Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Namiastka natury w twojej łazience

Duża wilgotność, wysoka temperatura i ograniczona ilość światła – to warunki przeciętnie panujące w łazience. To specyficznym pomieszczeniem, w którym pielęgnacja roślin nie przebiega dokładnie tak samo, jak w innych częściach domu. O czym nie należy więc zapominać?

Namiastka natury w twojej łazience

Gatunki roślin polecane do łazienki
Podstawową kwestią jest odpowiedni dobór roślin. Zanim zakupimy kwiaty do łazienki warto wiedzieć, że klimat w niej panujący służy, przede wszystkim, tropikalnym roślinom doniczkowym.

Warto wybrać zieleń, która lubi półcień, a nie bezpośrednie światło, dobrze rośnie przy lekkiej wilgotności (dla których optymalna temperatura zaczyna się od 16°C). Idealnie sprawdzą sie tutaj takie gatunki jak: paproć, filodendron, bluszcz, cyklamen, zielistka czubiasta, fiołek afrykański, anturium, palma koralowa, peperomia, fikus pnący, cibora zmienna, dracena, skrzydłokwiat, storczyk, maranta białounerwiona, zanokcica gniazdowa. 

 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Kliknij i zobacz więcej zdjęć!

Właściwa pielęgnacja
Niewątpliwym ułatwieniem codziennej pielęgnacji kwiatów w łazience jest to, że spryskiwanie liści roślin nie jest tutaj konieczne, z uwagi na wysoką wilgotność powietrza. Podlewanie i nawożenie podporządkowane jest wymaganiom konkretnej rośliny. Należy jednak pamiętać, o regularnym usuwaniu uschłych i opadłych liści, gdyż większa wilgotność i wyższa temperatura niż w innych pomieszczeniach, sprawia, że liście szybciej pokrywają się pleśnią i gniją. Z tego samego powodu rośliny w łazience, często cierpią z powodu chorób grzybowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie im dobrej wentylacji. Z drugiej strony, nie można przesadzić z wietrzeniem łazienki, w której hodujemy kwiaty, gdyż rośliny tropikalne źle reagują na przeciągi i gwałtowne zmiany temperatury. Troszcząc się o rośliny łazienkowe, należy mieć na uwadze, że wszelkie środki chemiczne wpływają niekorzystnie na wzrost i wygląd kwiatów. W razie zachlapania rośliny choćby mydłem, należy ją przemyć czystą wodą. Najlepiej stawiać je więc w pewnym dystansie od umywalki czy wanny i nie rozpylać bezpośrednio nad nimi kosmetyków.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                             Kliknij i zobacz więcej zdjęć!

Łazienka bez okna pełna kwiatów?
Idealnym miejscem na uprawę roślin doniczkowych jest pomieszczenie z dużą ilością światła. Jeśli w łazience nie ma okna, a co za tym idzie naturalnego światła, czy zazielenienie pomieszczenia jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, jednak uprawa roślin w pomieszczeniu bez okien jest dużo bardziej skomplikowana i kosztowna.
Jednym ze sposobów jest sztuczne doświetlanie roślin, za pomocą specjalnych lamp, które dostarczą roślinom, niezbędne do procesu fotosyntezy, światło. Są one dostępne w sklepach ogrodniczych oraz tych z wyposażeniem wnętrz.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Nie jest to jednak tania inwestycja, szczególnie, że rośliny muszą być doświetlane przez 10, a nawet 14 godzin na dobę. Trzeba się także liczyć z tym, że światło sztuczne nie zastąpi słonecznego i wzrost roślin będzie powolny. Druga opcja to podmienianie dwóch roślin cieniolubnych, z których jedna przez tydzień rośnie w łazience, a druga poddawana jest świetlnej rekonwalescencji w jasnym pomieszczeniu. Innym pomysłem jest dekorowanie łazienki kwiatami sezonowymi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Kliknij i zobacz więcej zdjęć!

Jak się okazuje, uprawa roślin doniczkowych w łazience może być wbrew pozorom nie tak wymagająca, jak sądzimy. A ich obecność nada temu sterylnemu pomieszczeniu wiele uroku i naturalności. 

Natalia Saferna Deccoria.pl

 

Przeczytaj także:

Stylowa wanna czy oszczędny prysznic?
Egzotyczne rośliny w swoim domu. Które wybrać?
Doniczki nie muszą być nudne

Najnowsze trendy w twojej łazience

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

 Jak skutecznie ukryć pralkę w małej łazience? Zobacz!

 

Zobacz najpiękniejsze łazienki użytkowników Deccori! Kliknij!

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.