Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Ekonomiczne źródła energetyczne, jednocześnie bezpieczne i wysoce wydajne są czymś, czego stale szukamy. Ważna jest dostępność nośników energii, bowiem tylko łatwo dostępne materiały mogą przydać się przy obniżaniu kosztów produkcji ciepła. Wierzba wiciowa, inaczej zwana energetyczną to popularny za granicą materiał na biomasę – tani, łatwy w uprawie, o wartości kalorycznej porównywalnej do miału węglowego. Sprawdź, jakie zalety ma uprawa wierzby energetycznej i ile biomasy można pozyskać po 3 latach od założenia przydomowej plantacji.

Czytaj artykuł 

Może mieć konsystencję balsamu, płynu lub gęstej pasty, ale niezależnie od tego, jak się ją nakłada maść ogrodnicza to podstawowy preparat ochronny w zasobach każdego ogrodnika. Po przycięciu większych gałęzi, konarów i pni rany na drzewach leczą się długo, a cały ten czas stanowi ryzyko, że miejsca cięcia zostaną zainfekowane, a rozwijające się choroby wyniszczą osłabioną roślinę. Dowiedz się, jak zrobić maść ogrodniczą w domu z kilku prostych składników, doskonale zabezpiecza rany po cięciu i jest całkowicie eko.

Czytaj artykuł 

Bielenie drzew to tradycyjny zabieg sadowniczy, o którym pamiętają wszyscy doświadczeni, starsi ogrodnicy. Brak bielenia w odpowiednim momencie zimą niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mrozowego zdrowego pnia i zakażenia chorobami zarówno warstwy kory, jak i schowanego pod nią drewna. Nie pozwól, by na drzewach w twoim ogrodzie pojawiły się rany zgorzelinowe. Zapomniałeś pobielić pnie? Czas ucieka, więc wykorzystaj alternatywne rozwiązanie, ta metoda jest szybsza, a przy tym równie skuteczna i chroni rośliny nie tylko przed dobowymi skokami temperatur.

Czytaj artykuł 

Choć z daleka wygląda przyjaźnie i kojarzy się trochę z futerkowym zwierzątkiem domowym, kuna to prawdziwy ogrodowy rozbójnik. Daje się we znaki szczególnie wtedy, gdy szuka miejsc na gniazdo, by w nim urodzić młode. Te przychodzą na świat na wiosnę, dlatego styczniowa aktywność drapieżników na działkach i obok domów to częste zjawisko. Wypłosz kunę z ogrodu, zanim wygryzie izolację domu, zniszczy poszycie dachowe czy uszkodzi systemy alarmowe lub monitorujące posesję. Oto metoda, która dotąd mnie nie zawiodła, parka grasująca koło remontowanego domku uciekła z poddasza i więcej nie weszła na działkę.

Czytaj artykuł 

Srebrzyste kępy przełamane falami fioletu wydają się obrazem nie do zastąpienia w ogrodzie, jednak nic bardziej mylnego – miniaturowe pole lawendy to wspaniała propozycja, ale tam, gdzie warunki nie pozwalają na jej uprawę, roślinę można zastąpić innymi, bajkowo wyglądającymi gatunkami. Podpowiadamy, co posadzić zamiast lawendy, nadając śródziemnomorski klimat przydomowej przestrzeni. Wybrane przez nas okazy są mniej kapryśne, rosną równie okazale, a przy tym wymagają znacznie mniej pracy od sadzenia po przycinanie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Pozbycie się pleśni z zainfekowanej powierzchni ścian i narożników oraz trudno dostępnych zakamarków o pogorszonej cyrkulacji powietrza wymaga użycia odpowiednich środków. Zamiast eksperymentować z ostrą chemią, lepiej sięgać póki czas po naturalne preparaty – o tym, że popularny składnik kosmetyków pochodzący z moich ulubionych owoców działa na grzyby pleśniowe równie dobrze, co gotowe środki, nie miałam pojęcia, dopóki o jego skuteczności nie opowiedziała mi mama. Odtąd używam tylko tego, a po pleśni w szafie i przy grzejnikach nie ma śladu.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Rabaty kwiatowe udekorowane kamieniami ozdobnymi prezentują się dużo ciekawiej i jeszcze bardziej kolorowo. Tego rodzaju dekor dodaje im charakteru, sprawia, że aranżacja jest czysta i estetyczna, a także... pomaga w utrzymaniu efektownego kwitnienia wybranych roślin. Niestety, źle dobrana warstwa kamienia ozdobnego może zadziałać odwrotnie. Przeczytaj i dowiedz się, jaki kamień położyć w ogrodzie, by nie przeszkodził lawendzie bujnie się rozkrzewić, a różanecznikom nie odebrał ich kwiecistego uroku.

