Porady ogrodnicze

Ziemia z kretowiska. To ogrodowy skarb!

Ciągle szukasz sposobu na pozbycie się kretów z ogrodu? Wymyślasz przeróżne pułapki i sięgasz po chemię. Stop! Krety, co prawda nieświadomie, wykonują jednak dobrą i pożyteczną „krecią robotę”.

Ziemia z kretowiska. To ogrodowy skarb!
REKLAMA

Fot.123Rf.com

Jak się okazuje, ziemia z krecich kopców jest najlepsza dla kwiatów doniczkowych! Jest czysta, bo pochodzi z głębszych warstw pod powierzchnią, pozbawiona zanieczyszczeń z powietrza. Ponadto, stare polskie powiedzenie mówi, że kret pojawia się tam, gdzie gleba jest żyzna.

Ziemia wydobyta na powierzchnię przez kreta ma jeszcze jedną zaletę – zawiera więcej mikroelementów i innych składników odżywczych aniżeli podłoże zakupione w sklepie ogrodniczym. Jest bogatsza w wapń i fosfor. Dzieje się tak, ponieważ składniki, jakie rozrzucamy podczas nawożenia ogrodu, wnikają głęboko w podłoże. Ponadto ziemia z kopczyków jest bardzo dobrze napowietrzona i spulchniona.

Używając ziemi z kopczyków jako ziemi doniczkowej dla naszych kwiatów, nie musimy ich już dodatkowo nawozić! Wystarczy, że nie zapomnimy o regularnym podlewaniu. Taką ziemię możemy również stosować na grządki ogrodowe oraz jako podłoże przy wiosennych rozsadach.

Kret jako nasz sprzymierzeniec

Kraty to zwierzątka bardzo pożyteczne. Zjadają, m.in., turkucia podjadka - jedną z najgroźniejszych plag ogrodów, a także pędraki, drutowce, larwy koziółek, ślimaki oraz drobne gryzonie, np. młode norniki i myszy. Kopiąc korytarze przyczynia się do napowietrzania gleby.

Kret pod ochroną - co warto wiedzieć?

Kret europejski jest w Polsce objęty ochroną gatunkową częściową. Zgodnie z zapisami ustawy i Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej oznacza to, że nie podlega ochronie na terenie: ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz obiektów sportowych. Choć kret jest więc zwierzęciem pospolicie występującym w naszym kraju, to właśnie z uwagi na pożyteczną działalność związaną ze zwalczaniem szkodników zapewnia się mu prawną ochronę. Także w naszych ogrodach warto krety przede wszystkim płoszyć, zniechęcać do przebywania w warzywniku (np. sadząc pewne rodzaje roślin) lub wynosić poza teren działki.

Siedem ciekawostek dotyczących kretów

1. Krety mają tak dobry słuch, że słyszą nawet odgłosy spadających kropli deszczu na powierzchnię gleby.

2. Podczas snu chrapią.

3. Mają aż 44 zęby.

4. Ziemia z kretowisk idealnie nadaje się do doniczek, ponieważ jest pozbawiona bakterii chorobotwórczych.

5. Krety są strasznymi żarłokami. Podświadomie wybierają taki pokarm, który wzmacnia odporność organizmu. Blisko gniazda zakładają tzw. spiżarnie, w których zbierają jedzenie.

6. W ciągu doby kret zjada ilość pokarmu prawie równą swemu ciężarowi.

7. Podczas drążenia podziemnych korytarzy krety niszczą korzenie roślin, które w rezultacie obumierają.

8. Krety w Polsce są objęte ochroną. Można je zwalczać tylko na prywatnym terenie, dopiero przy stwierdzeniu występowania kilku sztuk.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

ekonto

Nie jest prawdą, że ziemia z kopców kreta jest dobra do kwiatów. Przekonałam się o tym w bież. roku, siejąc pomidory. Ziemia z kopców (pozyskana z sadu jabłoniowego) jest skłonna do zasklepiania, młode kiełki ledwie mogły się przebić przez powierzchnię. Konieczne było codzienne zraszanie, a i tak wschody były nieliczne. Te same nasiona posiane w podłożu ogrodniczym wzeszły lepiej. Podobnie było z posadzoną pelargonią, Sukces nie od kreta zależy, lecz od typu gleby.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ziemia z kretowiska. To ogrodowy skarb!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.