawiane rośliny doniczkowe w naszych domach, mieszkaniach oraz biurach. Te pochodzące głównie z tropikalnych rejonów, egzotyczne rośliny z powodzeniem uprawiane w warunkach domowych, należą do rodziny morwowatych (Moraceae), która liczy setki gatunków roślin z których, niektóre to podstawowe i bardzo lubiane rośliny doniczkowe.

REKLAMA

Upodobania fikusów - warunki uprawy i pielęgnacji
Fikusy lubią światło rozproszone, doskonale czują się na oknie wschodnim lub zachodnim, wymagają stanowiska jasnego, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Zbyt ciemne warunki uprawy ograniczą ich wzrost oraz spowodują opadanie liści. Dość dobrze znoszą suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, preferują temperaturę pokojową, latem około 20 st. C, a zimą większość gatunków nie niższą niż 15 st. C. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra, gdyż fikusy szybko reagują na przelanie, które grozi u fikusa Benjamina masowym opadaniem liści, a u fikusa pnącego, nawet zgniciem korzeni rośliny. Podlewamy miękką, odwapnioną i najlepiej przegotowaną wodą, dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie, z częstotliwością zależną od temperatury pomieszczenia, czyli latem około 2 razy w tygodniu, zimą co 7-10 dni. Nadmiar wody z podstawki wylewamy. Figowce zwłaszcza te drobnolistne, bardzo lubią zraszanie — latem nawet codzienne — i będą wdzięczne w tym czasie również za kąpiel pod prysznicem. Zimą natomiast należy liście regularnie przecierać z kurzu, by ułatwić roślinie oddychanie.

Podłoże do uprawy musi być przepuszczalne, bogate w próchnicę i substancje pokarmowe. Chcąc naszym okazom to zapewnić, możemy zastosować mieszaninę ziemi kompostowej z dodatkiem torfu lub gruboziarnistego piasku, podłoże uniwersalne z dodatkiem ziemi kompostowej i wermikulitu lub gotową mieszankę dostępną w sklepach ogrodniczych. Na dnie pojemników koniecznie musimy położyć drenaż, by zapewnić dostęp powietrza do korzeni rośliny.

Fikusy wymagają regularnego nawożenia, zarówno nawozami organicznymi, jak i mineralnymi. Nawozimy od wiosny do końca sierpnia, po czym wznawiamy dokarmianie na przełomie zimy i wiosny, gdy roślina zacznie intensywnie rosnąć.

Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co kilka lat, gdy korzenie będą wydostawać się przez dolne otwory doniczki. Przesadzamy do doniczki większej o jeden rozmiar średnicy od poprzedniej. Co roku wiosną roślinom wymieniamy górną warstwę ziemi w doniczce. Przy dużych okazach, również wystarczy wymiana wierzchniej warstwy podłoża.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Rozmnażanie fikusów
Fikusy zwykle rozmnażamy wegetatywnie, poprzez sadzonki wierzchołkowe, pędowe, liściowe z oczkiem lub poprzez okłady powietrzne. Najczęściej stosowaną i najłatwiejszą metodą jest rozmnażanie metodą z wykorzystaniem sadzonek wierzchołkowych, którą można wykorzystać w przypadku rozmnażania fikusa Beniamina, fikusa sprężystego, fikusa lirolistnego i wąskolistnego, a także fikusa pnącego. Sadzonki wierzchołkowe pozyskujemy wiosną od kwietnia do czerwca, a każda z nich powinna charakteryzować się 2-3 węzłami. Umieszczamy je w letniej wodzie do czasu, aż przestanie się z nich sączyć mleczny sok, a następnie ich końce zanurzamy w ukorzeniaczu, wcześniej usuwając zbędne liście i pozostawiając jedynie dwa wraz z wierzchołkowym. Następnie sadzonki sadzimy w przygotowanym przez nas przepuszczalnym podłożu np. mieszaninie torfu z piaskiem i podlewamy. Pojemnik przykrywamy folią i ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu w temperaturze około 25-28 st. C co zagwarantuje szybkie i pewne ukorzenienie. Po 2-3 tygodniach pojawią się korzenie, wtedy sadzimy młode rośliny pojedynczo lub po kilka sztuk w małych doniczkach wypełnionych żyznym podłożem.

