Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Artykuły

Spektakularne kwitnienie i różnorodność barw rododendronów sprawia, że są chętnie wybierane przez ogrodników, którzy chcą urozmaicić swój ogród. Niestety bywają kapryśne, i nawet niewielki błąd w ich uprawie skutkuje tym, że zaczynają marnieć w oczach. Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do zdrowego wzrostu i kwitnienia, należy zadbać o podlewanie oraz nawożenie. Okazuje się jednak, że można z tym przesadzić, dlatego wszystko trzeba robić z umiarem. Dowiedz się, dlaczego rododendron marnieje oraz co trzeba zrobić, żeby uratować krzew.

Czytaj artykuł 

Mączka kostna jest naturalnym i organicznym sposobem na dostarczenie roślinom w twoim ogrodzie cennych wartości odżywczych. Sprawdź, jakie składniki zawiera i w jaki sposób może pomóc twoim roślinom w rozwoju. Podpowiadamy również, do jakich roślin można stosować mączkę kostną.

Czytaj artykuł 

Zapylanie pomidorów to podstawowy proces prowadzący do zawiązywania się owoców w miejscach żółciutkich kwiatków. W naturalnym środowisku i na otwartym terenie pyłek na krzaczkach przenoszą owady zapylające, pomagają w tym również opady deszczu oraz silniejsze podmuchy wiatru. W szklarniach, tunelach, na osłoniętych balkonach i tarasach rolę zapylacza przejmujemy my, wystarczy, że nauczymy się, jak „opukiwać” pomidory. Ten prosty trik to gwarancja udanej amatorskiej uprawy. 

Czytaj artykuł 

Wielu z nas chętnie sadzi na działce krzewy owocowe. Porzeczki, maliny i agrest cieszą się największą popularnością, ponieważ obficie plonują, a przy tym nie są szczególnie wymagające. Co ciekawe, ich pielęgnację możemy ograniczyć do absolutnego minimum, jeśli zrobimy jedną, niezwykle prostą rzecz – rozłożymy wokół nich ściółkę. Jakie efekty to przyniesie? Czym ściółkować krzewy owocowe? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 

Mszyce to małe owady, które w krótkim czasie potrafią doprowadzić do wyniszczenia ogrodu. Podgryzają rośliny i wysysają z nich sok, ale też przenoszą groźne choroby. W przypadku zauważenia szkodników, walkę z nimi należy rozpocząć jak najszybciej, inaczej może być za późno. Sposobów na mszyce jest mnóstwo, dlatego każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. O tym metodach na pewno nie wiedzieliście. Sprawdź, jak pozbyć się mszyc za pomocą rumianku, szczawiu i ziemniaka.         

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wiosna to czas, kiedy ogrodnikom serca biją szybciej – jedni dopiero sieją, a inni już obserwują wyrastające z ziemi plony. Tak jest w przypadku osób, które jesienią zasadziły czosnek i teraz czekają na idealny moment, aby go zebrać i wykorzystać w kuchni. Ale czy masz pewność, że rośliny wyrosną tak, jak sobie wymarzyłeś? Jeśli nie, to jeszcze nie jest za późno, aby wykonać jeden z ważnych, choć niepopularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Właściwe rozstawienie roślin i sadzenie ich w odpowiednim sąsiedztwie wpływa na ich wzrost i zdrowie, a także na smak i obfitość plonów. Zamiast tradycyjnego podejścia do sąsiedztwa roślin, zastanówmy się nad rytmem, w jakim rosną. Ogórki, których tempo wzrostu jest bardzo szybkie, mogą zachęcić pomidory do bujniejszego kwitnienia. Natomiast pomidory mogą wpływać na paprykę, wzmacniając jej barwę i aromat. Sprawdź, czy ogórki i papryka mogą rosnąć obok pomidorów i czego nie powinno się sadzić w sąsiedztwie tych warzyw.

