Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Pierzaste liście i owłosione korzenie. Jak uprawiać paproć dawalia?

Spośród zielonych roślin domowych o oryginalnym wyglądzie to paproć uchodzi za jedną z najwytrzymalszych propozycji. Jeśli pielęgnacja kwiatów nie jest twoją mocną stroną, a chciałbyś mieć w domu zielony zakątek, postaw na ten gatunek. Zwłaszcza że wśród odmian paproci domowych jest tropikalna perełka, która dosłownie wychodzi z doniczki. Uprawa paproci dawalia to pestka, a włochate, pajęcze kłącza rośliny robią prawdziwą furorę  trudno o równie bezproblemową i ciekawą dekorację parapetu. 

Pierzaste liście i owłosione korzenie. Jak uprawiać paproć dawalia?
Paproć dawalia to oryginalny kwiat, który z pewnością nie pozostanie niezauważony. Tym bardziej, że wystarczy odrobina kreatywności, by prezentował się jeszcze ciekawej niż w doniczce. Fot. miguelestdios/123rf.com

Spis treści:

Paproć dawalia – oryginalny kwiat

Zawsze, gdy podziwiam moje paprotki niezmiennie zdobiące parapety i różne kąty w domu, fascynuje mnie nie tylko ich trwałość i surowy, a jednocześnie egzotyczny wygląd, lecz przede wszystkim historia. To, że sięga ona przed erę dinozaurów, jest czymś niebywałym. Rośliny te, narażone na skrajnie agresywne czynniki zewnętrzne, przetrwały miliony lat. Ich współczesne odmiany nadal niestrudzone, odporne nawet na popełniane przeze mnie błędy pielęgnacyjne, rosną dalej. Co więcej, w naturze stale ewoluują i podbijają zupełnie nowe siedliska, tworząc wśród roślin naczyniowych jedną z najbardziej zróżnicowanych grup. 

Gorączka paproci panująca w epoce wiktoriańskiej w Wielkiej Brytanii dawno minęła, jednak moda na te wytrzymałe rośliny wraca jak bumerang. Trudno się dziwić, skoro w gronie egzotycznych perełek można znaleźć takie okazy, jak Davallia tyermanii. Znana pod nazwą paproć pajęcza roślina doniczkowa fascynuje i nawet trochę przeraża, ponieważ spod ciemnozielonych, pierzastych liści dosłownie wypełzają włochate kłącza, jak nogi egzotycznego pająka.

paproć pajęcza Oglądane z bliska futrzaste kłącza paproci dawalia do złudzenia przypominają odnóża egzotycznego pająka  to fascynuje i budzi szereg skrajnych emocji. Trudno o lepszą dekorację, jeśli szukasz prawdziwie oryginalnych roślin. Fot. huertinadetoni/123rf.com

Mała, kępiasta, rosnąca bardziej wszerz niż wzwyż to żywa dekoracja, której nie sposób przeoczyć. Szukałeś do swojej kolekcji rośliny, która wytrzyma prawie wszystko i od której trudno będzie oderwać wzrok? Oto ona – paproć dawalia, oryginalny kwiat z Wysp Kanaryjskich, który ma więcej zalet, niż ci się zdaje.

Przeczytaj również: Jakie kwiaty do nowego mieszkania? Niewymagające gatunki roślin doniczkowych

Uprawa paproci dawalia 

Jeżeli jesteś miłośnikiem zwierząt domowych, z pewnością ucieszy cię fakt, że paproć dawalia jest bezpieczna dla pupili, a i sama trochę przypomina zwierzę. Jej szczególną cechą anatomiczną są wypełzające z doniczki i otulające ją, włochate kłącza, które do złudzenia przypominają odnóża kroczne olbrzymich pająków.

Najlepszym miejscem, w którym uprawa paproci dawalia z pewnością się powiedzie, jest... widna łazienka, ze względu na utrzymującą się tam stale dość wysoką wilgotność. Chcesz, by roślina zdobiła bardziej reprezentacyjne miejsce w domu? Nic prostszego. Wystarczy, że zapewnisz jej dostatecznie dużą wilgotność np. przy pomocy nawilżacza. Wówczas Davallia tyermanii wypuści bujne kępki podwójnie pierzastych, błyszczących liści i gęsto oplecie brzegi doniczki.

Oczywiście możesz poprowadzić ją jeszcze ciekawiej, zamiast zwykłej doniczki wybierając dla rośliny kamienną, misowatą podstawę  odpowiednio przerzedzona i uformowana będzie dekoracyjnym bonsai.

pajęcza paproć Od zwykłej paproci odróżniają ją nie tylko liście, są ciemniejsze i inaczej uformowane, lecz także pajęcze kłącza, którymi roślina efektywnie pobiera wodę z powietrza. Z takiego kwiatu z łatwością stworzysz oryginalne, surowe bonsai, które będzie intrygującą dekoracją wnętrza. Fot. phimonwan/Michel VIARD/CanvaPro

Niezależnie od nadanego jej kształtu roślina wymaga: 

  • podłoża dla gatunków wilgociolubnych z dobrym drenażem – żyzne, lekko kwaśne podłoże powinno zostać skomponowane zgodnie z wymaganiami rośliny, a więc uzupełnione wermikulitem lub rozdrobnioną korą;

  • stanowiska widnego, półcienistego – najlepiej odnajduje się w miejscach, gdzie pada rozproszone światło, ale równie dobrze możesz trzymać ją w ciemniejszej łazience (z oknem);

  • częstego zraszania – wprost uwielbia dużą wilgotność powietrza i podłoża, ale nie wolno ci doprowadzić do jej przelania (lepiej zniesie suszę niż stanie w wodzie), dlatego postaw na regularne zraszanie i utrzymanie w jej otoczeniu wilgotności na poziomie 60-70%;

  • uważnego nawożenia – przyda jej się solidna dawka nawozu dla paproci w okresie od kwietnia do września, jednak zwróć uwagę, aby podawany preparat nie doprowadził do zasolenia podłoża; najlepiej sięgnij po naturalne odpowiedniki syntetycznych środków np. przetestowany wcześniej na paprociach biohumus.

Oszczędź pajęczej paproci przeciągów i niespodziewanej zmiany temperatur. Jeśli już wybierzesz jej jakieś miejsce, to niech tam sobie spokojnie rośnie. Tym bardziej że zdrowa, bujna i wypielęgnowana będzie twoim cichym sprzymierzeńcem w walce z miejskim smogiem. Ta roślina intensywnie oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, dlatego z pewnością odczujesz różnicę po wejściu do domu, gdy z przyjemnością odetchniesz po całym dniu rześkim, świeżym powietrzem jak w samym środku australijskiego lasu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Paprotka żółknie i marnieje? Domowa odżywka sprawi, że bardzo szybko się rozrośnie

Zakwita jak paproć, tylko raz w roku. Uprawa i wymagania Gymnocalycium mihanovichii

Peperomia - nietypowa, ale piękna roślina doniczkowa. Uprawa i pielęgnacja pieprzówki

Najmodniejsza ozdoba roślinna w tym roku. Jak samemu zrobić kokedamę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.