Urządzanie wnętrz

Dom-składak. Powstanie w sześć godzin i kosztuje tyle, co kawalerka w centrum miasta

Dom jak składak? Pewien włoski architekt opracował uniwersalny projekt budynku mieszkalnego, który można wybudować w raptem sześć godzin! A wszystko to niskim kosztem i bez niepotrzebnego szargania nerwów.

Dom-składak. Powstanie w sześć godzin i kosztuje tyle, co kawalerka w centrum miasta
REKLAMA

Przeczytaj również: Stara obora przekształcona w luksusową rezydencję 


Na świetny pomysł wpadł włoski architekt Renato Vidal. Dostrzegając problem z cenami mieszkań niebotycznie szybującymi w górę, postanowił jakoś temu zaradzić i stworzył dom, na który pozwolić może sobie każdy. Jest prosty w budowie (czy też bardziej poprawnie byłoby powiedzieć — w składaniu), tani, cichy, odporny na wstrząsy i "plastyczny" - łatwo go dostosować do własnych potrzeb — konstrukcję można m.in. wzbogacić o panele słoneczne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(src: Madihome.com)

W czym tkwi wyjątkowość tego projektu? Zgodnie z zamysłem twórcy, M.A.Di (bo taką nazwę zyskały urocze domki oferowane przez Vidala) są konstrukcjami modułowymi. Niemal gotową budowlę można zamówić przez internet, złożyć w rekordowo krótkim czasie i po urządzeniu od razu się do niej wprowadzać. Wraz z gotowym zestawem do złożenia domu, inwestorom dostarczane są również instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna, jak również system ogrzewania i chłodzenia oraz ramy PCV do okien.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(src: Madihome.com)

Celem Vidala było usprawnienie całego procesu budownictwa, szczególnie tej części, która występuje między produkcją materiałów, a ich montażem i właściwą budową. Wszystkie elementy niezbędne do złożenia domu są prefabrykowane, a następnie pakowane i wysyłane do klientów. Im pozostaje jedynie połączyć ze sobą poszczególne części. Trzyosobowy zespół jest w stanie złożyć pełnowymiarowy dom w czasie wynoszonym od 3 do 7 godzin. Budynek można wznieść na płaskim, nieprzygotowanym uprzednio terenie (kiedy np. jest przeznaczony na cele tymczasowej zabudowy, np. zbudowanie miasteczka festiwalowego, na czas kilkudniowej imprezy itp.) lub na betonowym fundamencie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Obiekty M.A.Di wykonane są z CLT, czyli laminowanych desek drewnianych (zwykle ze świerku) sklejonych ze sobą krzyżowo, tak, by deski w kolejnych warstwach ułożone były poprzecznie względem poprzedniczek. Elementy drewniane podtrzymywane są przez ogniowo ocynkowaną  stalową konstrukcję ramową. Ściany uszczelnione są z zastosowaniem wełny mineralnej o dużej gęstości. Odpowiednią termoizolację zapewnia również pianka poliuretanowa. Poza standardową ofertą system M.A.DI daje możliwość dostosowania i wybrania materiałów budowlanych zgodnie z potrzebami i zdolnością finansową inwestorów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(src: Madihome.com)

Modele domów występują w różnych rozmiarach od kawalerkowych 27 mkw do 84 mkw — tyle, co typowe mieszkania w miastach. Cena takiego przybytku również wydaje się atrakcyjna — w zależności od wybranego rozmiaru, waha się między 115 tys. zł - 260 tys. zł. Wszystkie podstawowe warianty wyposażone są w łazienkę z węzłem sanitarnym, przyłączami kuchennymi, schodami i niezbędnymi instalacjami technicznymi. To jednak standaryzowana oferta — jeśli zachodzi taka potrzeba, prostą konstrukcję wzbogacić można o kolejne moduły.

Każdy model ma dwie kondygnacje, na których rozplanowano kuchnię, jadalnie i łazienkę na parterze, część sypialnianą na górze. Niektóre modele konstrukcji umożliwiają przeszklenie jednej z fasad lub dobudowanie balkonu.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: Madihome.com

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Sprytne sposoby, by w mieszkaniu było cieplej

Zobacz więcej: Rustykalny dom zbudowany... z twarogu! Jego wnętrze oczarowuje

Przeczytaj: Rewolucyjne domy kopułowe


Zobacz również:

Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Mobilny dom – mobilnie w domu

TOP 6 Najdziwniejsze domy na świecie

Jak nie dać się wrobić w lokum, które nie nadaje się do zamieszkania?

Jak wygląda najmniejszy dom w Polsce?

Te inspircje mogą ci się spodobać (kliknij w zdjęcie)! 



Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

WSM

Wszystko fajnie wygląda na zdjęciach. Znajomi nie raz podsuwali mi podobne pomysły z czapy wiedząc, że mam zamiar kupić mieszkanie pomimo tego, iż mam już trochę funduszy, oraz własną ziemię. Te "projekty" to nic innego, jak coraz nowocześniejsze, popularne 40 lat temu- baraki/domki działkowe. Po co mi barak z instalacjami w cenie kawalerki(tak- 250 tys za kawalerkę? Chyba dla pacjenta psychiatryka), skoro za odrobinę większe pieniądze wybuduję dom jednorodzinny? Prawdziwy, a nie z płytek, które wytrwają może 15 lat o ile nie zniszczy ich jakaś nawałnica, albo ciężki śnieg. Takie budowle są dobre na polach biwakowych, gdzie inwestor najniższym kosztem chce wybudować miejsce, gdzie klient spędzi maksymalnie 8 godzin w czasie doby.

WSM

Amarantus- brałeś coś oprócz dopalaczy? Radzie Ci udaj się do lekarza. Ty się najpierw chłopie naucz na jakiej zasadzie działa drukarka 3D. Później co to znaczy budżet. Następnie: jak odróżnić bajki, od rzeczywistości. W międzyczasie możesz udać się do Monaru- tam Ci pomogą.

REKLAMA
Amarantus

Przyszłość to domy w kształcie kopuły drukowane na drukarkach 3D. Jeden lekki i wytrzymały materiał, półprzezroczysty tak, aby powierzchnia kopuły doświetlała wnętrze. W centrum szyb wentylacyjny i podział na pomieszczenia, jak w połówce pomarańczy. Cały dom wydrukowany jako integralna całość. Zasilany z darmowych źródeł energii (plazma, magnesy itp.).Kopuła mogłaby być panelem słonecznym. Trwałość takiego domu bez remontu kilkaset lat. Materiały pochodziłyby z w pełni zrobotyzowanych linii produkcyjnych. Udział pracy ludzi byłby znikomy. Dodając do tego uwłaszczenie ziemią, mamy podstawę do gwarantowanego standardu przetrwania dla każdego człowieka. Kolejny warunek, to stała liczba ludzi na planecie.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dom-składak. Powstanie w sześć godzin i kosztuje tyle, co kawalerka w centrum miasta"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.