Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Często zdarza się, że egzotyczne i oryginalnie prezentujące się rośliny botanicznie zaliczane są do dziwnych rodzin. Tak jest z kordyliną z rodziny szparagowatych, doniczkową księżniczką i nie tak znowu daleką kuzynką draceny, która w naturze pnie się na kilkanaście metrów i przypomina rozłożystą palmę. W domowych warunkach pozostaje niewielka, ale zachowuje pokrój palmowy i bajecznie się wybarwia. To sprawia, że w ciekawy sposób dekoruje rozmaite wnętrza. Podpowiadamy, jak pielęgnować kordylinę – jej różowobordowe liście, gęste, strzeliste, rozłożyste są warte poświęconego czasu.

Czytaj artykuł 

O tym, że płyn do mycia naczyń skuteczne usuwa z ubrań tłuste plamy z masła po gotowaniu, smażeniu i pieczeniu, wiem już od dawna. Jednak ostatnio wypróbowałam inną metodę, szczególnie popularną w angielskich domach, którą podpowiedziała mi mieszkająca tam znajoma. Okazało się, że naprawdę dobry odplamiacz do oleistych plam da się bez przeszkód przygotować w domu. Poniżej czeka na ciebie gotowy przepis na produkt, który pozwoli uratować pobrudzoną sukienkę, spodnie czy koszulę.

Czytaj artykuł 

Dotychczas zawsze wyjmowałam z pralki intensywnie pachnące pranie, co bardzo mnie cieszyło. Jednak zauważyłam, że z czasem tkaniny zaczęły tracić charakterystyczną miękkość i puszystość. Nie miałam pojęcia, jak ją przywrócić, dopóki przyjaciółka nie podpowiedziała mi dwóch protipów na miękkie ręczniki. Drobna zmiana metody prania sprawiła, że znów są one mięsiste, puszyste i milutkie w dotyku.

Czytaj artykuł 

Nieznana mi dotąd mulenbekia w mig skradła moje serce. Roślina wyróżnia się na tle innych gatunków doniczkowych długimi łodyżkami pełnymi drobnych, gęsto osadzonych liści, zwieszonymi z wnętrza ozdobnej osłonki. To w zupełności wystarcza, by zajęła wysoką lokatę na liście zielonych perełek w moim domu. Sprawdź, czego potrzebuje, by bujnie się rozwijać i kaskadowo spływać z doniczek, tworząc delikatne, żywe girlandy. Oto garść porad, jak uprawiać mulenbekie i wykorzystać jej zielony potencjał. 

Czytaj artykuł 

Płyty indykcyjne to popularne rozwiązanie w każdym domu i mieszkaniu, w którym nie ma podłączenia gazu. Są wygodne w użytkowaniu, nowoczesne, wyposażone z szereg funkcjonalnych opcji, jednak nawet najlepszej klasy płyty mają swoje wady – są dość delikatne, a nieprawidłowe użytkowanie może prowadzić do ich zarysowania. Zastanawiasz się, jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej? Soda i pasta działają, ale istnieje jeszcze jedna, dużo mniej popularna metoda – jest zaskakująca zarówno pod względem produktu, który wykorzystuje, jak i skuteczności.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Obserwowany z daleka może zostać pomylony ze szpakiem, jednak po bliższym zapoznaniu dostrzeżesz, że niektóre cechy mocno go wyróżniają – kos to ciekawy gość w ogrodzie. Dawniej preferował strefy leśnej zieleni, teraz chętnie przebywa wśród ludzi. Chcesz, by tej jesieni stał się jednym z częstszych gości twojego karmnika? Podpowiem ci, jak karmić kosa, dlaczego jesienią chętniej zje to, czego nie wybiera wiosną i co szczególnie spotka się z uznaniem czarnego jegomościa.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Ocet to popularny dodatek do potraw, dipów sałatkowych oraz marynat, jednak ma on wiele innych, niezwiązanych z gotowaniem zastosowań. To produkt, którego właściwości oraz niska cena sprawiają, że w wielu domach zastępuje droższe środki chemiczne. Do czego można go użyć? To doskonały środek czyszczący, piorący, dezynfekujący, a i to nie wszystko. Sprawdź, jak jeszcze możesz go wykorzystać i dlaczego ocet w niektórych czynnościach domowych bywa niezastąpiony.

