Artykuły

Jak zorganizować wiosenne porządki?

Czasem generalne porządki w mieszkaniu wiążą się z porządkami… we własnym życiu. Podejmujemy wówczas niełatwe decyzje: co zachować, z czym się rozstać? Co w naszym domu jest nam nadal naprawdę potrzebne, a czego możemy się już pozbyć?

REKLAMA

Od naszych postanowień w tym zakresie zależy, które przedmioty w naszym domu zostaną, a które wylądują na śmietniku. Warto przy tym wszystkim nie poddawać się całkowicie emocjom, być może niektóre rzeczy możemy podarować potrzebującym lub sprzedać na jednym z portali internetowych. Wielkie porządki to także czas na przejrzenie ważnych dla dokumentów, które każdy z nas w swoim domu przechowuje, oraz weryfikację, czy wszystkie dane rzeczywiście są bezpieczne i niedostępne dla osób trzecich?

Najważniejsze: dobry podział obowiązków
Dobry – czyli taki, który uwzględnia umiejętności, ale też i fizyczną siłę poszczególnych domowników oraz czas, jakim dysponują. Choć w tym ostatnim przypadku – powiedzmy szczerze – zbyt często szukamy wymówek: dziś garażu nie posprzątam, bo chłodno; okna umyję za tydzień, bo może jeszcze będzie padać, a papiery uporządkuję… w ogóle nie musze tego robić, skoro jestem w nich w stanie wszystko znaleźć (nieważne, że po kilku godzinach nerwowych poszukiwań). A powiedzmy jasno: nie warto porządków odkładać, nie tylko ze względu na ogólny komfort przebywania pod swoim dachem, ale po prostu czasem może nas to sporo, dosłownie, kosztować.

Z drugiej strony, nawał obowiązków oraz związane z tym ogólne przemęczenie, mogą być dla nas rzeczywistą przeszkodą. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Niekoniecznie zawsze musi być to wyspecjalizowana firma sprzątająca, w większości przypadków wystarczą bowiem usługi oferowane przez małe podmioty, także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

- Warto również pamiętać, aby nie ograniczać wiosennych porządków tylko do domu. Z końcem zimy zadbajmy też o nasz samochód. Zima potrafi wyrządzić autom sporo szkód. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka ich nie widać, nie bagatelizujmy tego. Wiosną auto wymaga dodatkowej pielęgnacji! Można się tym zająć np. przy okazji zmiany opon. - mówi Piotr Durski z serwisu DajemyRadę.pl - To idealny moment, aby dokładnie sprawdzić stan samochodu i uniknąć większych napraw w przyszłości.

Możemy także wśród przyjaciół popytać o rekomendacje sprawdzonej pomocy do wiosennych porządków. Taka usługa – jeśli nie zapuściliśmy swojego mieszkania w niewyobrażalnym stopniu – nie wydrenuje naszego portfela, pozwoli zaś oszczędzić i czasu i sił. Pamiętajmy jednak, iż nie wszystko w generalnym sprzątaniu możemy zlecić osobie z zewnątrz. Ta uwaga dotyczy na pewno wszelkich przechowywanych w domu dokumentów, rachunków, danych do kont, numerów PIN etc. Tym lepiej zajmijmy się sami. Jak sobie z tym poradzić?

Porządek w papierach
Spróbujmy w domu zastosować znane i stare jak świat sposoby przechowywania dokumentów, jakie stosuje się w każdym biurze. A zatem, papiery, podzielone tematycznie, możemy umieścić w teczkach lub segregatorach. Dokumentów najlepiej nie dziurkować (nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie będziemy musieli je przedstawić), a zamiast tego używać koszulek. Warto także nie „pakować” do nich stosu plików, bo w takim przypadku bardzo trudne będzie znalezienie konkretnego, który akurat w danym momencie jest nam potrzebny. Dokumentów nie składajmy przy tym na pół, nie warto też używać spinaczy (bo te zawsze wypadają). Zrezygnujmy także z kopert, które są nietrwałe, nieporęczne, a także każda z nich wymagałaby odrębnego opisania, aby bez zaglądania wiadomo było, co w niej jest. W segregatorach zaś warto układać dokumenty tematycznie i chronologicznie, oddzielając je kolorowymi przekładkami. Jeśli decydujemy się na przechowywanie papierów w kartonie, chowajmy do niego wyłącznie te, do których często nie będziemy musieli sięgać i które będziemy trzymać bezterminowo.
 

