Rośliny domowe

Rośliny doniczkowe w sypialni

Kupując rośliny do naszych domów często rozważamy, czy sypialnia to dobre miejsce do ich lokowania. Warto się nad tym zastanowić, gdyż spędzamy tam ok. 1/3 życia.
Rośliny doniczkowe w sypialni
REKLAMA

Wiele osób odradza umieszczanie jakichkolwiek roślin w pokojach sypialnianych, argumentując, iż w nocy absorbują one tlen i uwalniają dwutlenek węgla, przez co możemy mieć poczucie duszności oraz problemy z zasypianiem. Istnieje jednak wiele roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze z toksyn (wydzielają tlen, a pobierają dwutlenek węgla), nawilżając powietrze, działając relaksująco i tym samym nadają się idealnie do sypialnianych zakątków. Rośliny te nie posiadają przy tym drażniącego zapachu i świetnie dekorują pomieszczenia. Są wśród nich m.in. sansewiera, aloes, figowiec benjamiński, palma koralowa, paproć, radermachera, skrzydłokwiat czy drzewko szczęścia. 

Sansewiera –  to roślina szczególnie odporna na brak wody – wytrzymuje bez podlewania nawet miesiąc. Dobrze znosi miejsca zarówno cieniste, jak i nasłonecznione. Dodatkowo produkuje duże ilości tlenu w nocy, dlatego powinna zająć miejsce numer jeden w sypialni.

                           

Aloes zwyczajny
– sukulent o właściwościach leczniczych. Nawilża powietrze i filtruje z zanieczyszczeń. Preferuje wysoką temperaturę  pokojową, jednak na okres zimowego spoczynku dobrze ją obniżyć do ok. 10°C. Powinniśmy go oszczędnie podlewać, nigdy bezpośrednio na liście. Aloes dobrze rozwija się na podłożu wzbogaconym o  potas.


Figowiec benjamiński – jest atrakcyjną zimozieloną rośliną o opadających gałązkach i błyszczących, spiczasto zakończonych, dwubarwnych liściach, często uprawiane jako drzewko bonsai. Najlepiej umieścić go w niedalekiej odległości od okna – wymaga stanowisko nie bezpośrednio nasłonecznego.  Najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej w przedziale 10-18°C.

           
 

Palma koralowa (Chamedora wytworna)  - nie tylko oczyści powietrze z substancji szkodliwych (m.in. formaldehydu), ale jest również bardzo atrakcyjną i egzotyczną dekoracją pomieszczeń. To roślina długowieczna, rosnącą powoli. W mieszkaniu może rosnąć nawet 5-6 lat, a uprawa nie sprawia problemów. Tworzy żółte lub pomarańczowe kwiatostany.Paproć
- to roślina często wybierana do dekoracji mieszkań i domów, słynące z tego, iż  najskuteczniej walczy z zanieczyszczeniami. Szczególnie popularnym gatunkiem jest nefrolepis wysoki – najszybciej usuwa formaldehyd obecny np. w meblowych płytach wiórowych. Paprocie lubią przefiltrowane światło, oszczędne podlewanie oraz częste zraszanie liści – szczególne porą zimową.

Vademecum roślin domowych. Paproć, jak ją pielęgnować? >>>

Radermachera - Te roślinę powinni kupić wszyscy palacze. Potocznie nazywana nikotynowcem,  doskonale oczyszcza powietrze z dymu. Oprócz tego jest łatwa w uprawie, szybko wypuszcza nowe pędy. Dobrze rozwija się w rozproszonym świetle i na ciepłym stanowisku. Lubi podłoże lekko wilgotne.
                       

Skrzydłokwiat – kolejna roślina usuwająca zanieczyszczenia, alkohole, aceton, a jednocześnie nawilżająca powietrze w pomieszczeniu. Warto mieć go w mieszkaniu również ze względu estetycznych i dekoracyjnych – szczególnie wdzięcznie prezentują się odmiany miniaturowe o wysokości ok. 30 cm oraz odmiana „Mauna Loa”, dorastająca do 1 m wysokości. Kolejną zaletą skrzydłokwiatu jest łatwa uprawa. Najlepiej umieścić go w półcieniu w temperaturze 18-21°C latem oraz 16-18°C zimą. Niestety źle znosi przeciągi i wyziewy z urządzeń gazowych. Lubi zraszanie i umiarkowane podlewanie 2-3 razy w tygodniu zimą, a w okresie letnim ok. 1-2 razy w tygodniu.Drzewko szczęścia – zwane też gruboszem, to krzaczasty sukulent o mięsistych, błyszczących liściach, nie wymagające zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina ta gromadzi wodę w łodygach, doskonale znosi nawet bardzo suche i gorące powietrze. Roślinę nawadniamy w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu - gdy temperatura przekracza 20°C nawadniamy raz na dwa tygodnie, a przy niższych temperaturach podlewamy rzadziej. Należy pamiętać o usuwaniu nadmiaru wody z podstawki pod rośliną, by nie dopuścić do gnicia korzeni.

 
Rośliny, które nie boją się kaloryfera >>>

W sypialni nie powinniśmy umieszczać roślin o zbyt intensywnym zapachu oraz tych, które mogą powodować reakcje alergiczne. Należą do nich m.in.: Begonia pachnąca, hiacynt, prymulka, konwalia, lilia, kroton, hortensja, oleander czy dieffenbachia.

Dominika Gębiś

Kwiaty doniczkowe trujące dla psa >>>

Jakie kwiaty do pokoju dziecięcego? >>>

Kwiaty, które przetrwają w trudnych warunkach >>>

Choroby kwiatów domowych. Wylecz je skutecznie cz.1 >>>

Top 10, czyli najpiękniejsze kwiaty doniczkowe >>>

Najczęściej spotykane trujące rośliny doniczkowe >>>


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny doniczkowe w sypialni"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.