Przed Bożym Narodzeniem dekorujemy nasze wnętrza cudnymi girlandami i migoczącymi światełkami. Jeśli chcemy wprowadzić do domu prawdziwie magiczny klimat, nie możemy zapomnieć również o pięknych roślinach doniczkowych. Istnieje kilka niezwykłych gatunków, które w zasadzie stały się już bożonarodzeniowymi symbolami. Jakie kwiaty na święta wybrać w tym roku? Podpowiadamy!
Czytaj artykułSkrętniki to rośliny doniczkowe, które wyróżniają się długim i obfitym kwitnieniem. Choć wielu miłośników kwiatów domowych twierdzi, że są piękniejsze niż fiołki afrykańskie, niestety nie cieszą się równie dużą popularnością jak one. Warto, by tak niezwykłe rośliny zagościły w naszych mieszkaniach. Zanim tak się stanie, poznajmy wszystkie tajniki uprawy skrętnika.
Czytaj artykułDo niedawna wróble były uznawane za najczęściej występujące w Polsce ptaki. Choć nadal są powszechne, ich liczebność z roku na rok spada. Przyczyną tego niepokojącego zjawiska są przede wszystkim zmiany cywilizacyjne. Warto wiedzieć, czym dokarmiać wróble i jak im pomagać, aby ochronić ich populację. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, jak pożyteczne są te poczciwe ptaki.
Czytaj artykułKażdy z nas ma w swojej sypialni ulubione poduszki, dzięki którym możemy wygodnie wypoczywać. Podobnie jak inne przedmioty w naszych domach łatwo ulegają zabrudzeniom. Gromadzą kurz, pot i drobnoustroje, które nie tylko obniżają komfort snu, ale nawet mogą prowadzić do problemów zdrowotnych! Z tego powodu regularne pranie poduszek jest niezwykle ważne. Sprawdź, jak oraz w czym prać poduszki, aby były śnieżnobiałe i idealnie czyste.
Czytaj artykułRośliny doniczkowe są wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Prezentują się jeszcze lepiej, gdy ich liście są pozbawione kurzu i pięknie błyszczące. Istnieje wiele gotowych preparatów, które nadają elegancki połysk, ale możemy wykorzystać również domowe sposoby na nabłyszczanie liści. Jakie rośliny dobrze zniosą taki zabieg i na co zwrócić uwagę podczas nabłyszczania? Sprawdź!
Czytaj artykułMiesiące zimowe to szczególnie trudny czas dla naszych kwiatów doniczkowych. Wskutek ogrzewania powietrze w mieszkaniach jest przesuszone, co źle wpływa na kondycję większości roślin. Jeśli końce ich liści zasychają i brązowieją, to znak, że potrzebują systematycznego zraszania. W jaki sposób zrobić to dobrze? Które rośliny doniczkowe trzeba zraszać zimą, a jakie gatunki tego nie lubią? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.
Czytaj artykułZasłony są nie tylko piękną dekoracją wnętrz, ale również pułapką dla kurzu, dymu papierosowego czy nieprzyjemnych zapachów. Dlatego tak ważne jest regularne pranie zawieszonych w oknach tkanin. W jaki sposób je odświeżyć, by nie zniszczyć delikatnego materiału? Sprawdź, w czym prać zasłony, by były idealnie czyste i wyglądały jak nowe.
Czytaj artykułGrudnik, nazywany również kaktusem bożonarodzeniowym, to jedna z najpiękniejszych roślin domowych. Jego niespotykaną urodę doceniamy zwłaszcza podczas zimowego kwitnienia. Niekiedy jednak grudnik wcale nie kwitnie lub gubi zawiązane pąki. Częstą przyczyną tego zjawiska jest podstawowy błąd w pielęgnacji, jaki nieświadomie popełnia wielu z nas. Podpowiadamy, dlaczego grudnik nie chce kwitnąć i jak temu zaradzić.
Czytaj artykułW trakcie wzrostu rośliny doniczkowe rozwijają system korzeniowy i zużywają składniki odżywcze znajdujące się w ziemi. Aby zachowały dobrą kondycję, często niezbędne jest ich przesadzenie do nowego podłoża oraz większego pojemnika. Choć to istotny zabieg pielęgnacyjny są sytuacje, kiedy należy się z nim wstrzymać. O jakich okolicznościach mowa? Czy można przesadzać rośliny doniczkowe zimą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Czytaj artykułPodczas gotowania wystarczy chwila nieuwagi, aby na dnie garnka pojawiła się gruba warstwa spalenizny. Często jest na tyle uporczywa, że nie radzi z nią sobie nawet wielogodzinne moczenie i staranne szorowanie. Na szczęście istnieją sprytne sztuczki, które sprawiają, że wyczyszczenie przypalenizny okazuje się dużo łatwiejsze i mniej czasochłonne. Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na przypalone garnki.
Czytaj artykułSkrzydłokwiat zazwyczaj kwitnie od wiosny do jesieni, choć przy sprzyjających warunkach może zachwycać swymi białymi kwiatami nawet zimą. Aby tak się stało, o tej porze roku o roślinę musimy w szczególny sposób zadbać oraz zapewnić jej umiarkowane nawożenie. Jak pielęgnować skrzydłokwiat zimą i czym go odżywiać? Oto garść praktycznych wskazówek.
Czytaj artykułSośnica japońska to roślina, która przyciąga spojrzenia niezwykle oryginalnymi igłami. Ich wyrazisty, ciemnozielony kolor i okółkowe położenie na pędach sprawiają, że drzewko prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie na przydomowej działce. Gatunek ten wyróżnia się nie tylko nieprzeciętnymi walorami ozdobnymi, ale również prostotą pielęgnacji. Podpowiadamy, jak uprawiać sośnicę japońską i przedstawiamy jej najciekawsze zastosowania w ogrodzie.
Czytaj artykułWyjmujesz ulubiony sweter z pralki, a on wygląda niczym strój dla lalki? Nawet osobom, które starannie dbają o swoją garderobę, zdarza się niekiedy, że ubranie skurczy się w praniu. Wystarczy jeden niewielki błąd, aby odzież stała się mniejsza nawet o dwa rozmiary! Nie oznacza to jednak, że nadaje się tylko do kosza na śmieci – na szczęście istnieją niezawodne sposoby na przywrócenie jej pierwotnego kształtu. Co zrobić, gdy ubranie skurczyło się w praniu? Poznaj niezrównane domowe metody, dzięki którym odzież odzyska swój dawny rozmiar.
Czytaj artykułPieniążek, czyli Pilea peperomioides, zdobył serca wielu miłośników roślin. Jego okrągłe, soczyście zielone liście sprawiają, że stanowi najpiękniejszą ozdobę wnętrza, a przy tym jest łatwy w pielęgnacji. Również odmładzanie i rozmnażanie pieniążka w domowym zaciszu jest banalnie proste – poradzą sobie z nimi nawet początkujący. Podpowiadamy, jak pozyskać młode sadzonki pilei w kilku krokach.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 68
- Następna