Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie

Aronia to krzew z rodziny różowatych, który pochodzi ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, gdzie bywa nazywany „czarnym skarbem”. W Polsce zyskuje coraz większą popularność jako krzew ozdobny i owocujący ze względu na niewygórowane wymagania. W jaki sposób uprawiać aronię?

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

W uprawie warzywnika każda czynność pielęgnacyjna decyduje o wielkości plonów. Warzywa, a szczególnie gatunki długo wschodzące siane wprost do gruntu, są wrażliwe na zachwaszczenie, ponieważ zagłuszone przez niechciane rośliny, dają mniejszy plon. Cały sezon prowadzimy więc walkę z chwastami, wyrywając je ręcznie lub wspomagając się pazurkami czy różnego rodzaju motykami.

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Tym razem opowiemy wam o bylicy bożym drzewku – świętej roślinie Słowian.

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Tym razem opowiemy wam o czeremsze, zwanej też smrodynią lub korcipką – ulubionej roślinie leczniczej naszych babć.

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

Dyptam jesionolistny to bylina o niezwykłych kwiatach i nietypowej renomie. Często mówi się nim jako o „krzewie Mojżesza”. W bardzo upalne i słonecznie dni może samoistnie zapłonąć zielonkawym płomieniem. Czy można  uprawiać go bezpiecznie w ogrodzie?

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Apteka w ogrodzie

Podagrycznik to roślina, którą zna każdy ogrodnik i zielarz. Dla niektórych to uciążliwy chwast, dla innych roślina o uzdrawiających właściwościach. Co powinniśmy wiedzieć o podagryczniku oraz, jak go stosować w leczeniu popularnych schorzeń?

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie to cykl artykułów, w którym przybliżamy wam i podpowiadamy jak uprawiać zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Tym razem opowiemy wam o „złocie Indian”, czyli popularnym krzewie - oczarze wirginijskim.

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

Rdest japoński nazywany jest również rdestowcem japońskim (Reynoutria japonica), rdestem ostrokończystym albo rdestówką japońską. Pochodzi z południowej Azji. W Europie pojawił się w 1825 r. Obecnie występuje dość pospolicie w całej Polsce. Rośnie w górach, na brzegach rowów oraz poboczach dróg. Zbiór najlepiej przeprowadzić w Dolinie Wisłoka i innych rzek Podkarpacia, gdzie występuje masowo. Pierwsze, wiosenne pędy można zjadać jak rabarbar, mają, lekko kwaśny smak.

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

W dawnych czasach uważano ją za magiczną i leczniczą, symbol płodności i dobrobytu, powieszona pod powałą miała chronić. Obecnie jemioła kojarzona jest ze świętami Bożego Narodzenia, a zwyczaj całowania się pod nią zwiastujący rychły ślub, obecny obecny w kulturze europejskiej od XVIII w., w niektórych regionach zachował się do dziś.

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

Receptury naszych babek sprawdzają się do dzisiaj. W maju, kiedy na sośnie widać jej młode pędy, warto je zbierać, by samodzielnie przyrządzić syrop z sosny. Lek pomoże na jesienne przeziębienia, kaszel i pozwoli wzmocnić organizm. Można stosować go przez cały rok. Smakosze dodają słodki i zdrowy syrop do popołudniowej herbatki lub polewają nim delikatne pancakesy. Podajemy wskazówki, jak samemu przygotować sosnowy eliksir zdrowia.

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

Bazylia pochodzi z rodziny jasnowatych i jest rośliną jednoroczną – miododajną. We Francji nazywana jest królewskim zielem. Oprócz powszechnie znanego zastosowania, jako przyprawa, wykorzystywana jest też przy problemach z układem trawiennym i nerwowym. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Apteka w ogrodzie

W okresie jesienno-zimowym większość z nas boryka się z osłabieniem, zmęczeniem i brakiem chęci do działania. Kiedy czujemy spadek formy i niedostatek apetytu, naturalne zioła będą najlepszym lekarstwem na depresję, zmęczenie czy zły nastrój.

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

Rozmarynu lekarskiego (łac. Rosmarinus officinalis) nie trzeba nikomu przedstawiać. To popularna roślina, od wielu lat stosowana szeroko w kuchni, jako przyprawa oraz w tradycyjnej medycynie ludowej. Uważany był też za symbol szczęścia, często chowano go pod poduszką dla ochrony przed złymi mocami. Nie jest wymagający w uprawie, warto więc go mieć w swoim ogrodzie ziołowym ze względu na jego walory smakowe oraz właściwości lecznicze i bakteriobójcze. Podpowiadamy, jak o niego dbać.

Czytaj artykuł 
Apteka w ogrodzie

Znajdziesz go niemal wszędzie, ale czy wiedziałeś, że 300 mln lat temu był wielkości drzewa?  Polska nazwa skrzypu pochodzi od dźwięku, jaki wydają pocierane o siebie pędy. Niewielkie choineczki to prawdziwe bomby zdrowotne, gdy dowiesz się ile mają zastosowań i właściwości, już nigdy nie zabraknie ich w twojej kuchni.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.