Artykuły

Jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu? Co jest lepsze - glebogryzarka czy kultywator?

Glebogryzarka to urządzenie, które usprawnia pracę każdego ogrodnika - służy do spulchniania i napowietrzania gleby. Istnieje wiele rodzajów glebogryzarek – spalinowe, elektryczne i ręczne. Jakie są zalety poszczególnych modeli glebogryzarek, ile kosztują i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu? Co jest lepsze - glebogryzarka czy kultywator?
Do czego służy glebogryzarka? Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Do czego służy glebogryzarka?

Glebogryzarka jest urządzeniem wykorzystywanym podczas prac ziemnych w ogrodzie. Jej użycie (w szczególności wersji z napędem spalinowym lub elektrycznym) może w znaczący sposób wpłynąć na komfort pracy. Z tego względu jest jednym z najczęściej wybieranych sprzętów ogrodniczych.

Glebogryzarka bierze udział w spulchnianiu, odchwaszczaniu i napowietrzaniu gleby. Działania te są konieczne przed wysiewem roślin, ponieważ znacząco zwiększają efektywność uprawy. Ziemia z rozluźnioną strukturą wpływa korzystnie na rozwój systemów korzeniowych. Oprócz tego łatwiej gromadzi wodę opadową sprzyjającą roślinom. Za pomocą glebogryzarki można również dokładniej wymieszać ziemię z nawozem.

Jakie są zalety glebogryzarki? Jej główne atuty to szybkość pracy oraz komfort użytkowania. Dobrze spulchniona gleba korzystnie wpłynie na rozwój zasianych roślin. Dodatkowo w glebogryzarce można zamontować różnego rodzaju modyfikacje, które sprawią, że sprzęt będzie bardziej funkcjonalny. Mowa tu między innymi o kopaczkach do ziemniaków czy akcesoriach umożliwiających odśnieżanie.

glebogryzarka Dobrze spulchniona gleba korzystnie wpłynie na rozwój zasianych roślin.  Fot.123RF.com

Na co zwracać uwagę przy wyborze glebogryzarki?

Istnieje wiele modeli glebogryzarek, które różnią się od siebie funkcjonalnościami, parametrami technicznymi oraz przeznaczeniem. Przy zakupie nowego sprzętu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Rodzaj napędu (elektryczny, spalinowy lub ręczny) – jeżeli chcesz nabyć glebogryzarkę elektryczną, trzeba zadbać o dostęp do prądu, chyba że wybierzesz wariant akumulatorowy. Model spalinowy wymaga benzyny, natomiast ręczny jest najbardziej ekonomiczny i nada się do spulchniania małych powierzchni.

Moc – standardowe glebogryzarki elektryczne wymagające stałego dostępu do zasilania mają około 1400 – 2000 watów. Nadadzą się na średniej wielkości ogrody przydomowe. Z kolei warianty benzynowe mają od 2 do 5 koni mechanicznych i sprawdzą się przy większych działkach.

Szerokość robocza – od niej zależy szybkość przekopania danej powierzchni. Na niewielkich działkach i w wąskich ogrodach warto wybierać modele z mniejszą szerokością.

Możliwość modyfikacji – niektóre rodzaje glebogryzarek umożliwiają rozbudowanie konstrukcji o dodatkowe elementy. Są to między innymi pługi czy kopaczki do ziemniaków.

Przyjazność środowisku – jeżeli masz niewielką działkę lub ogród, to do spulchnienia gleby wystarczy użycie glebogryzarki ręcznej lub elektrycznej. Warianty akumulatorowe nie emitują spalin, dzięki czemu można ich używać również w przestrzeniach zamkniętych (np. w szklarniach).

Podczas wyboru sprzętu warto również zwrócić uwagę na jego cenę. Ile kosztuje glebogryzarka? Zwykle zakup urządzenia może się zamknąć w kwocie 500 zł (za wariant elektryczny) lub 1300 zł (za wariant spalinowy). Warto wspomnieć, że niektóre firmy oferują wynajem glebogryzarek. Wówczas cena wynosi średnio od 90 do 160 zł za dobę.

glebogryzarka Wiele modeli glebogryzarek, które różnią się od siebie funkcjonalnościami, parametrami technicznymi oraz przeznaczeniem. Fot.123RF.com

Co jest lepsze: glebogryzarka czy kultywator?

Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice pomiędzy glebogryzarką i kultywatorem. Zasadniczo te dwa urządzenia mają spełniać te same zadania, czyli spulchniać glebę i przygotowywać ją do wysiewu. Jednakże kultywatorów używa się zazwyczaj w rolnictwie, z uwagi na większą moc. Ich wydajność pozwala na spulchnienie pola o dużej powierzchni.

Do zastosowań nieprofesjonalnych najczęściej wykorzystuje się glebogryzarki. One również są wydajnymi urządzeniami, jednak ich moc wystarczy do przekopania przydomowej działki, a nie kilkuarowego pola. Co ciekawe, kultywatory pozostawiają po sobie grudki gleby. Natomiast powierzchnia po pracy glebogryzarki jest gładka i gotowa na wysiew. Warto spulchniać ziemię przynajmniej raz na sezon. Dzięki temu rośliny będą miały lepsze warunki do wzrostu.

Przeczytaj również:

Czym nawozić sadzonki pomidorów? Najlepsze są nawozy naturalne i ekologiczne

Nawożenie truskawek na wiosnę. Czym i jak dokarmiać truskawki w marcu, kwietniu i maju?

Jak pielęgnować forsycję, żeby pięknie i zdrowo kwitła? Na wiosnę przygotuj specjalny nawóz

"Rolnicy": "Sadownikiem trzeba się urodzić" na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wybrać glebogryzarkę do ogrodu? Co jest lepsze - glebogryzarka czy kultywator?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.