Porady ogrodnicze

Najlepszy poplon po pomidorach. Ziemia będzie żyzna, a przyszłoroczne zbiory zdrowe

Po zakończeniu zbioru pomidorów podłoże w miejscu uprawy jest wyjałowione. Dlatego, gdy tylko grządka zostanie oczyszczona, warto na tym samym stanowisku zasiać rośliny, które użyźnią glebę. Co sadzić po pomidorach, aby zwiększyć zawartość składników pokarmowych w podłożu i poprawić jej strukturę przed kolejnym sezonem? Podpowiadamy, jak zrobić dobry poplon po pomidorach.

Najlepszy poplon po pomidorach. Ziemia będzie żyzna, a przyszłoroczne zbiory zdrowe
Po pomidorach na grządce posadźmy rośliny, które mają niewielkie zapotrzebowania pokarmowe. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Co można sadzić po pomidorach?

Uprawę pomidorów w przydomowym ogrodzie zazwyczaj co roku realizuje się na tym samym stanowisku. Mimo stosowania nawozów z czasem można zauważyć, że stan gleby jest coraz gorszy – zarówno pod względem struktury, jak i zawartości składników odżywczych. Nie oznacza to, że nie uzyskamy już obfitych i zdrowych zbiorów pomidorów z krzaczków rosnących w tym miejscu. Żyzność podłoża można podnieść, sadząc na stanowisku po pomidorach odpowiednie gatunki roślin.

Co można sadzić po pomidorach? Warto zdecydować się na warzywa o niewielkich wymaganiach pokarmowych. Mniej żarłoczne niż pomidory są bób, groch oraz fasola, które dodatkowo podczas wzrostu wzbogacają glebę w azot. Równie dobrym pomysłem jest wysianie takich roślin jak koper, sałata, rzodkiewka, szpinak czy roszponka. Możemy zdecydować się także na warzywa korzeniowe, np. marchewkę bądź pietruszkę. Najlepszym sposobem na użyźnienie podłoża po pomidorach są jednak nawozy zielone, czyli rośliny naturalnie poprawiające właściwości gleby.

Przeczytaj również: Nawozy zielone do ogrodu. Najlepsze rośliny i przepisy na nawozy

Nawozy zielone – najlepszy poplon po pomidorach

Jeśli chcemy w przyszłym sezonie uzyskać satysfakcjonujące zbiory pomidorów, za przygotowanie grządek powinniśmy się zabrać niezwłocznie po zakończeniu tegorocznej uprawy. Aby wzbogacić glebę w materię organiczną, na stanowisku wysiejmy nawozy zielone, które są doskonałym źródłem próchnicy. Jakie rośliny zielone najlepiej sprawdzą się jako poplon po pomidorach? Podłoże świetnie użyźni wyka, bobik, żyto ozime, groch pastewny lub gorczyca ozima.

Aby zrobić z nich dobry poplon, wysiejmy je po zakończeniu zbiorów, nie później niż na początku października. Stanowisko musi być oczyszczone z chwastów. Rośliny powinny mieć odpowiednio dużo czasu, by wzrosnąć przed pierwszymi silnymi przymrozkami. Wiosną, po zimowaniu, rośliny wznowią rozwój. Od połowy kwietnia do początku maja, czyli na ok. miesiąc przed przeniesieniem sadzonek pomidorów na stanowisko, powinniśmy przyciąć rośliny i pozostawić je na grządce na kilka dni. Następnie przekopujemy glebę wraz z masą zieloną. W tak przygotowanym miejscu możemy już rozpocząć nową uprawę pomidorów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Prace ogrodowe we wrześniu. Sad, ogród warzywny, trawnik

Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.