Rozmnażając przy wykorzystaniu sadzonek pędowych, ukorzeniamy podobnie, jednak sadzonki przygotowujemy z fragmentu pędu zawierającego 2-3 węzły. Metoda ta pozwala uzyskać większą ilość sadzonek niż przy wykorzystaniu sadzonek wierzchołkowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Kolejną metodą jest rozmnażanie przy wykorzystaniu sadzonek liściowych z oczkiem, które może być stosowane przy rozmnażaniu fikusa pnącego, sprężystego, lirolistnego i czepnego. Fikusa pnącego możemy rozmnażać również poprzez okłady powietrzne, co stanowi w jego przypadku dobre rozwiązanie, gdyż gatunek ten z czasem gubi dolne liście, a tym sposobem uzyskamy nową rozgałęzioną roślinę oraz jednocześnie pobudzimy ją do rozkrzewiania. Rozmnażając tą metodą, pień rośliny nacinamy pod liściem lub pod miejscem pozostałym po opadłym liściu, a następnie miejsce cięcia okładamy wilgotnym mchem torfowcem, obwiązujemy i okrywamy folią i czekamy kilka tygodni do ukazania się korzeni. Jak korzenie dobrze się rozwiną, odcinamy roślinę poniżej miejsca ukorzenienia i sadzimy w pojemniku z odpowiednio żyznym i przepuszczalnym podłożem.
Niektóre fikusy np. formy krzewiaste oraz fikus pnący udają się podzielić przy przesadzaniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Problemy w uprawie
Uprawiając fikusy, trzeba pamiętać, że nie lubią one pomieszczeń, w których panują przeciągi i trzeba im znaleźć takie miejsce, by podczas wietrzenia nie owiewał ich strumień zimnego powietrza. Nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia i na pełnym słońcu ich liście tracą połysk, skracają się i żółkną, ale przy niedoborze światła ich liście również żółkną i opadają. Fikusy są bardzo wrażliwe na nadmiar wody i trzeba bardzo pilnować, by ich nie przelać, w przeciwnym razie nadmiar wilgoci spowoduje pojawienie się plam, żółknięcie i opadanie liści, a nawet zgniecie korzeni. Przy zbyt suchym podłożu, liście będą natomiast więdnąć. Fikusy nie przepadają również za zbyt wysoką temperaturą i gdy stanowisko jest zbyt ciepłe, ich liście zwisają do dołu. Zbyt niska temperatura spowoduje zaś brązowienie i opadanie liści. Zrzucanie liści może być nie tylko reakcją na przeciągi, ale także na przestawienie i obrócenie doniczki. Przenosząc roślinę, zaznaczmy lepiej, z której strony padało na nią światło tak, by ponownie ustawić ją w tej samej pozycji. Jeśli jednak już doszło do zrzucenia liści przez fikusa, nie wyrzucajmy go, wystarczy przyciąć nieco pędy, pilnować wilgotności ziemi w doniczce, a wnet pojawią się ponownie nowe. Blade i drobniejsze liście oraz zahamowany wzrost rośliny powinien być dla nas informacją o konieczności nawożenia i przesadzenia.

Choroby
Najczęstsze choroby fikusów mają podłoże grzybowe, zwykle chorują na antraknozę, objawiającą się licznymi plamami liści w kolorze żółtym do brązowego. Inną często występującą chorobą o podłożu grzybowym jest szara pleśń.

Szkodniki
Najczęściej występującymi szkodnikami fikusów są przędziorki, tarczniki, miseczniki, wciornastki, wełnowce oraz nawet mszyce.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon 

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Ćma bukszpanowa. Jak zwlaczać jej żerowanie w ogrodzie?

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Jak stworzyć wrzosowisko

Jesienny kalendarz prac w ogrodzie

Przyjazne grzyby w ogrodzie - kilka słów o mikoryzie     

Rośliny antysmogowe, które oczyszczają powietrze

Dekoracje świąteczne z roślin w stylu zrób to sam

Rośliny antysmogowe oczyszczą powietrze w twoim domu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Fikus (Ficus) - uprawa i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.