Pielęgnacja truskawek po zbiorach

Data publikacji: 2017-08-19 12:00:00

Latem przez niedługi czas mamy okazję delektować się smakiem świeżych truskawek. Niestety, sezon na nie dobiegł już końca. Oto zestaw prac, które należy wykonać wokół krzaczków tej rośliny, by w przyszłym roku również obrodziły obfitym i słodkim plonem.

Pielęgnacja truskawek po zbiorach

Zakończenie sezonu owocowania nie jest równoznaczne z zakończeniem cyklu pracy pielęgnacyjnych przy truskawkach. Dużym błędem jest zostawianie roślin samym sobie. Dalsza opieka czy też jej brak wpływa na zimowanie roślin, ich kondycję oraz owocowanie w przyszłym roku.

W pierwszej kolejności po zakończeniu plonowania odchwaszczamy grządki i usuwamy pozostałe, zepsute owoce oraz liście, na których widoczne są objawy porażenia chorobami grzybowymi. Plewienie zagonów jest zabiegiem niezbędnym, chwasty bowiem stanowią dużą konkurencję w zmaganiach o pozyskiwanie niezbędnych składników odżywczych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Do dwóch – trzech tygodni po ostatnim zbiorze owoców przeprowadzamy koszenie truskawek dwu i trzyletnich, to pozwoli uniknąć rozwoju chorób czy ataków szkodników. Ścięte liście delikatnie wygrabiamy i utylizujemy. Rośliny przycinamy na wysokości ok. 5 cm. Przy tej okazji warto usunąć również rozłogi, które mogłoby uszkodzić roślinę matczyną. Liści nie należy ścinać u odmian, które powtarzają owocowanie. W ich przypadku wystarczy regularne usuwanie rozłogów, porażonych części, przegniłych owoców oraz chwastów. Ziemię na za zagonie dodatkowo spulchniamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Starsze, czteroletnie rośliny nie będą owocować już tak obficie, jak dotychczas. Dobrze zatem odmłodzić naszą uprawę, np. likwidując stare rośliny. Zagon z nowymi sadzonkami załóżmy w innym miejscu (takim, na którym wcześniej rosły też np. poziomki), co zapobiegnie występowaniu chorób grzybowych. Jeśli truskawki zostaną zasadzone jeszcze latem, wytworzą silniejszy system korzeniowy. Nowe stanowisko powinno być słoneczne, o żyznej glebie, bogatej w próchnicę. Optymalne pH dla truskawki to 5,5 – 6,2, Sadzonki umieszczamy w średniej odległości od siebie, w rozstawie 25 x 50 cm. Posadzone zbyt gęsto będą rosły słabiej. Tydzień dwa przed nasadzeniem wyłóżmy ziemię kompostem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Po zakończonych zbiorach aplikujemy także nową dawkę nawozu, najlepiej takiego, który uzupełni zasoby azotu oraz potasu. Truskawki ndokarmiamy co rok we wrześniu. Do tego celu używamy przefermentowanego obornika lub kompostu. Wiosną dodatkowo zasilamy nawozami mineralnymi, w ilości na 10 m2: 20-40 dag nawozu azotowego, 20-40 dag soli potasowej i 10-20 dag superfosfatu. Zaleca się ściółkowanie zagonów słomą (całą lub pociętą na sieczkę). Zmniejsza to ilość chwastów oraz chroni glebę przed nadmiernym przeschnięciem.

Po koszeniu można też przeprowadzić oprysk jednym z naturalnych preparatów o działaniu grzybo- i roztoczobójczym

Wiosną ponawiamy usuwanie liści, które zdążyły narosnąć jeszcze we wczesnej jesieni. Zwróćmy uwagę, by nie uszkodzić przy tym pędów.


To cię również zainteresuje: Rośliny, które można wysiewać w sierpniu »

 

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie. Kliknij!

Przeczytaj również: Jak uprawiać maliny w ogrodzie? Kliknij!

Przeczytaj również: Kwitnące rośliny na żywopłoty
Przeczytaj również: Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot. Kliknij!

Przeczytaj również: Jak pielęgnować glicynię? Kliknij!

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy