Leszczyna pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, w końcu daje również smaczne owoce – orzechy laskowe. Dlatego jest chętnie sadzona w przydomowych ogrodach. Raz posadzony krzew możemy rozmnażać, nie jest to trudne – w końcu leszczyna szybko rośnie i ma duże zdolności do regeneracji. Jak uzyskać kolejne rośliny z naszej ogrodowej leszczyny? W tym artykule przedstawiamy najczęściej stosowane metody.
Czytaj artykułPorzeczki to jedne z najchętniej uprawianych krzewów w przydomowych ogródkach. Wydają bardzo smaczne, a zarazem wartościowe owoce, które wspierają odporność organizmu oraz wykazują pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Aby cieszyć się obfitymi plonami w sezonie, należy przygotować krzaczki do spoczynku zimowego. Dzięki temu przetrwają zimę w dobrej kondycji, a na wiosnę rozpoczną intensywny wzrost. Jak zadbać o porzeczki jesienią? Znajomy ogrodnik zdradził mi kilka cennych wskazówek.
Czytaj artykułSkrzydłokwiat znany jest chyba każdemu miłośnikowi roślin. Wyróżnia się soczyście zielonymi, błyszczącymi liśćmi o lancetowatym kształcie, a jego białe kwiaty dodają uroku i elegancji. Może kwitnąć nawet cały rok, pod warunkiem, że spełnimy podstawowe zasady pielęgnacji rośliny. Skrzydłokwiat potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci nawozów, aby rosnąć zdrowo i bujnie. Zamiast kupować preparaty sklepowe, warto przygotować naturalną odżywkę. Sama ją stosuję, a mój skrzydłokwiat kwitnie jak szalony.
Czytaj artykułJesień to piękna pora roku, ale spadające z drzew liście mogą zatykać rynny, co uniemożliwia sprawne odprowadzanie wody deszczowej. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy je wyczyścić. To zadanie można zlecić fachowcom, którzy za pomocą specjalnych narzędzi pomogą usunąć zalegające w nich zanieczyszczenia. Czyszczenie rynien można jednak przeprowadzić samodzielnie. Jak to zrobić w sposób bezpieczny? Jakie narzędzia będą do tego przydatne? Poznaj domowe sposoby na czyszczenie rynien.
Czytaj artykułJesień to czas, kiedy warto zacząć przygotowanie ogrodu do następnego sezonu. Powszechnie wiadomo, że dobrze przygotowana gleba to niemal połowa sukcesu późniejszego plonowania. Skutecznym sposobem na poprawę jakości ziemi w ogrodzie jest dodanie do niej mączki kostnej. Metoda ta jest stosowana przez doświadczonych ogrodników. Dzięki niej można zwiększyć swoje plony nawet dwukrotnie. Sprawdź, jak stosować mączkę kostną na wzmocnienie gleby.
Czytaj artykułHosty, zwane inaczej funkiami, są niezwykle cenione przez ogrodników ze względu na swoje efektowne liście, które dodają elegancji i uroku każdemu ogrodowi. Nie przeszkadza im brak światła i mają dość małe wymagania pielęgnacyjne, z kolei ich zastosowanie jest wszechstronne. O hosty należy zadbać również jesienią, by przygotować je na trudne warunki zimowe. Wystarczy wykonać kilka zabiegów, a zregenerują się na wiosnę i będą rosły z podwójną siłą.
Czytaj artykułCoraz chłodniejsze dni i noce powodują, że wzrasta zainteresowanie drewnem opałowym. Jak prezentują się ceny surowca w październiku 2024? Sytuacja na rynku opału sprawia, że jest to ostatni dzwonek na zakup drewna do kominka w stosunkowo korzystnej cenie. O czym trzeba pamiętać przed zakupem surowca? Ile kosztuje drewno opałowe w Lasach Państwowych? Podpowiadamy.
Czytaj artykułStorczyki od lat podbijają nasze serca, czarując swoim niepowtarzalnym urokiem. Mogą kwitnąć nieprzerwanie przez cały rok i występują w różnych wersjach kolorystycznych. Co w przypadku, gdy nie chcą wypuszczać pąków kwiatowych? Prawdopodobnie popełniasz jakieś błędy w ich pielęgnacji. Ale nie martw się – podzielę się z tobą przepisem na naturalną odżywkę na kwitnienie storczyków, dzięki której będą uginać się od kwiatów. Stosuję ją od lat i jest niezawodna.
Czytaj artykułJesienią róże wymagają przeprowadzenia szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą krzaczkom przetrwać zimę i rozpocząć nowy sezon wegetacyjny w dobrej kondycji. Kluczową rolę odgrywa m.in. ściółkowanie. Czynność ta nie tylko wpływa na estetykę ogrodu, ale również poprawia warunki do rozwoju tych pięknych roślin. Czym ściółkować różane rabaty jesienią? Ta ściółka sprawdzi się najlepiej.
Czytaj artykułIksora szkarłatna to kwitnący krzew, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Pochodzi z Indii, ale w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana wyłącznie w doniczkach. Czaruje swoimi czerwono-szkarłatnymi kwiatami, które zebrane są w okazałe baldachy. Jak uprawiać iksorę szkarłatną, aby cieszyła nasze oczy pięknym wyglądem? Pamiętaj, aby w październiku zabrać ją do pomieszczenia. Sprawdź, czego jeszcze potrzebuje ta roślina do zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia.
Czytaj artykułOgrodnicy sięgają po najróżniejsze sposoby na poprawę plonowania drzew owocowych. Mój dziadek wbijał zardzewiałe gwoździe w ich pnie, wierząc, że może to przynieść wiele korzyści. Metoda ta na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwna, ale znana jest już od bardzo dawna. Niektórzy ogrodnicy uważają, że wbijanie gwoździ w drzewa może poprawić ich owocowanie. Ale czy to rzeczywiście dobry pomysł? Sprawdź, jak wzmocnić drzewa owocowe na jesień.
Czytaj artykułTrudno wyobrazić sobie wiosenny ogród bez tulipanów. Zachwycają swoim wyglądem, bogactwem kolorów oraz są uważane za najpiękniejszy symbol budzącej się do życia wiosny. Najlepszą porą na sadzenie tych roślin jest jesień. Niestety wielu miłośników ogrodnictwa spotyka się z problemem gnicia cebulek. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Doświadczony ogrodnik zdradza niezawodne wskazówki.
Czytaj artykułNiebanalna i odporna na przymrozki, może zastąpić chryzantemy. Protea królewska – wymagania i uprawa
Protea królewska to egzotyczna roślina, która przywędrowała do nas z Afryki Południowej. Zachwyca swoimi spektakularnymi kwiatami – mają one imponujące rozmiary i przyciągają wzrok nietuzinkowym wyglądem. W naszym klimacie protea uprawiana jest głównie w doniczkach. Z powodzeniem może zdobić nie tylko domy, ale również balkony, tarasy, ogrody czy groby. Jak uprawiać ten królewski kwiat? Poznaj wymagania protei oraz jej ciekawe odmiany.
Czytaj artykułGroch to jedno z najczęściej spożywanych warzyw strączkowych, które jest nie tylko smaczne, ale również bogate w wartości odżywcze. Jeśli planujesz jego uprawę w swoim ogrodzie, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni czas na jego siew. Groch można wysiewać wiosną, ale to jesienne siewy sprzyjają uzyskiwaniu wcześniejszych zbiorów. Zanim jednak nasiona trafią do gleby, warto je odpowiednio przygotować. Prosta mieszanka przyspieszy ich kiełkowanie, a także zapewni ochronę przed chorobami i szkodnikami.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 97
- Następna