Generalne wyrzucanie
Niektórzy twierdzą, iż ludzi można podzielić na dwie grupy: „zbieraczy” – czyli tych, którzy przedmioty gromadzą, niemal nic nie wyrzucając, oraz takich, którzy bez żadnej wręcz nostalgii pozbywają się rzeczy „jak leci”, gdy tylko uznają, iż im z jakiś względów przeszkadzają. W takiej sytuacji warto jednak na chwilę się zatrzymać: być może mamy coś, co innym może się przydać? Może ubrania, które nam się znudziły nie muszą lądować na śmietniku, a trafić do osób potrzebujących lub sklepu „second hand”? A może warto pomyśleć o podreperowaniu domowego budżetu i wystawić swoje dobro na aukcjach internetowych? W każdym razie, jeśli czujemy, że pozbycie się danych przedmiotów sprawi nam ulgę, nie ma lepszego czasu na takie decyzje niż wiosenne porządki. Ważne jednak, aby w tym całym zamieszaniu i zaafektowaniu nie wylać dziecka z kąpielą, czyli na przykład nie wyrzucić… zeznania podatkowego z zeszłego roku czy wykupionych przez nas polis dokumentujących prawo do korzystania z różnych ubezpieczeń. Warto zatem wiedzieć, jak długo powinniśmy przechowywać poszczególne kategorie dokumentów.

Co i jak długo przechowywać
Tę kwestię definiują stosowne przepisy. Wymieńmy tu ważniejsze kategorie dokumentów, które większość z nas ma w swoich domach: PIT-y powinniśmy trzymać przez 5 lat, od końca roku, w którym nastąpiło rozliczenie. Rachunki (np. energia, internet, gaz, woda, telewizja) – 3 lata. Dowody zakupu (czyli najczęściej, oprócz paragonu, potwierdzenie płatności kartą) droższych przedmiotów, takich np. RTV AGD, sprzęt elektroniczny, ale też ekskluzywne obuwie, ubiór etc. – 2 lata, gdyż w tym czasie przysługuje nam prawo reklamacji. Karty gwarancyjne zaś oczywiście tak długo, jak długo przewidziana jest gwarancja na dany sprzęt. Nigdy zaś nie powinny znaleźć się na śmietniku: dowód osobisty, paszport, akty notarialne oraz polisy ubezpieczeniowe. Nawet jeśli straciły one swoją ważność, mogą być przydatne w przypadku, gdy chcemy odtworzyć jakieś zdarzenia z przeszłości. Gdy jednak z jakiś powodów zdecydujemy się pozbyć takich dokumentów, pamiętajmy o dokładnym ich zniszczeniu, najlepiej w profesjonalnej niszczarce. Skutki dla nas mogą być zupełnie opłakane, jeśli nasze dane dostaną się w niepowołane ręce.
 

Tajne przez poufne
Czyli przede wszystkim dane dotyczące naszych kont (oraz numery, pod które możemy dzwonić, aby zastrzec nasze karty), lokat, dokumentacja medyczna, polisy ubezpieczeniowe etc. powinny być przechowywane w odrębnym, na pewno niedostępnym dla dzieci, które – przeglądając nasze cenne pliki – mogą mieć akurat w ręku nożyczki i chęć do wycinanek. W tych papierach bezwzględnie powinien panować porządek. Pamiętajmy także, aby najbliżsi nam domownicy, wiedzieli gdzie one są przechowywane po to, aby mogli do nich sięgnąć, gdy my – z jakiś powodów – nie będziemy mogli tego zrobić.

Kosztowności
Nawet gdy nie jesteśmy dobrze sytuowani, często przechowujemy w domu cenne przedmioty. Ich wartość może wynikać po prostu z ceny (np. wysokiej klasy sprzęt elektroniczny, ale też np. biżuteria po babci), ale niekoniecznie. Czasem nie mniej ważna jest wartość sentymentalna, czyli taka, jaką przedstawiają wyłącznie dla nas. Wiosenne porządki to dobry czas także na przejrzenie tych wszystkich precjozów i zastanowienie się, czy na pewno jesteśmy o nie spokojni? Nie każdą rzecz można odkupić, nie każdą stratę zrekompensować, jednak zawsze można sprawić, aby w razie realizacji najgorszego scenariusza, była ona jak najmniejsza. W przypadku ruchomości sprawa jest prosta: wiele firm ubezpieczeniowych oferuje kompleksowe ubezpieczenia składników majątku, ruchomości domowych. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie z tym, czego nie wyrzuciliśmy w wirze wiosennych porządków warto rozpatrzyć inwestycję w taką polisę.

Przeczytaj także:

TOP 10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć
Jak czyścić drewniany blat?
Jak walczyć z pleśnią w domu (wymiana sylikonu)
Jak wyczyścić ściany? Poznaj najlepsze sposoby
Jak przepchać zapchany syfon

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

deboraaa

Przede mną jeszcze porządki przed bożym narodzeniem. Bardziej przykładam uwagę do tych wiosennych, ale w obu przypadkach zamawiam ozonowanie mieszkania. Po wizycie Airozone od razu lepiej się oddycha!

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zorganizować wiosenne porządki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.