Porady domowe

Zapal w domu Palo Santo. Dym z drewienka oczyszcza, uspokaja, działa przeciwbólowo

Jego zapach pozwala oczyścić umysł, a z rzeczy bardziej przyziemnych... odstrasza owady. Kawałki drewienek o złocistym kolorze możesz palić zawsze, gdy tego potrzebujesz. Dzięki dodatniemu bilansowi energetycznemu stanowią doskonałe uzupełnienie medytacji. Czy Palo Santo jest lepsze niż zwyczajne kadzidła? Dowiedz się, jak palić święte drzewko i na co pomaga rytuał oczyszczenia.

Zapal w domu Palo Santo. Dym z drewienka oczyszcza, uspokaja, działa przeciwbólowo
Wygląda, jak zwyczajny kawałek drewna, ale Palo Santo, święte drzewo, to jedno z najczystszych kadzideł o wielowiekowej tradycji. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Palo Santo – święte drzewo

Zgodnie z systematyką botaniczną drzewo to odnajdziemy pod nazwą łac. Bursera graveolens, jednak dużo popularniejszą nazwą jest Palo Santo, czyli w dosłownym tłumaczeniu „święty patyczek”. Naturalnie występuje ono w Ekwadorze, Peru oraz innych krajach Ameryki Południowej i Środkowej, a także na Wyspach Galapagos. Uznawane jest za mityczne kadzidło w najczystszej możliwej postaci, ponieważ w swojej podstawowej formie to po prostu etycznie pozyskany fragment martwego drzewa, w którym zawartych jest wiele cennych dla zdrowia olejków eterycznych.

W powszechnie dostępnych źródłach można znaleźć informację, że Palo Santo należy do najbardziej wonnych drzew na świecie, co może być prawdą, ponieważ jego zapach z wyrazistą nutą żywicy sosnowej, mięty oraz cytryny nie da się pomylić z niczym innym. Co więcej, nawet po krótkim rytuale palenia jego aromat unosi się w pomieszczeniach jeszcze wiele godzin.

Subtelna, intrygująca, działająca hipnotyzująco na zmysły woń Palo Santo znana była już w czasach Imperium Inków. Przypisywano jej szereg niezwykłych właściwości, niekiedy też magicznych, a po fragmenty świętego drzewa w tradycyjnych rytuałach sięgali zarówno rdzenni mieszkańcy Ameryki, jak i szamani w dalekich Andach. Obecnie Palo Santo, święte drzewo, cieszy się niesłabnącą popularnością i wiele osób wybiera właśnie je do ceremonii medytacyjnych.

Przeczytaj również: Energetyczna ochrona domu. Jak usunąć złą energię z domu?

Jak palić święte drzewko?

Wyrazisty, uwalniany pomału po rozgrzaniu drewna słodkawy aromat o odświeżającej, a jednocześnie nieco ziemistej nucie to idealne tło do praktykowania jogi, technik uważności, medytacji czy Tai Chi, ale też do domowych rytuałów oczyszczenia ciała ze zmęczenia, negatywnych myśli oraz emocjonalnych ciężarów. Okadzanie pomieszczeń przy pomocy Palo Santo ma też na celu przywrócenie w nich równowagi energetycznej oraz spokoju. Jednak do praktykowania palenia świętego drzewa trzeba wybierać jedynie produkty ze sprawdzonych źródeł. Choć gatunek ten nie jest w żadnym stopniu zagrożony wymarciem, chętnie jest podrabiany. Po czym poznać prawdziwe Palo Santo? Wyróżnia je: 

  • złocisty, ale nie jaskrawo żółty kolor, 
  • twarda, zwarta struktura (włókna nie są kruche ani luźne), 
  • zapach utrzymuje się długo i od pierwszej chwili jest bardzo wyrazisty, słodkawy z egzotyczną nutą.