Czytaj artykuł 

Efektywność energetyczna pelletu jest na tyle wysoka, że wiele osób decyduje się na niego podczas ogrzewania w domu. Wybierając dobrej jakości paliwo, jesteś w stanie nie tylko utrzymać komfortowe warunki cieplne, lecz także uzyskać pewne oszczędności. Jednak, aby tak się stało, konieczne jest umiejętne gospodarowanie zasobami i prawidłowe wykorzystanie dostępnego materiału. Co wpływa na zużycie pelletu i na jak długo powinna wystarczyć tona tego opału? Sprawdź, czy prezentowane wartości zgadzają się z tym, ile pelletu zużywasz na co dzień.

Czytaj artykuł 

Dla miłośników roślin doniczkowych ma ona przede wszystkim znaczenie ozdobne. Zachwyca kompozycją drobnych, żywo wybarwionych kwiatów, kształtem liści i roztaczanym aromatem. Mowa oczywiście o angince, czyli pelargonii pachnącej, która – i należy o tym pamiętać – oprócz pięknego wyglądu oferuje w uprawie coś jeszcze, a mianowicie ogrom prozdrowotnych właściwości. Podpowiem ci, dlaczego warto mieć w domu anginkę, skąd tak wielka sława liści geranium w medycynie ludowej i jak dbać o nią, by bujnie rosła nie tylko jako roślina ozdobna.

Czytaj artykuł 

Każda z przemijających pór roku, zawsze, gdy powraca, maluje innymi barwami i kształtami krajobraz przydomowego ogrodu. Pozwalają na to przypisane do niej rośliny, uważane za gatunki wręcz niezastąpione. Oto lista najpiękniejszych roślin wiosny, jedno- i dwubarwnych, plamistych, drobnych i niepozornych lub o bujnej formie, które zakwitają wcześnie. To po nie architekci ogrodów wielosezonowych sięgają najchętniej.

Czytaj artykuł 

Pielęgnacja posezonowa drzew i krzewów owocowych obejmuje m.in. cięcie, które ma za zadanie poprawić kondycję roślin oraz wpłynąć korzystnie na ich owocowanie. Jednak nie wszystkie gatunki można poddać zabiegowi zimą, najlepiej cięcie styczniowe znoszą grusze, śliwy oraz jabłonie. Ogrodnicy tłumaczą, po co przycinać drzewa owocowe w zimie. Sprawdź, dlaczego i kiedy warto je rozważyć. Nie jest to zbyt skomplikowane, a pozwala zarówno młodszym, jak i starszym drzewom na jeszcze obfitsze plonowanie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Obsypane owocami borówki to coś, na co w sezonie ogrodnicy czekają z niecierpliwością. Ważnym zabiegiem w pielęgnacji krzewów jest cięcie pędów w celu poprawienia kształtu rośliny i jej owocowania. Plantatorzy tłumaczą, jak przeprowadzać coroczne zimowe cięcie borówki amerykańskiej – okazuje się, że ważna jest nie tylko pora, lecz także technika, a pominięcie któregoś z etapów może wpłynąć na wielkość zbiorów. Dowiedz się, jak ciąć borówkę i cieszyć się zachwycającym smakiem i wielkością owoców.

Czytaj artykuł 

Zdaniem lekarzy i specjalistów wykorzystywanie cukru w diecie należy ograniczać. Nawet jeśli nie używasz go zbyt często, nie dodajesz do herbaty, mleka, nie posypujesz placków ziemniaczanych oraz ograniczasz ilość składnika w wypiekach, cukier możesz wykorzystać w domu na inne sposoby. O wielu z nich nie miałam pojęcia, a jak się okazuje, można nim wywabić plamy z trawy czy nawet ograniczyć rozwój pleśni. Dowiedz się więcej o tym intrygującym składniku, poznaj lepiej cukier i jego rodzaje, a na koniec sprawdź, które nietypowe zastosowanie pomoże ci rozwiązać naglący problem raz, a dobrze.

Czytaj artykuł 

Urban jungle to trend, który ani myśli wyjść z mody, a wręcz przeciwnie, zyskuje coraz to nowych sympatyków. Nic dziwnego, w końcu to dzięki niemu można nie tylko stworzyć domową oazę pełną kojącej zieleni, lecz także bezkarnie wypełnić niemalże każdą przestrzeń ulubionymi gatunkami kwiatów czy roślin zielonych. Podstawą aranżacji w tym stylu są zielone pnącza o długich, gęsto ulistnionych łodygach. Te rośliny pasują również do innych kompozycji, pięknie zdobią duże domy i maleńkie mieszkania. Podpowiadamy, które rośliny pnące w doniczkach pomogą ci stworzyć w domu prawdziwą dżunglę, jednocześnie zachowując naturalność i harmonię.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.