Artykuły

Ondulina na dach - lekkie, tanie i nowoczesne pokrycie dachowe

Ondulina na dach to rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają inwestorzy. Ten rodzaj pokrycia ma sporo zalet. Główna to ta, że to niezwykle tani sposób na dach w porównaniu chociażby z tradycyjną dachówką czy blachą. Sprawdzamy, co to jest ondulina na dach, jak ją montować oraz gdzie się ją stosuje.

Ondulina na dach - lekkie, tanie i nowoczesne pokrycie dachowe
Czym jest ondulina i jak ja układać? Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest ondulina na dach?

Choć sama nazwa zapewne niewiele mówi, odpowiedź na pytanie, co to jest ondulina na dach nie jest trudna. Ta to pokrycie, które produkuje się z włókien organicznych. Włókna celulozowe, pod wpływem wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, zostają nasączone masą bitumiczną. Finalnie ondulina to mocna falista płyta, która wyglądem może przypominać eternit.

Z rakotwórczym materiałem nie ma jednak nic wspólnego, ponieważ to pokrycie dachowe jest ekologiczne, a sam materiał nie zawiera azbestu. Ondulina jest za to odporna na działanie czynników atmosferycznych i nie jest podatna na zniszczenia przez pleśnie czy grzyby. Co więcej, ondulina nie ulega działaniu chemikaliów. Oczywiście jest wodoodporna, nie rdzewieje i nie kruszy się. 

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć się przed przeciekaniem dachu z papy?

Jak długo wytrzymuje ondulina? Gwarancje dawane przez producentów to 15 – 20 lat. Pomimo wielu zalet z czasem dach z onduliny traci swój kolor i blaknie na słońcu. Ondulina może wytrzymać prawie tonę nacisku na metr kwadratowy, jednak można mieć zastrzeżenia co do jej trwałości. Przy wyborze onduliny na dach trzeba zwrócić także uwagę na łatwopalność materiału.

Ondulina na dach. Cena i rodzaje

W sklepach budowlanych ondulina na dach to wybór falistych płyt w kolorach zielonym, czerwonym, niebieskim, brązowym lub czarnym. Można wybrać także elementy przezroczyste, które mogą pełnić rolę świetlików. Ondulina na dach produkowana jest w kształcie prostokąta, przeważnie o wymiarach od 85 do 105 cm na 200 cm. Krawędzie onduliny są dopasowane tak, by można było kłaść je na zakład.

Ile kosztuje ondulina na dach? Bez wątpienia jest to jedna z tańszych opcji, jeśli chodzi o wybór pokrycia dachowego. Ondulina na dach kosztuje średnio od 32 do 36 złotych za płytę o wymiarach 86 na 200 cm. Im mniejszy rozmiar płyty, tym mniej trzeba zapłacić i tak najtańsza ondulina to wydatek około 15 zł za pokrycie o wymiarach 76 na 100 cm. Elementy wykończeniowe wiatrownic lub kalenic to wydatek od 30 do 50 zł za sztukę.

Zobacz więcej zdjęć

Gdzie znajduje zastosowanie ondulina na dach?

Niezła wytrzymałość bitumicznej płyty sprawia, że ondulina na dach może być wykorzystana praktycznie w każdym rodzaju budownictwa. Dlatego stosuje się ją w budownictwie mieszkalnym, ale równie dobrze sprawdza się jako materiał do pokrycia budynków rolniczych oraz gospodarczych. Tanie pokrycie dachowe sprawdzi się także na garaż oraz altanki.

To nie jedyne zastosowanie onduliny na dach. Szczelność, lekkość i wytrzymałość tego materiału sprawia, że coraz częściej pojawia się także na dachach budynków użyteczności publicznej i w budownictwie komercyjny. Niskie koszty sprawiają, że ondulina na dach coraz częściej wybierana jest przez zarządców szkół czy obiektów sportowych. Bardzo często ondulina wykorzystywana jest również podczas renowacji starych dachów.

Ondulina na dach. Jak układać krok po kroku

Nie tylko niska cena onduliny zachęca do zakupu tych płyt, ponieważ zaoszczędzić można również na montażu pokrycia. Jest to o tyle proste, że przy odrobinie cierpliwości dach z tego materiału można wykonać samemu. Jak układać ondulinę na dach? Na początek trzeba przygotować narzędzia służące do trasowania, młotek i ręczną piłę. Ondulinę układamy na dachach o nachyleniu powyżej 12°, a przy mniejszym nachyleniu trzeba zastosować pełne deskowanie.

Jak układać ondulinę na dach? Montaż płyty rozpoczynamy od dołu dachu, sukcesywnie pnąc się ku górze. Płyta bitumiczna jest bardzo lekka i ważącą zaledwie kila kilogramów ondulinę można montować samemu. Do tego potrzebne będą gwoździe, gąsiory i wiatrownice, które najlepiej kupić od razu z pokryciem dachowym. W budowlanych sklepach można kupić gwoździe Onduline, ocynkowane i dedykowane do mocowania płyt bitumicznych na powierzchni dachu.

Przeczytaj również: Dach odporny na wichury i trąby powietrzne. Jak zabezpieczyć dach?

dach po wichurze Zbliża się czas wichur i tornad. Jak zabezpieczyć dach? Fot.123RF.com

Płyty bitumiczne montuje się do łat, których rozstaw powinien mieć od 60 do 80 centymetrów. Ondulina na dach powinna być układana z zakładem i mocowana wspomnianymi gwoźdźmi. Na kalenicach oraz narożach dachowych montujemy gąsiory, które również mocujemy gwoźdźmi. Jeżeli zależy nam na jeszcze większej szczelności, można w kalenicy zastosować piankę uszczelniającą, a styki płyt onduliny można wypełnić kitem dekarskim.

Ondulina i Onduvilla. Jaka jest różnica?

Ondulina na dach to nie jedyny materiał, z którym możemy spotkać się na rynku. Obok onduliny dostępna jest również Onduvilla. Obie różnią się od siebie przede wszystkim kształtem i dostępnymi kolorami, bo Onduvilla przypomina tradycyjne dachówki i można ją zdobyć w cieniowanych kolorach.

Płyty Onduvilla można układać przy kącie nachylenia dachu minimum 20 st. C. Dach z płyt Onduvilla gwarantuje mniejsze zużycie drewna. To udaje się dlatego, że nie trzeba ich mocować na pełnym deskowaniu i można wybrać deskowanie ażurowe.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ondulina na dach - lekkie, tanie i nowoczesne pokrycie dachowe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.