Porady ogrodnicze

Jak mieć dużo zdrowej papryki? Ogrodnicy podają 8 złotych rad na bogatą uprawę

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że papryka z własnej grządki smakuje dużo lepiej niż zakupiona w sklepie. Jednak aby taka uprawa się udała, trzeba spełnić podstawowe wymagania tych roślin. Zastanawiasz się, jak mieć dużo zdrowej papryki? Doświadczeni ogrodnicy podają 8 złotych rad na bogatą uprawę. Wystarczy przestrzegać tych wskazówek, a krzaki będą uginać się pod ciężarem owoców.    

Jak mieć dużo zdrowej papryki? Ogrodnicy podają 8 złotych rad na bogatą uprawę
Sprawdź, o czym należy pamiętać, by papryka obficie plonowała. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak długo owocuje papryka?

Paprykę można uprawiać zarówno w gruncie czy pod osłonami, jak i w pojemnikach. W zależności od odmiany wydaje plony już od połowy lipca (w przypadku uprawy pod osłonami) lub od połowy sierpnia (uprawiane w gruncie). Owoce należy zbierać regularnie, w miarę ich dojrzewania. Jak długo owocuje papryka? Długość owocowania zależy w głównej mierze od odmiany, ale również od warunków uprawowych oraz pielęgnacji. Niektóre odmiany papryki mogą owocować aż do wystąpienia pierwszych przymrozków.  

Jak mieć duże zbiory papryki? 8 złotych rad

Zanim jednak podejmiemy się uprawy tego zdrowego warzywa, warto wiedzieć, że papryka ma wysokie wymagania uprawowe. Przede wszystkim potrzebuje ciepła, dużej wilgotności powietrza, stałej temperatury, a także licznych zabiegów pielęgnacyjnych, aby móc wydawać obfite plony. Chociaż uprawa papryki wcale nie jest łatwym zadaniem, daje ogromną satysfakcję. Jej owoce cenione są nie tylko za niepowtarzalne walory smakowe. Warto pamiętać, że papryka jest doskonałym źródłem cennych witamin i składników mineralnych.

jak mieć duże zbiory papryki Aby uzyskać obfite i zdrowe plony papryki, należy przestrzegać kilku zasad. Fot.123RF.com

O czym należy pamiętać, by papryka obficie plonowała? Przedstawiamy 8 złotych wskazówek, które powinien znać każdy ogrodnik.

  1. Obcinanie owoców – w momencie pojawienia się owoców zaleca się usunąć 5 pierwszych owoców (nawet gdy są niedojrzałe). Dzięki temu papryka dostaje duży impuls do plonowania. Z kolei dojrzałe owoce zbieramy sukcesywnie w miarę ich dojrzewania. Zasada jest prosta: im więcej zbierzemy, tym więcej będziemy mieli kolejnych owoców. Warto zaznaczyć, że papryki najlepiej ścinać ostrym nożem lub nożycami, aby nie uszkodzić pędów i pozostałych owoców.  

  2. Usuwanie uszkodzonych owoców – ważne jest monitorowanie stanu papryki. Warto pamiętać o tym, aby natychmiast zbierać owoce z oznakami uszkodzenia.    

  3. Odpowiednie nawożenie – papryka ma stosunkowo duże wymagania pokarmowe. Kiedy roślina kształtuje masę zieloną, potrębuje więcej azotu. Natomiast w momencie, gdy zaczynają pojawiać się kwiaty, warto dostarczyć roślinom fosforu i potasu. W tym celu doskonale się sprawdzą gnojówki roślinne, m.in. z żywokostu czy ogórecznika. Papryki uprawiane w donicach nawozimy raz w tygodniu, natomiast te uprawiane w gruncie – raz na 2 tygodnie.

  4. Właściwe podlewanie – papryka jest wrażliwa zarówno na niedobór wody, jak i przelanie. Warto pamiętać, że krzaki uprawiane w donicach wymagają częstszego nawadniania. Pamiętajmy również o tym, aby nie moczyć liści roślin podczas podlewania.  
      
  5. Ściółkowanie – papryka wymaga ściółkowania, gdyż jest wrażliwa na niedobór i nadmiar wody. Jeśli przelejemy krzaki, warstwa ściółkująca wchłonie nadmiar wody. Natomiast w przypadku, gdy wody jest za mało, ściółka zatrzymuje wilgotność w glebie.

  6. Podwiązywanie papryki – krzaczki trzeba podwiązywać, gdyż mają kruche pędy i dużą zieloną masę. Jako podporę stosować można drewniane paliki czy siatkę.

  7. Zapewnienie odpowiedniej temperatury – papryki są roślinami ciepłolubnymi oraz preferują temperaturę powyżej 20 st. C. Ze względu na to, że są szczególnie wrażliwe na zimno, warto je zabezpieczyć przed niską temperaturą.  
     
  8. Usuwanie liści – pielęgnacja papryki wymaga także usuwania liści. W trakcie wzrostu roślin dolne liście powinny być systematycznie obrywane. Ogranicza to ryzyko rozwoju chorób grzybowych.  

Źródła: Ogrodnictwo Intuicyjne/YouTube, deccoria.pl   

Przeczytaj również: 

Najlepsze odmiany dyni. Uprawa dyni na podporach i w gruncie

Sadzenie czosnku zimowego. Co wrzucić do dołka, żeby główki urosły duże i zdrowe?

Pomidory i ogórki więdną w oczach, słabo rosną? Przygotuj odżywkę, która wzmocni i ochroni przed upałami

Czerwona papryka – skarbnica witaminy C na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.