Apteka w ogrodzie
Marakuja, egzotyczny owoc pochodzący z Ameryki Południowej, niejednokrotnie występuje pod nazwą passiflora lub męczennica jadalna. Ze względu na swoje ogromne właściwości i szereg witamin, często wykorzystywana jest nie tylko, jako słodka przekąska, ale także jako składnik suplementów diety wspomagających eliminowanie chorób oddechowych i sercowych.
Czytaj artykułW okresie zimowym, gdy dzień jest znacznie krótszy niż w lecie, częściej jesteśmy senni i brakuje nam sił do pracy czy do nauki. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, by dodać sobie energii i usunąć zmęczenie. Podpowiadamy, jakie zioła wspierają pamięć i koncentrację.
Czytaj artykułStewia to botaniczny rodzaj roślin z rodziny astrowatych. Zalicza się do nich ponad dwieście gatunków. Największą popularność zyskała stewia rebaudiana, zawierająca organiczne związki chemiczne zwane glikozydami stewiolowymi, które są 300 razy słodsze od sklepowego cukru. Można ją z powodzeniem uprawiać w doniczce na parapecie, jak i w ogrodzie. Podpowiadamy, jak to robić.
Czytaj artykułCzosnek pospolity (Allium sativum L.) to jedna z najstarszych roślin warzywnych na świecie. W Polsce, gdzie najprawdopodobniej został sprowadzony z górskich oraz podgórskich rejonów Azji Środkowej, znany i uprawiany jest już od średniowiecza. Jedzenie czosnku na czczo to skuteczny sposób zapobiegania i leczenia wielu chorób. Dlaczego?
Czytaj artykułW ogrodach i na łąkach, w lasach i parkach, na polach uprawnych i nieużytkach natknąć się można na różne rośliny. Część z nich, szczególnie gatunki nam nieznane, śmiało określilibyśmy mianem pospolitych chwastów - srogo się przy tym myląc. Dawniej wiele z nich stosowano w leczeniu schorzeń i dolegliwości, na które leków jeszcze nie znano. Warto zapoznać się z ich charakterystyką, by docenić ich lecznicze walory.
Czytaj artykułNiepozorna roślina o niesamowitych właściwościach. Niezwykle popularna i chętnie wykorzystywana od tysięcy lat w medycynie ludowej. O czym mowa? O podbiale pospolitym, który w Polsce przez rolników jest traktowany jako chwast, a przez amatorów roślin często mylony z mniszkiem lekarskim. Dowiedz się, jak uprawiać podbiał i jakie ma właściwości.
Czytaj artykułApteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy, jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne o przydatnych, lub zdrowotnych właściwościach. Dziś opisujemy bylicę piołun, roślinę, na której bazie powstają gorzkie nalewki i... absynt.
Czytaj artykułKiedyś krwawnik używano do usuwania piegów i zmian chorobowych twarzy. Dzisiaj służy do leczenia migreny, wrzodów żołądka, przeziębienia czy hemoroidów. Można z niego przygotować środki, które oczyszczają skórę i spłycają zmarszczki!
Czytaj artykułApteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy, jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś podpowiadamy, jakie zioła pomagają w walce z chronicznym zmęczeniem.
Czytaj artykułApteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym podpowiadamy, jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś opowiemy o tarczycy bajkalskiej - jednej z najstarszych roślin, jakie kiedykolwiek były stosowane w medycynie.
Czytaj artykułApteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy, jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś przedstawimy właściwości lecznicze dzikiej róży oraz krwawnika pospolitego, a także ciekawostki, wierzenia i zabobony związane z tymi roślinami.
Czytaj artykułApteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś przedstawimy przywrotnik pospolity – zioło nazywane najlepszym przyjacielem kobiet.
Czytaj artykułJasnota purpurowa, tak jak i jasnota różowa, to roślina powszechnie występująca jako chwast w różnych miejscach na terenie naszego kraju. Niewiele jednak osób wie o zastosowaniu leczniczym tej rośliny. Zobaczmy zatem, jakie zastosowanie i właściwości lecznicze ma ten popularny chwast rosnący na terenie Polski.
Czytaj artykułApteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym podpowiadamy, jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś opowiemy o czarnym bzie – krzewie, który nierozerwalnie łączy się z polskim latem, a dawniej był nazywany "apteczką Pana Boga".
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 9
- Następna