Prawo i finanse

Ostatni rok dotacji na zakup kotła gazowego. Jak uzyskać dopłatę do pieca na gaz?

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej już niedługo rządy poszczególnych państw będą musiały zrezygnować z dotacji do zakupu kotłów na paliwa kopalne. Osoby, które chcą skorzystać z dofinansowania do kotła gazowego powinny się spieszyć. W obliczu nowych przepisów warto też jeszcze raz przemyśleć swoją decyzję. Do kiedy można korzystać z dotacji na zakup kotła gazowego? Z jakich programów można korzystać? Przekonajmy się.

Ostatni rok dotacji na zakup kotła gazowego. Jak uzyskać dopłatę do pieca na gaz?
Jak dostać dotację na wymianę kotła gazowego i instalacji grzewczej? Fot.Deccoria.pl

Spis treści:

Czy przepisy Unii Europejskiej wyeliminują kotły gazowe?

Zgodnie z dyrektywą dotyczącą efektywności energetycznej budynków (EPBD), począwszy od roku 2025, kraje należące do Unii Europejskiej nie powinny udzielać wsparcia finansowego na zakup oraz montaż kotłów opalanych paliwami kopalnymi, takimi jak gaz ziemny. Nowe przepisy mają doprowadzić do głębokiej modernizacji budynków, obejmując zarówno te istniejące, jak i nowo wznoszone, z jasno określonymi terminami na realizację tych zmian.

Kluczowym elementem strategii jest reforma systemu handlu emisjami (EU ETS), która teraz rozszerza swoje działanie również na budynki mieszkalne, wprowadzając opłaty za emisję CO2. Pierwsze ograniczenia wprowadzone przez UE skupiają się na nowo budowanych obiektach oraz tych, które przechodzą kompleksowe remonty w zakresie termomodernizacji, sygnalizując stopniowe zaostrzanie warunków dla paliw kopalnych. W tym kontekście rosnące koszty eksploatacji i przyszłe regulacje czynią spalanie gazu coraz mniej atrakcyjnym finansowo, nakreślając wyraźny kierunek na rzecz bardziej zrównoważonych rozwiązań ogrzewania domów.

Przeczytaj również: Podwyżka cen energii o prawie 200 proc.? Klienci dostają powiadomienia

Chociaż obecne przepisy Unii Europejskiej pozwalają na kontynuację użytkowania istniejących kotłów gazowych, przyszłość tego typu ogrzewania rysuje się w mniej optymistycznych barwach. Całkowite wycofanie kotłów na gaz ma nastąpić najpóźniej do 2040 roku. Ta zmiana kierunku w polityce energetycznej sugeruje, że inwestorzy muszą dobrze przemyśleć, czy ogrzewanie gazowe na dłuższą metę okaże się opłacalne.

2024 jest ostatnim rokiem, kiedy można dostać dofinansowanie na zakup kotła gazowego. Fot. CanvaPro

Jak dostać dofinansowanie do pieca gazowego?

Osoby poszukujące sposobów na modernizację swoich systemów ogrzewania wciąż mają dostęp do szerokiej gamy wsparcia finansowego, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Program „Czyste Powietrze”, uruchomiony w 2019 roku, wyróżnia się jako kluczowa inicjatywa, oferująca dofinansowanie na wymianę starych pieców na nowocześniejsze rozwiązania, w tym instalację pieców gazowych. Wysokość dotacji zależy od zakresu projektu – od samej instalacji pieca po kompleksowe prace związane z budową kotłowni gazowej, włącznie z wykonaniem przyłącza gazowego. Dzięki temu właściciele domów mogą liczyć na wsparcie finansowe sięgające nawet do 18 500 zł.

W styczniu 2024 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wprowadziło własny program dofinansowań do pieca gazowego, skierowany do klientów korzystających z usług firmy. Program ten jest dostępny dla właścicieli domów jednorodzinnych oraz innych rodzajów budynków mieszkalnych, którzy decydują się na zakup paliw lub energii elektrycznej od PGNiG. Wysokość przyznawanego dofinansowania jest kalkulowana na podstawie indywidualnych parametrów, takich jak wiek budynku, rodzaj i powierzchnia zainstalowanego pieca gazowego. Warto zaznaczyć, że wsparcie finansowe jest wypłacane po zakończeniu inwestycji i dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności, w tym przedstawieniu dowodów na wymianę pieca na nowy model kondensacyjny o wysokiej klasie energetycznej.

Przeczytaj również: Oznakowanie domu, piece i nie tylko. Ruszyły kontrole domów

Oprócz inicjatyw ogólnokrajowych warto również zwrócić uwagę na programy regionalne oferujące dofinansowanie na wymianę starych pieców. W całej Polsce funkcjonuje szereg takich programów, które dostosowane są do lokalnych potrzeb i możliwości mieszkańców. Przykłady takich inicjatyw to program „KAWKA plus” we Wrocławiu, „Kawka Bis” w Poznaniu, program wsparcia w Sopocie czy „EKO-Klimat” w województwie kujawsko-pomorskim. Każdy z tych programów zapewnia inny poziom dofinansowania. Informacje o zasadach poszczególnych inicjatyw można znaleźć na stronach internetowych urzędu gminy, w której planujemy inwestycje.

Kocioł gazowy a ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna cieszy się nieustannym zainteresowaniem wśród polskich podatników, oferując możliwość odliczenia od podatku kosztów związanych nie tylko z budową przyłącza gazowego, ale także z zakupem i instalacją kondensacyjnego pieca na gaz. Dzięki temu podatnicy mogą znacząco obniżyć koszty inwestycji w nowoczesne, efektywniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązania grzewcze, jednocześnie przyczyniając się do redukcji emisji szkodliwych substancji.

Nieistotne jest, czy zasilanie odbywa się z sieci, czy z indywidualnego zbiornika gazowego na terenie posesji. Ulga ta obejmuje również armaturę zabezpieczającą, system sterowania, układ doprowadzania powietrza i odprowadzania spalin oraz koszty montażu i ewentualnej wymiany elementów istniejącej instalacji grzewczej. Dzięki temu, inwestycje w ogrzewanie gazowe mogą być częściowo refundowane, do maksymalnej kwoty 53 000 zł, co stanowi znaczące wsparcie dla gospodarstw domowych dążących do poprawy efektywności energetycznej swoich domów.

Jednakże entuzjazm związany z możliwościami odliczeń podatkowych za inwestycje w kotły gazowe napotyka na nowe wyzwania wynikające z planowanych przepisów unijnych. Wprowadzane na poziomie europejskim regulacje, zwłaszcza nadchodzące zmiany w ramach dyrektywy EPBD wskazują na stopniowe ograniczanie wykorzystania paliw kopalnych. Te zmiany mają fundamentalne znaczenie dla przyszłych decyzji inwestycyjnych dotyczących systemów grzewczych, sugerując konieczność przemyślanych wyborów, które będą zgodne z długoterminowymi celami klimatycznymi i energetycznymi Unii Europejskiej.

Źródło: deccoria.pl, czystepowietrze.gov.pl, pgnig.pl

Przeczytaj również:

Do kiedy musisz wymienić stary piec, kocioł lub kopciucha w 2024 roku? Terminy w poszczególnych województwach

Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku. Kto może dostać dodatek gazowy lub elektryczny?

Jak sprawdzić, czy drewno do palenia jest odpowiednio suche? Przeczytaj, unikniesz mandatu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.