Rośliny domowe

Róże, gerbery i wilczomlecze. Jak dbać o te rośliny domowe?

W tym artykule opowiemy o miniaturowych różach, gerberach oraz wilczomleczach - jak o nie dbać, gdzie postawić, jak podlewać, jaką ziemię (podłoże) potrzebują, jak i kiedy nawozić oraz  jak rozmnażać. 

REKLAMA

Fot.123RF.com

Gerbery

Gerbery kwitną od maja do sierpnia, a ich kwiaty cechują się dużą trwałością. Kwiaty gatunku botanicznego są pomarańczowo-czerwone, ale obecnie istnieje wiele odmian i mieszańców, których kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a paleta barw obejmuje kolory: biały, żółty, czerwony, fioletowy i wiele odcieni pastelowych.

Nowe rośliny pozyskujemy wiosną przez podział bryły korzeniowej i z nasion. Gerbery są łatwe w uprawie, jeżeli zapewni się im odpowiednią temperaturę. Latem waha się ona w granicach 20-24 stopni Celsjusza, a zimą powinna być ona zdecydowanie niższa, w granicach 5-7 stopni.

Sprawdź: Gerbera doniczkowa – pielęgnacja i uprawa

Latem chronimy gerbery przed bezpośrednim nasłonecznieniem i dość obficie podlewamy. W okresie kwitnienia nawozimy je mniej więcej raz na 2 tygodnie.

Róże

Piękne róże mogą być nie tylko ozdobą naszych ogrodów, ale również naszych mieszkań. Miniaturowe odmiany z powodzeniem możemy uprawiać na okiennym parapecie. Pamiętajmy jednak, aby rośliny nie stały w pełnym słońcu. Podobnie jak gerbery, również róże wymagają zimowania w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Na coraz krótszy dzień reagują zrzuceniem liści i zaprzestaniem kwitnienia. Zupełnie tak samo jak róże ogrodowe. Jeżeli mamy ogród lub działkę, taką różyczkę możemy najpóźniej w sierpniu przesadzić do gruntu.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Pamiętajmy o zabezpieczeniu na zimę. Miniaturowe róże doniczkowe urzekają delikatnością oraz różnorodnością barw. Kwiaty mogą być w kolorze różowym, czerwonym, białym lub żółtym. Latem śmiało możemy wystawić je na balkon lub taras. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Róże lubią też częste zraszanie liści. Nawożenie w czasie wegetacji może być przeprowadzane nawet raz w tygodniu. Zaprzestajemy go, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku.

Wilczomlecze

Wilczomlecz okazały, to również ciekawa roślina kwitnąca. Pochodzi z Madagaskaru, gdzie jako krzew dorasta do 2 metrów wysokości. Przykwiatki najczęściej mają barwę czerwoną. Chociaż można również spotkać odmiany w kolorze różowym, żółtym, pomarańczowym lub białym. Wilczomlecz najlepiej czuje się w dobrze oświetlonych i suchych pomieszczeniach.

Zobacz więcej zdjęć

Może stać na parapecie od strony południowej, a pokojowa temperatura odpowiada mu również zimą. Opadające liście zazwyczaj oznaczają, że jest mu zbyt chłodno lub zbyt intensywnie go podlewamy. Lepiej od czasu do czasu przesuszyć niż nawadniać zbyt intensywnie. Wilczomlecz ceniony jest za długie kwitnienie. Powinien rosnąć w przepuszczalnym, piaszczystym, a nawet kamienistym podłożu. Zasilanie może być przeprowadzane nawozem do kaktusów. Pamiętajmy, że przy uszkodzeniu pędów lub liści rośliny te wydzielają trujące mleczko, które może mieć działanie drażniące.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Róże, gerbery i wilczomlecze. Jak dbać o te rośliny domowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.