Czytaj artykuł 

Planujesz zmianę wystroju pokoju, ale obawiasz się, że usuwanie tapety ze ściany będzie zbyt uciążliwe? Oto kilka prostych, domowych sposobów, dzięki którym z łatwością poradzisz sobie ze zdjęciem starej, niepasującej do nowej aranżacji tapety i to bez czyjejkolwiek pomocy. Podpowiadamy, jak w kilku krokach usunąć tapetę bez konieczności wynajmowania fachowca. 

Czytaj artykuł 

Twoja łazienka jest mała i trudno w niej zmieścić wszystkie potrzebne akcesoria? To częsty problem, pojawiający się m.in. w niewielkich mieszkaniach w bloku. Jak urządzić małą łazienkę, aby nie tylko była funkcjonalna, lecz także optycznie się powiększyła? Kluczową rolę odgrywa tu kolorystyka, odpowiednie oświetlenie, lustra oraz przemyślanie zaprojektowane meble. Podpowiadamy, jak połączyć ze sobą wszystkie te aspekty, by efekt przeszedł oczekiwania, a łazienka stała się jeszcze bardziej komfortowa i funkcjonalna.

Czytaj artykuł 

Kremowobiałe, twarde osady na elementach grzewczych, na dnie i ściankach czajnika elektrycznego to efekt gotowania tzw. twardej wody. Woda, której każdego dnia używasz, zawiera pewną ilość jonów wapnia i magnezu, a wytrącający się w urządzeniu osad, nazywany potocznie kamieniem, to nic innego, jak namacalny dowód na ich obecność. Jak zapobiegać osadzaniu kamienia w czajniku? Jest pewien sposób, który skutecznością przewyższa inne metody – wypróbuj ją i kamień będziesz mieć z głowy.

Czytaj artykuł 

Sezonowe wędrówki ptaków fascynują nie tylko ornitologów. Pojawiające się i znikające, barwne gatunki przyciągają wzrok, gdy w swoim naturalnym rytmie zasiedlają ogród. Te, przylatujące do Polski zimą to wyjątkowa grupa – uciekają z obszarów północy, by u nas znaleźć na czas zimy bezpieczne schronienie. Co ciekawe, niektóre osobniki wymieniają się w obrębie gatunku, inne zimują i w ogóle nie opuszczają naszych skromnych progów. Dzięki temu w karmnikach ruch, jak na przysłowiowym dworcu. Jakie ptaki można zobaczyć w zimie w karmniku? Oto najpopularniejsi skrzydlaci goście.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Świąteczne ozdoby rozkładamy i rozstawiamy po to, by rozjaśnić i rozweselić wnętrze domu, sprawić, by stało się bardziej magiczne i było obrazem emocjonalnej ekspresji. Ozdabianie okien, parapetów, holów, schodów, części półotwartych, werandy, antresoli daje ogrom radości, a przy tym pozwala stworzyć barwną atmosferę świąt. Zainspirowani tym, co w zaskakujący sposób robi na świecie bożonarodzeniową furorę, podpowiadamy, jak nie dekorować domu. Zanim wyjmiesz sezonowane ozdoby, sprawdź, które z nich są passe i wymagają wymiany na nowe.

Czytaj artykuł 

Lśniące panele już od progu przynoszą na myśl wspomnienie z dzieciństwa, gdy po wejściu do babcinego domu wszędzie pachniało pastą do podłogi. Był to zapach czystości, a na świeżo wypastowanej powierzchni nie było zacieków, smug, kurzu czy jakichkolwiek śladów użytkowania. Chcesz, aby u ciebie w domu panele prezentowały się tak, jak dawniej babcina podłoga? Zdradzę ci niezawodny, domowy sposób na czystą podłogę, wystarczy, że jedną kosteczkę rozpuścisz w wodzie.

Czytaj artykuł 

Konieczność płacenia więcej za dogrzewanie mieszkania, gdy sąsiad notorycznie skręca grzejniki, wychładzając świadomie swoje lokum i czerpiąc korzyści zza ściany, to problem, z którym mierzy się wielu obywateli. Pasożytnictwo cieplne jest formą kradzieży, a kosztami obarczani są niczemu niewinni ludzie. Aby zapobiec zjawisku będącemu źródłem niesprawiedliwości przy rozliczaniu energii cieplnej w budynkach wielorodzinnych, spółdzielnie ruszyły z kontrolami. Możesz dostać mandat za zakręcony kaloryfer – co mówi prawo o takich "karach"? Czy grzywny za pasożytnictwo cieplne są legalne?

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.