Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Pełne wartości odżywczych warzywa, które wykorzystujemy w kuchni przez cały rok, często zamknięte są w delikatnej, szeleszczącej "skorupce". Ochronna warstwa łupin zwykle po obraniu trafia na śmietnik, ewentualnie zasila przydomowy kompostownik. Jednak okazuje się, że starsi ogrodnicy zbierają łupiny i wykorzystują je na dziesiątki różnych sposobów. Oto garść porad, co zrobić z łupinami czosnku w ogrodzie i w domu. Od teraz nie wyrzucaj, przygotuj woreczek i zbieraj je sumiennie, a pomogą ci zwalczyć szkodniki, zachować jędrność marchewek przez zimę czy podkreślić... urodę storczyków.

Czytaj artykuł 

Planowanie upraw w przydomowym warzywniku nie wyklucza wcześniejszych działań takich, jak np. założenie ogrodu kuchennego. Co to takiego? To doniczkowa uprawa ulubionych warzyw o szybkim wzroście i pewnym plonowaniu, które idealnie nadają się do jedzenia na surowo. Jedną z takich pyszności, które świetnie rosną w doniczkach na chłodnym, słonecznym parapecie, na tarasie, balkonie lub półotwartej werandzie jest słodko-ostra rzodkiewka o pękatym różowawym korzeniu i zielonej, jadalnej czuprynie. Podpowiadamy, jak siać rzodkiewkę w doniczce, kiedy zacząć uprawę w pojemniku i które odmiany najbardziej się do tego nadają.

Czytaj artykuł 

Wybór kolorowych odmian hortensji do ogrodu to nie wszystko. Jeśli chcesz, by już z daleka kwitnące krzewy wyróżniały się intensywnością barw oraz bajkowym, nietypowym zabarwieniem już w lutym zapewnij im właściwą pielęgnację. Zasilenie podłoża kwaśnym torfem to podstawa dla utrzymania korzystnego pH do wzrostu twoich roślin, ale niebieskie tony uzyskasz szybciej przy pomocy tej mieszanki. Podsyp nią krzewy teraz i podlewaj wiosną, a hortensje będą mocno różowe, niebieskie i liliowo-fioletowe, dokładnie takie, jak sobie wymarzyłeś, planując ogród.

Czytaj artykuł 

Każdy nowy działkowiec, który nabywał w minionych latach prawo do użytkowania działki, otrzymywał też zaproszenie do udziału w specjalnym szkoleniu przygotowującym do właściwego gospodarowania. Dawny przywilej, często pomijany przez nowych użytkowników, teraz stał się obowiązkiem – PZD wprowadziło zmiany na ROD, obowiązkowe szkolenia oficjalnie wpisano do statutu organizacji. Od 2025 roku kupując działkę, musisz wziąć w nich udział. Po co jest ten krótki kurs i co daje? Odpowiadamy, dlaczego warto skorzystać z wiedzy specjalistów ROD.

Czytaj artykuł 

Komin w wyniku normalnego użytkowania ulega zabrudzeniu. Jednak zalepione sadzą, osmolone wnętrzności domowego systemu grzewczego to problem, który należy jak zdiagnozować i wyeliminować. Najważniejsze są prawidłowe użytkowanie oraz regularna konserwacja komina lub kotła. W wielu domach profesjonalne zabiegi zastępuje „dziadkowa” metoda na pozbycie się sadzy przy pomocy obierków z ziemniaków. To proste, tanie i – według sporego grona użytkowników – skuteczne rozwiązanie. Czy obierki z ziemniaków czyszczą komin? Skąd pomysł, by je stosować i czy palenie skórek jest bezpieczne? Odpowiadamy. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Czyszczenie płyty indukcyjnej wymaga odpowiedniego środka i bezpiecznych akcesoriów, które przywrócą tafli błysk, a jednocześnie pozwolą uniknąć jej zarysowania. Trwałych uszkodzeń powstałych w wyniku zbyt mocnego pocierania szorstką szczotką czy też zmatowienia powierzchni agresywnym środkiem nie sposób usunąć, dlatego wykorzystuję wyłącznie sprawdzoną, delikatną metodę, dzięki której płyta indukcyjna lśni. Ten sposób na czyszczenie płyty dwoma kuchennymi produktami podpatrzyłam u znajomej i dotąd mnie nie zawiódł.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Smak czarnej porzeczki zerwanej z babcinego krzaka to jedno z najszczęśliwszych wspomnień mojego dzieciństwa. Urządzając działkę, znalazłam specjalne miejsce dla tych właśnie roślin, dzięki czemu przywołują je za każdym razem, gdy wydają dojrzałe, słodko-winne owoce. Za radą doświadczonych ogrodników wybrałam wyłącznie superodmiany porzeczki do ogrodu – doskonałe w smaku jagody to nie wszystko, zdeklasowały inne propozycje trwałością po zbiorach oraz odpornością na najgroźniejsze choroby. To pewniaki, które warto rozważyć, planując owocowe uprawy obok domu.