Czytaj artykuł 

Jednym z ciekawszych drzew ozdobnych, których owoce można jednocześnie wykorzystać na wiele sposobów np. w przetwórstwie domowym, jest nieszpułka. Należąca do rodziny różowatych roślina kwitnie w maju na biało, a w październiku obsypują ją niewielkie, pomarańczowobrązowe owoce. Rozważ posadzenie jej w ogrodzie, gdzie ciekawe odmiany nieszpułki będą długowieczną dekoracją, a przy tym źródłem smakowitych owoców o wielkiej mocy, znanej na świecie już od wieków.

Czytaj artykuł 

Ściółkowanie gleby w warzywniku przynosi wiele korzyści – nie tylko dla rozwijających się na grządkach roślin, ale również dla nas, ponieważ ułatwia nam pracę w ogrodzie. Do tego zabiegu możemy wykorzystać różne rodzaje materiałów i metody, w tym żywą ściółkę, czyli rośliny okrywowe uprawiane współrzędnie z warzywami. Jak ją stosować w warzywniku? Jakie wady i zalety ma żywa ściółka? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 

Dla wszystkich, którzy w zimowym ogrodzie szukają oznak życia, ciemierniki (Helleborus) to wprost wymarzone rośliny. Kwitną wtedy, gdy wszystko inne śpi lub dopiero się wybudza, dodając kolorów monochromatycznej przestrzeni. Aby te wieloletnie rośliny kwitły jeszcze okazalej, czas zadbać o ich odżywienie. Późnowiosenne nawożenie ciemierników po przekwitnięciu oraz ich ściółkowanie to proste, ale przydatne patenty na poprawę zdrowia roślin. Skorzystaj z rady doświadczonego ogrodnika, a dzięki niej ciemierniki będą prawdziwym bogactwem zimowego ogrodu.

Czytaj artykuł 

Soczyste, chrupiące i zdrowe ogórki z własnej działki są dumą każdego ogrodnika. Jeśli chcemy się nimi cieszyć, musimy odpowiednio zadbać o uprawę na każdym jej etapie. W czerwcu powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o młode rośliny, by już wkrótce obficie zakwitły, a później zawiązały mnóstwo owoców. Zastanawiasz się, jak pobudzić ogórki gruntowe do wzrostu? Przygotuj dla nich naturalną odżywkę, dzięki której błyskawicznie się rozwiną.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Tojeść rozesłana to wspaniała roślina okrywowa, która tworzy złociste kobierce. Znakomicie prezentuje się na rabatach, skalniakach i murkach, efektownie wygląda też posadzona w doniczkach na balkonie. Urośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu, dlatego może stać się niepowtarzalną dekoracją każdego ogrodu. Jak wygląda uprawa tojeści rozesłanej oraz które odmiany prezentują się najlepiej? Podpowiadamy.  

Czytaj artykuł 

Groch cukrowy był kiedyś przysmakiem na królewskich stołach, natomiast dziś może się nim zajadać każdy. Jest bardzo smaczny i łatwy w uprawie, a przy tym na liczne wartości odżywcze oraz niewiele kalorii. Choć nie wymaga specjalnego traktowania i nie potrzebuje intensywnego nawożenia, warto wspomóc jego rozwój, stosując naturalne odżywki. Przepis na jedną z nich dostałam od mojego dziadka, który zawsze chwali się dorodnymi plonami. Jego groszek cukrowy jest duży, słodki i mięsisty.       

Czytaj artykuł 

Choć większość osób kojarzy sadzenie warzyw z wczesną wiosną, czerwiec również oferuje dogodne warunki dla wzrostu wielu roślin. Szczególnie korzystne jest sianie na początku lub w połowie miesiąca, kiedy mamy już dostępne miejsce po wczesnych plonach, takich jak rzodkiewka, szpinak czy sałata głowiasta. Podpowiadamy, jakie warzywa najlepiej siać do gruntu w czerwcu, aby zdążyć przed końcem sezonu wegetacyjnego.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.