fot. 123RF/PICSELL
Krokosz barwierski — co to za roślina
Krokosz barwierski (łac. Carthamus tinctorius) pochodzi z Bliskiego Wschodu i Indii. Jest rośliną jednoroczną, należy do gatunku astrowatych. W Polsce pojawił się stosunkowo niedawno, bo w latach 50. XX w. i dotąd nie zyskał większej popularności. A szkoda – doskonale wygląda na rabatach, nadając im orientalnego charakteru. Co ciekawe, jest to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez ludzkość. Znano ją już w starożytności, wykorzystywano ją m.in. do produkcji kolorowych pomadek. Girlandy z zasuszonych kwiatów krokosza odnaleziono w grobowcu Tutenchamona — stąd bywa nazywany „skarbem faraona".
Krokosz barwierski zastosowanie
Krokosz barwierski jest rośliną zielną, na pierwszy rzut oka bardzo podobną do ostu. Dorasta do 1,3 metra. Ma wzniesiony pokrój, a jej łodygi są wysmukłe, twarde, połyskliwe o jasnożółtej i białawej barwie. Nieduże liście rośliny są podłużne i spiczaste, przeważnie o ząbkowanych brzegach. Wykształcane od lipca rurkowate kwiaty zebrane są w koszyczki; wybarwiają się na żółtopomarańczowo i żółtoczerwono. Na jesieni na ich miejscu pojawiają się niełupki – owoce z nasionami.
Warunki uprawy. Pielęgnacja i sadzenie
Wymagania krokosza nie są wygórowane, dlatego jeszcze bardziej warto zaprosić go do ogrodu. Dla jego dobrego wzrostu najważniejsze są słońce i ciepło, dlatego wybierajmy dla niego stanowisko jasne i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, lekkie, umiarkowanie wilgotne i obojętnym odczynie pH, ale na gorszych ziemiach też sobie poradzi. Również pielęgnacja krokosza nie sprawia większych trudności – roślina raczej dobrze znosi susze – jeśli jednak są długotrwałe, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie tuż po posadzeniu. Krokosz nie jest natomiast odporny na niskie temperatury. Nie trzeba też przesadnie go nawozić. Na wiosnę można dokarmić go nawozem wieloskładnikowym, dzięki czemu bujniej się rozgałęzi. Nasiona krokosza barwiarskiego wysiewamy do gruntu w kwietniu i maju, po ustaniu przymrozków.
Krokosz barwierski zastosowanie i właściwości
Krokosz barwierski jest rośliną zielną. Z jej kwiatów pozyskiwane są ekstrakty wykorzystywane w farmaceutyce i kosmetyce, a z nasion tłoczy się olej. Na domowe potrzeby kwiaty można zbierać i suszyć. Susz sprawdza się jako barwnik do potraw i przyprawa. Często wykorzystuje się go jako zamiennik szafranu. Można przygotowywać z niego napary do picia.
Olej z krokosza barwierskiego
Olej z krokosza bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, co znaczy, że sprzyja regulowaniu stosunku złego i dobrego cholesterolu. Obniża ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru, działa antyzakrzepowo. Łagodzi bóle miesiączkowe i wpływa na poprawę odporności. Włączenie go do zdrowej diety przyczyni się do zmniejszenia masy ciała. Stosowany na włosy i skórę wzmocni je i uelastyczni, spłyci również drobne zmarszczki. Odznacza się właściwościami antyoksydacyjnymi — hamuje rozwój wolnych rodników, które odpowiadają za przyśpieszanie procesów starzenia organizmu. Warto używać go szczególnie po depilacji i goleniu – ukoi podrażniony naskórek, zapobiegnie wrastaniu włosków i spowolni tempo ich odrastania.
Krokosz barwierski ekstrakt
Ekstrakty z kwiatów krokosza dodawane są również do kosmetyków pielęgnacyjnych. Popijanie naparu z krokosza (można również dodać go do zielonej herbaty) wpływa pozytywnie na układ nerwowy i krwionośny.
Uwaga! Istnieją przypadki, w których stosowanie krokosza jest niewskazane. Nie powinny spożywać go kobiety starające się o dziecko, w ciąży oraz karmiące. Jak w przypadku innych ziół, zażywanie krokosza należy wcześniej skonsultować z lekarzem.
Deccoria.pl
Przeczytaj więcej:
Apteka w ogrodzie: Pięć ziół na depresję, obniżony nastrój i chroniczne zmęczenie
Apteka w ogrodzie: Zioła na oczyszczanie płuc
Apteka w ogrodzie: Oczyszczanie organizmu
Apteka w ogrodzie: pamięć i koncentracja
Apteka w ogrodzie: Pokonaj stres roślinami!
Apteka w ogrodzie: Zioła wzmacniające trzustkę
Apteka w ogrodzie: Zioła łagodzące ból gardła