Artykuły
Dofinansowanie do fotowoltaiki zmienia swoje zasady od 2 września, ale pierwsze zmiany zaszły już 1 sierpnia 2024 roku. Wszystko to w ramach programu rządowego Mój prąd 6.0. Osoby, które złożyły wniosek o dofinansowanie, będą musiały teraz wykupić również magazyn ciepła lub magazyn energii. Wyjaśniamy, na czym polega zmiana i jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 roku.
Czytaj artykułGęsty i zdrowy żywopłot to cel wielu właścicieli ogrodów, którzy chcą stworzyć zieloną barierę zapewniającą prywatność i estetykę przestrzeni. Ligustr zimozielony jest popularnym wyborem ze względu na swoją zdolność do tworzenia bujnych i trwałych osłon. Przedstawiamy, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować ligustr, aby cieszyć się jego bujnym wzrostem i pięknym wyglądem przez cały rok.
Czytaj artykułNieszpułka zwyczajna to drzewo lub krzew dający sporej wielkości owoce, które niegdyś stanowiły prawdziwy przysmak. Później przez lata roślina ta była zapomniana i niedoceniana, dziś znów zaczyna cieszyć się zainteresowaniem. Jak uprawiać nieszpułkę zwyczajną? W jaki sposób wykorzystać jej owoce? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułWielu z nas ma w ogrodzie jabłonki, dzięki czemu co roku możemy cieszyć się własnymi zbiorami. Często jednak obserwujemy, że nie wszystkie owoce utrzymują się na drzewie tak długo, aby dojrzeć na gałęziach i doczekać się zerwania we właściwym momencie. Co zrobić z opadłymi jabłkami i czy zakwaszają one glebę? Sprawdź, jak przygotować z nich naturalny nawóz.
Czytaj artykułRudbekie na dobre zagościły w naszych ogrodach. Są dostępne w wielu gatunkach i odmianach, a ich kwitnienie trwa zazwyczaj do późnej jesieni. Dziś przyjrzyjmy się bliżej rudbekii nagiej. Jej kwiaty wyglądają jak złociste kule i czarują swoim pięknem aż do przymrozków. Zaletą rudbekii nagiej jest również to, że jest niewymagająca i łatwa w uprawie. Jeśli jednak spełnimy jej podstawowe wymagania, odwdzięczy nam się okazałym wyglądem cieszącym oko przez długi czas. Sprawdź, jak wygląda uprawa rudbekii nagiej.
Czytaj artykułMarchewkę można spotkać w prawie każdym ogrodzie warzywnym. Jest nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa – zawiera m.in. beta-karoten, który poprawia kondycję wzroku. Czasem można jednak zauważyć, że marchew staje się zielona od góry, choć znajduje się jeszcze w ziemi. Zjawisko to może mieć różne przyczyny. Czy takie korzenie można jeść? Co zrobić, żeby marchew nie zieleniała? Przyda się patent doświadczonych ogrodników.
Czytaj artykułJabłonie każdego roku wydadzą piękne, dorodne owoce, jeśli zapewnimy im odpowiednią pielęgnację. Główny termin ich przycinania przypada zimą, jednak konieczne jest także dodatkowe cięcie, które wykonujemy latem. To właśnie wtedy pozbywamy się wilków, czyli pędów, które rosną w górę i nadmiernie zagęszczają koronę drzewa. Jak przycinać jabłonie latem, aby zawsze móc cieszyć się dużymi zbiorami? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułHosty, nazywane również funkiami, cenione są głównie za wspaniałe liście. Większość odmian wytwarza również kwiaty, które zazwyczaj mają biały lub lawendowy kolor. Gdy uschną, nie wyglądają już tak efektownie, wielu ogrodników zastanawia się więc, czy przycinać przekwitłe hosty. Co daje taki zabieg? Jak i kiedy go wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułSmak pomidorów wyhodowanych we własnym ogródku jest nieporównywalny z tymi kupionymi w sklepie. Są słodkie, bardzo soczyste i niezwykle pachnące. Niestety czasem się zdarza, że mimo odpowiedniej pielęgnacji pomidory są pozbawione aromatu i smakują jak tektura. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwe nawożenie. Powszechnie wiadomo, że w okresie owocowania krzaczki potrzebują dużo potasu, ale nie tylko. Jak nawozić pomidory, żeby smakowały jak za dawnych lat? Doświadczony ogrodnik zdradza kilka ważnych wskazówek.
Czytaj artykułLak pospolity jest pięknie pachnącym kwiatem, jednak nie cieszy się on zbyt dużą popularnością. Pojawia się tylko w niektórych ogrodach, których właściciele stawiają na nowoczesne kompozycje. Kwiat ten ma jednak wiele zalet, a jego liczne kolory pozwalają na stworzenie niepowtarzalnego efektu. Jak uprawiać lak w ogrodzie i w donicy?
Czytaj artykułSystematycznie przycinanie roślin pobudza je do wzrostu i kwitnienia, a także pozwala na utrzymanie ładu w ogrodzie. Termin tego zabiegu nie jest jednak taki sam dla wszystkich gatunków. Niektóre z nich potrzebują skrócenia pędów dokładnie w połowie lata. O których krzewach, kwiatach i drzewach mowa? Sprawdź, jakie rośliny przycinać w sierpniu.
Czytaj artykułPędy róż są oblepione ziemią, a kwiaty i liście wyglądają marniej niż w poprzednich latach? Po tym poznasz, że krzewy rosną na mrowisku. Choć mrówki nie podgryzają i nie niszczą roślin, wyrządzają poważne szkody, ponieważ chronią żerujące mszyce. Jak szybko się ich pozbyć? Poznaj skuteczny sposób na mrówki na różach.
Czytaj artykułLato w pełni, ale wiele osób powoli zaczyna przygotowania do nadchodzącego sezonu grzewczego. Jakie są ceny pelletu w sierpniu 2024? Wpływa na to kilka czynników, m.in. rodzaj opału czy miejsce zakupu. Czy to już czas na robienie zapasów na zimę? Sprawdzamy, ile kosztuje pellet w sierpniu 2024 oraz gdzie najlepiej kupować biopaliwo.
Czytaj artykułUprawa papryki w ogrodzie daje mnóstwo satysfakcji. Nadaje potrawom wyjątkowego smaku i aromatu, a dodatkowo zawiera cenne składniki odżywcze, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Aby cieszyć się obfitymi plonami, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja papryki w sierpniu. Są też triki, które pomogą przyspieszyć dojrzewanie owoców na krzakach. Sprawdź, jak zadbać o paprykę w sierpniu, aby zebrać udane plony.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 765
- Następna