Fot.123RF.com
Gerbery
Gerbery kwitną od maja do sierpnia, a ich kwiaty cechują się dużą trwałością. Kwiaty gatunku botanicznego są pomarańczowo-czerwone, ale obecnie istnieje wiele odmian i mieszańców, których kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a paleta barw obejmuje kolory: biały, żółty, czerwony, fioletowy i wiele odcieni pastelowych.
Nowe rośliny pozyskujemy wiosną przez podział bryły korzeniowej i z nasion. Gerbery są łatwe w uprawie, jeżeli zapewni się im odpowiednią temperaturę. Latem waha się ona w granicach 20-24 stopni Celsjusza, a zimą powinna być ona zdecydowanie niższa, w granicach 5-7 stopni.
Sprawdź: Gerbera doniczkowa – pielęgnacja i uprawa
Latem chronimy gerbery przed bezpośrednim nasłonecznieniem i dość obficie podlewamy. W okresie kwitnienia nawozimy je mniej więcej raz na 2 tygodnie.
Róże
Piękne róże mogą być nie tylko ozdobą naszych ogrodów, ale również naszych mieszkań. Miniaturowe odmiany z powodzeniem możemy uprawiać na okiennym parapecie. Pamiętajmy jednak, aby rośliny nie stały w pełnym słońcu. Podobnie jak gerbery, również róże wymagają zimowania w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Na coraz krótszy dzień reagują zrzuceniem liści i zaprzestaniem kwitnienia. Zupełnie tak samo jak róże ogrodowe. Jeżeli mamy ogród lub działkę, taką różyczkę możemy najpóźniej w sierpniu przesadzić do gruntu.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Pamiętajmy o zabezpieczeniu na zimę. Miniaturowe róże doniczkowe urzekają delikatnością oraz różnorodnością barw. Kwiaty mogą być w kolorze różowym, czerwonym, białym lub żółtym. Latem śmiało możemy wystawić je na balkon lub taras. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Róże lubią też częste zraszanie liści. Nawożenie w czasie wegetacji może być przeprowadzane nawet raz w tygodniu. Zaprzestajemy go, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku.
Wilczomlecze
Wilczomlecz okazały, to również ciekawa roślina kwitnąca. Pochodzi z Madagaskaru, gdzie jako krzew dorasta do 2 metrów wysokości. Przykwiatki najczęściej mają barwę czerwoną. Chociaż można również spotkać odmiany w kolorze różowym, żółtym, pomarańczowym lub białym. Wilczomlecz najlepiej czuje się w dobrze oświetlonych i suchych pomieszczeniach.
Może stać na parapecie od strony południowej, a pokojowa temperatura odpowiada mu również zimą. Opadające liście zazwyczaj oznaczają, że jest mu zbyt chłodno lub zbyt intensywnie go podlewamy. Lepiej od czasu do czasu przesuszyć niż nawadniać zbyt intensywnie. Wilczomlecz ceniony jest za długie kwitnienie. Powinien rosnąć w przepuszczalnym, piaszczystym, a nawet kamienistym podłożu. Zasilanie może być przeprowadzane nawozem do kaktusów. Pamiętajmy, że przy uszkodzeniu pędów lub liści rośliny te wydzielają trujące mleczko, które może mieć działanie drażniące.
Izabela Schick
Ogród na co dzień