Urządzanie wnętrz

Daj się zamknąć w luksusie. Hotel w dawnym więzieniu

W Holandii liczba skazanych na karę pozbawienia wolności sukcesywnie spada. Kraj mierzy się z problemem pustoszejących więzień. Aby zaradzić temu zjawisku i nie dopuścić, by placówki te stały puste i niszczały, podejmowanych jest wiele działań zapobiegawczych. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie starych obiektów penitencjarnych jest przekształcanie ich… w hotele. Takiej „metamorfozie”, po 150 latach aktywnej działalności, uległo więzienie Het Arrethuis w Roermond, w Holandii.

Daj się zamknąć w luksusie. Hotel w dawnym więzieniu
REKLAMA

W południowej Holandii, w zabytkowej części miasta Roermond znajduje się osobliwa atrakcja turystyczna – więzienie, które przekształcono w hotel. Het Arrethuis, który powstał w 1862 roku, po 150 latach posługi jako zakład karny został przejęty przez prywatną firmę i przekształcony w luksusową placówkę noclegową. W czasach swojego funkcjonowania jako zakład penitencjarny uchodził za jedno z najcięższych miejsc odbywania kary. Na powierzchni 4,5 tys. kilometrów kwadratowych znajdywało się 105 cel. Jasny i prosty układ przestrzenny budynku wyraźnie sprzyjał jego remodernizacji.

Po gruntownym remoncie cele więzienne zmieniły się w luksusowe apartamenty, w których nie brakuje żadnych wygód. Nowy właściciel obiektu, mimo dokonanych udoskonaleń, dołożył starań, by zachować jego unikatowy charakter. Świadczą o tym chociażby potężne, prawdziwe więzienne, stalowe drzwi z małymi okienkami i ryglem, które domykają przestrzeń każdego z pokojów. Przemyślana koncepcja aranżacji wnętrz także zdaje się pielęgnować szczególną historię i tożsamość budynku. Chociaż nie brakuje mu żadnych nowoczesnych udogodnień, a w oknach nie ma już krat, spędzenie nocy w takim hotelu musi być niepowtarzalnym doznaniem.

REKLAMA
REKLAMA

Korytarze (z otwartymi, żeliwnymi schodami) i inne wspólne przestrzenie dla gości, mimo punktowego podświetlenia intensywnym, fuksjowym światłem, uzupełnienia o kolorowe dodatki, wyglądają surowo i wyniośle. Wrażenia niepokoju i srogości potęguje balans między czernią i bielą dominującymi na korytarzach i w lobby. Nutę groteskowości kompozycji nadają górujące, białe, klasyczne w formie żyrandole, które przywołują na myśl szyk i elegancję stylu glamour, tak bardzo nieprzystających do brutalnego charakteru więzienia.

Wystrój pokojów wypoczynkowych utrzymano w podobnym klimacie, chodź z pewnością są one bardziej przyjazne w odbiorze dla gości. Poszczególne apartamenty różnią się od siebie, ale każdy cechuje przejrzysta aranżacja, zastosowanie pasteli i ziemistych odcieni oraz ostre, wyraźne linie. Dekoracje ograniczono do niezbędnego minimum, są to głównie plakaty i zdjęcia związane z więzienną przeszłością Het Arrethuis.

REKLAMA
REKLAMA

Wykorzystując ukształtowanie architektoniczne i wykończenie budynku w niektórych pokojach na ścianach i sufitach odsłonięto starą cegłę oraz umieszczono drewniane belki. Taka oprawa z pewnością wpasuje się w gusta większości tymczasowych mieszkańców obiektu. Niektóre sypialnie bezpośrednio łączą się z łazienkami – między nimi nie ma żadnych dodatkowych przegród. Przestrzenie sanitarne również odznaczają się minimalistyczną oprawą i prostymi kształtami. Hotel-więzienie w Het Arrethuis to niejedyny przykład tego typu adaptacji. Podobne placówki znajdują się w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. We Francji dawne więzienie przekształcono w szkołę muzyczną.

Odważylibyście się spędzić tam noc? Jeśli nie odpycha was więzienny klimat, mogą zrobić to ceny, które wynoszą od 100 do 300 euro za noc. 

Deccoria.pl 

Zdjęcia główne: @hetarresthuis Instagram 

Domy przyszłości - drukowane w drukarkach 3d

Domy kopułowe

Nowoczesne stodoły mieszkalne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Daj się zamknąć w luksusie. Hotel w dawnym więzieniu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.