Przeczytaj również: Stara obora przekształcona w luksusową rezydencję
Na świetny pomysł wpadł włoski architekt Renato Vidal. Dostrzegając problem z cenami mieszkań niebotycznie szybującymi w górę, postanowił jakoś temu zaradzić i stworzył dom, na który pozwolić może sobie każdy. Jest prosty w budowie (czy też bardziej poprawnie byłoby powiedzieć — w składaniu), tani, cichy, odporny na wstrząsy i "plastyczny" - łatwo go dostosować do własnych potrzeb — konstrukcję można m.in. wzbogacić o panele słoneczne.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
(src: Madihome.com)
W czym tkwi wyjątkowość tego projektu? Zgodnie z zamysłem twórcy, M.A.Di (bo taką nazwę zyskały urocze domki oferowane przez Vidala) są konstrukcjami modułowymi. Niemal gotową budowlę można zamówić przez internet, złożyć w rekordowo krótkim czasie i po urządzeniu od razu się do niej wprowadzać. Wraz z gotowym zestawem do złożenia domu, inwestorom dostarczane są również instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna, jak również system ogrzewania i chłodzenia oraz ramy PCV do okien.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
(src: Madihome.com)
Celem Vidala było usprawnienie całego procesu budownictwa, szczególnie tej części, która występuje między produkcją materiałów, a ich montażem i właściwą budową. Wszystkie elementy niezbędne do złożenia domu są prefabrykowane, a następnie pakowane i wysyłane do klientów. Im pozostaje jedynie połączyć ze sobą poszczególne części. Trzyosobowy zespół jest w stanie złożyć pełnowymiarowy dom w czasie wynoszonym od 3 do 7 godzin. Budynek można wznieść na płaskim, nieprzygotowanym uprzednio terenie (kiedy np. jest przeznaczony na cele tymczasowej zabudowy, np. zbudowanie miasteczka festiwalowego, na czas kilkudniowej imprezy itp.) lub na betonowym fundamencie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Obiekty M.A.Di wykonane są z CLT, czyli laminowanych desek drewnianych (zwykle ze świerku) sklejonych ze sobą krzyżowo, tak, by deski w kolejnych warstwach ułożone były poprzecznie względem poprzedniczek. Elementy drewniane podtrzymywane są przez ogniowo ocynkowaną stalową konstrukcję ramową. Ściany uszczelnione są z zastosowaniem wełny mineralnej o dużej gęstości. Odpowiednią termoizolację zapewnia również pianka poliuretanowa. Poza standardową ofertą system M.A.DI daje możliwość dostosowania i wybrania materiałów budowlanych zgodnie z potrzebami i zdolnością finansową inwestorów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
(src: Madihome.com)
Modele domów występują w różnych rozmiarach od kawalerkowych 27 mkw do 84 mkw — tyle, co typowe mieszkania w miastach. Cena takiego przybytku również wydaje się atrakcyjna — w zależności od wybranego rozmiaru, waha się między 115 tys. zł - 260 tys. zł. Wszystkie podstawowe warianty wyposażone są w łazienkę z węzłem sanitarnym, przyłączami kuchennymi, schodami i niezbędnymi instalacjami technicznymi. To jednak standaryzowana oferta — jeśli zachodzi taka potrzeba, prostą konstrukcję wzbogacić można o kolejne moduły.
Każdy model ma dwie kondygnacje, na których rozplanowano kuchnię, jadalnie i łazienkę na parterze, część sypialnianą na górze. Niektóre modele konstrukcji umożliwiają przeszklenie jednej z fasad lub dobudowanie balkonu.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: Madihome.com
Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej
Zobacz więcej: Rustykalny dom zbudowany... z twarogu! Jego wnętrze oczarowuje
Przeczytaj: Rewolucyjne domy kopułowe
Zobacz również:
Ogródek pod blokiem - co na to prawo?
TOP 6 Najdziwniejsze domy na świecie
Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania?
Jak wygląda najmniejszy dom w Polsce?
Te inspircje mogą ci się spodobać (kliknij w zdjęcie)!