Czytaj artykuł 

Osady z wody i mydła oraz kamień odkładający się na łazienkowych płytkach potrafią odbierać im cały urok. Chcesz wiedzieć, jak czyścić płytki w łazience, te ścienne i te na podłodze, wykorzystując do tego wyłącznie domowe środki? Wypróbowałam wiele metod, ale tylko te 3 rzeczywiście przywróciły wypłytkowanej powierzchni połysk, wysyciły kolor i usunęły nieestetyczne zacieki, pozostawiając czyste zarówno porowate kafelki, jak i jasne, cofnięte fugi. 

Czytaj artykuł 

Czy łazienka bez płytek to lekka ekstrawagancja? Może się tak wydawać, w końcu nie bez powodu to właśnie kafelki dominują w domach i mieszkaniach, gdzie w warunkach podwyższonej wilgotności sprawdzają się najlepiej. Za ich wyborem przemawiają również trwałość oraz dziesiątki gotowych możliwości aranżacyjnych. A gdyby tak zrezygnować z najbardziej oczywistego rozwiązania i wybrać coś bardziej oryginalnego? Łazienka bez płytek byłaby wówczas pomieszczeniem skupiającym na sobie większość uwagi. Podpowiadamy, jak ją urządzić w sposób tani i naprawdę efektowny.

Czytaj artykuł 

Wybór odpowiedniego paliwa do ogrzewania ma duże znaczenie. Na rynku dominują produkty certyfikowane, ale wciąż można trafić na materiały niższej jakości, które kuszą atrakcyjną ceną. Z różnych przyczyn nie warto oszczędzać na pellecie, a niska wydajność energetyczna granulatu to wierzchołek przysłowiowej góry lodowej. Zanieczyszczony materiał nieznanego pochodzenia to więcej popiołu, wyższe ryzyko emisji szkodliwych substancji, a także większe prawdopodobieństwo awarii kotła. Po czym poznać jakość pelletu? Koniecznie zwróć uwagę na te cechy, a unikniesz problemów z piecem i wysokich kosztów naprawy.

Czytaj artykuł 

To wysokobiałkowe warzywo jednoroczne jest łatwe w uprawie i po odpowiednim przygotowaniu również wyjątkowo smaczne. Jego botaniczna nazwa to wyka bób, ale większość z nas zna go po prostu jako bób. Warto uprawiać go w ogrodzie nie tylko z uwagi na wartościowe nasiona, lecz także dlatego, że bób stanowi doskonały materiał na przedplon i jest cennym gatunkiem w zmianowaniu. Wielkimi krokami zbliża się sezon ogrodowy, dlatego już teraz podpowiadamy, kiedy siać najlepsze odmiany bobu i dlaczego umiejętna uprawa współrzędna jest tak ważna.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Ogrodnictwo rozwija się w zawrotnym tempie, a efektem poszukiwania nowych rozwiązań są rośliny mieszańcowe, wyhodowane w odpowiedzi na ściśle określone potrzeby. Niektóre z nich powstały samoistnie, jednak mieszańce międzyrodzajowe opracowywane są w trakcie uprawy – mają być wyjątkowo odporne, plenne i dużo bardziej ozdobne niż początkowe odmiany. Taką rośliną jest mahoberberys o intensywnie żółtych kwiatach i niezwykle dekoracyjnych owocach. Podpowiadamy, jak uprawiać mahoberberys i w której części ogrodu sprawdza się on najlepiej.

Czytaj artykuł 

W domowej uprawie storczyków ważne jest przestrzeganie kilku zasad: zapewnienie roślinie komfortu cieplnego i odpowiedniego naświetlenia, zadbanie o właściwe podlewanie i nawożenie we wskazanym terminie. Tak pielęgnowany kwiat odwdzięczy się obfitym i długim kwitnieniem. Co robić, by było ono możliwie najpiękniejsze i jak pobudzić storczyka do ponownego kwitnienia? Okazuje się, że ważną rolę odgrywa tu właściwie przycięta łodyga – to m.in. po kolorze poznasz, jakie kroki należy podjąć.

Czytaj artykuł 

Tworzywa sztuczne obecne są w każdej dziedzinie życia, bo już w przedbiegach wygrywają z innymi materiałami pod względem trwałości, plastyczności i kosztów produkcji. Niestety skutkiem produkcji plastiku na olbrzymią skalę są jego drobinki przedostające się do wody i gleby. Mikroplastik w kranie to nie wymysł, a realny problem odpadów trudnych do dostrzeżenia gołym okiem i szkodliwych dla organizmu. Na szczęście badania naukowe pokazują, że da się minimalizować ryzyko jego spożycia. Podpowiadamy, jak usunąć mikroplastik z wody z kranu, wystarczy ci tradycyjny filtr do kawy.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.