Artykuły

Earthship w Polsce – tak się mieszka w hippisowskiej utopii

Budownictwo mieszkaniowe jest jedną z branż, która w największym stopniu przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Energooszczędne technologie budowlane oparte na wykorzystywaniu materiałów z recyklingu nieczęsto są przywoływane w debatach na temat ograniczenia dalszej degradacji przyrody. Z problematyką nagromadzenia śmieci próbują zmierzyć się „earthships”, czyli samowystarczalne domy wznoszone z... odpadów.

REKLAMA

Angielskim terminem „earthships” (w wolnym tłumaczeniu: „ziemskie domki”) określa się samowystarczalne domy, które powstają z materiałów przeznaczonych do recyklingu oraz działają w systemie ogrzewania pasywnego. Jako budulec wykorzystywane są rzeczy, które powszechnie uznawane są za śmieci: butelki, opony, puszki, odpady budowlane i inne.

Nie jest to najnowsza czy nowatorska technologia budowania domów. Już w latach 60. zapoczątkowali ją hippisi, gromadzący się w komunach. Wznosili oni swoje schrony z tego, do czego mieli najłatwiejszy dostęp: ziemi, gliny oraz odpadów. Pionierem tego typu budownictwa był amerykański architekt Michael Reynolds, słynący z krytycznego podejścia do tradycyjnego projektowania budynków i samego zawodu architekta. Wskazywał, że nie odpowiadają one zupełnie na problemy, z jakimi mierzą się współczesne społeczeństwa. Sam jest zwolennikiem „radykalnie” zrównoważonego stylu życia i postuluje ponowne wykorzystywanie w budownictwie odpadów przeznaczonych do utylizacji.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Laura ︎ Travel & Adventure (@adriftaesthetic)

Earthshipy są domami samowystarczalnymi, co znaczy, że ich konstrukcja i instalacje są jedynie w minimalnym stopniu zależne od nieodnawialnych źródeł energii oraz miejskich systemów gospodarki zanieczyszczeniami. W zamian wykorzystują one naturalne zasoby – energię słoneczną lub wiatrową oraz wodę deszczową. Przeczytaj więcej o licznych zastosowaniach deszczówki.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Sara Gray (@gypsy_gray)

Takie budynki wyposażone są w systemy termo-słonecznego ogrzewania i chłodzenia, samodzielną oczyszczalnię ścieków oraz instalacje umożliwiające zbieranie, długoterminowe przechowywanie oraz przetwarzanie wody opadowej oraz „szarej”. 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

QDESIGNprojekty

Chodziło chyba o wiązanie wozówkowe a nie wózkowe :)

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Earthship w Polsce – tak się mieszka w hippisowskiej utopii"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.