palo Drzewo, z którego pochodzą drewniane kadzidełka, wygląda bardzo niepozornie, choć przypisuje się mu magiczne moce. Fot. CanvaPro

Do rozpylania w powietrzu aromatycznego dymu kadzidła Palo Santo nie potrzebujesz specjalnych akcesoriów, choć przydatne bywają specjalne podstawki lub misy do łapania popiołu. Jak palić święte drzewo? To takie proste: 

  • musisz wyjąć Palo Santo z opakowania, zdjąć z niego dekoracyjne dodatki, sznurki, zawieszki, itp. aż całkowicie oczyścisz je z „przeszkadzaczy”, 
  • zapal je za pomocą dłuższej zapałki lub zapalniczki aż do pełnego złapania płomienia, 
  • odpalaj drewienko, trzymając je pod kątem 45°
  • odczekaj przynajmniej 15-20 sekund, aż Palo Santo rozgrzeje się dostatecznie mocno,  
  • delikatnie zdmuchnij płomień lub poczekaj, aż palące się drewienko samo przygaśnie, 
  • żarzącą się końcówkę kadzidła lekko podmuchaj, aby wzmocnić efekt ulatniania się dymu i umieść w wybranym przez siebie miejscu na ochronnej podstawce. 

Pozyskane w sposób zrównoważony i etyczny Palo Santo służy aromaterapii, a uwalniający się powoli zapach, wdychany podczas spokojnych praktyk wywołuje liczne korzyści. Pierwszą z nich jest ułatwienie osiągnięcia poczucia odprężenia ciała i umysłu. To jednak nie wszystko.

Na co pomaga palenie Santo Palo?

Dawniej wierzono, że moc kadzideł prowadzi do oczyszczenia przestrzeni ze złych mocy, ochrony ludzi i domostw oraz do ściągnięcia wszelkiej pomyślności związanej ze zdrowiem, urodzajem i dobrobytem. Obecnie zainteresowanie kulturą ludową, dawnymi wierzeniami i alternatywną medycyną ściśle powiązane jest z wiedzą naukową, co sprawia, że potencjalne korzyści i właściwości terapeutyczne m.in. kadzideł są dokładnie badane przez szeregi specjalistów. 

Na co pomaga palenie Santo Palo? Wielu zastosowań leczniczych drewnianego kadzidła dotąd nie potwierdzono, jednak za jego stosowaniem w aromaterapii przemawia fakt, że wśród różnych substancji zawartych w drzewie znajdziemy m.in. limonen i terpineol. To naturalnie działające terpeny, które dotleniają mózg, mogą łagodzić bolesności i niepokój wewnętrzny, a także działać przeciwzapalnie. Regularne palenie Palo Santo może nie przyniesie szczęścia, bogactwa czy szeroko pojętego urodzaju, ale z pewnością pozwoli bardziej skupić się na umiejętności wyciszania, ćwiczeniach kontrolowania emocji oraz efektywnego odpoczynku, który, jak wiadomo, służy kreatywności i budzi na nowo dobrą energię nie tylko w ciele, lecz także w umyśle.

Czy Palo Santo da się zastąpić? Egzotyczne kadzidła fascynują, ponieważ tak dalekie od rodzimej kultury niosą z sobą nutę tajemniczości. Jednak na naszej szerokości geograficznej również znajdziemy ciekawe rośliny, jak piołun, szyszkojagody jałowca pospolitego czy ziela bożego drzewka. Co więcej, naturalne, suszone wiązanki pełne pachnących żywic i olejków eterycznych bez trudu przygotujemy sami i użyjemy do czegoś więcej niż aromaterapii, np. odstraszania natrętnych owadów w domu czy ogrodzie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dar od jednego z trzech króli. Na co pomaga mirra i skąd ją wziąć?

Co przynosi szczęście, a co pecha? Zastanów się, co kupujesz i gdzie to stawiasz

Zwykła roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych. Macierzanka pomaga na suchy kaszel i migrenę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.