Jaka jest funkcja obróbek blacharskich?
Głównym zadaniem obróbek blacharskich jest wypełnienie i uszczelnienie przestrzeni, która nie jest uzupełniona o główne pokrycie dachowe. Ich brak może w znacznym stopniu wpłynąć na trwałość budynku – np. poprzez powstałe z tego tytułu przecieki. Pełnią one również funkcję estetyczną, nieraz poprawiając wygląd całego budynku.
Jakie typy obróbek blacharskich wyróżniamy?
Do podstawowych typów obróbek blacharskich należą:
- Obróbki gzymsów.
- Pas podrynnowy i nadrynnowy.
- Wiatrownica.
- Kosz dachowy.
- Obróbki przyścienne.
- Obróbki komina – ofasunek.
- Obróbki ogniomurów.
- Listwy wykończeniowe, parapety i inne.
Z jakiego materiału wykonać obróbkę blacharską?
Obróbki blacharskie są w większości wykonywane z blachy. Istnieją od tego jednak pewne wyjątki. Wszystko ze względu na to, że dobór odpowiedniej obróbki blacharskiej jest tak naprawdę uzależniony od tego, jaki rodzaj pokrycia dachowego został wybrany. Alternatywą dla obróbek blacharskich okazują się specjalnie ukształtowane dachówki lub elastyczne taśmy.
Kiedy powinno się montować obróbki blacharskie?
Pierwszy montaż obróbek blacharskich następuje jeszcze przed ułożeniem pokrycia dachowego. Jest on związany z hakami rynnowymi – o ile nie mają być przykręcane do deski czołowej – i pasami nadrynnowymi, które odprowadzają wodę spod pokrycia dachowego do rynien.
Dodatkowo przed układaniem pokrycia mocuje się grzebienie, kratki osłaniające wlot powietrza pod pokrycie – jeśli stosujemy wentylowanie, a w przypadku pokryć z blachy profilowanej obróbki blacharskie wewnętrznych styków połaci.
Po ułożeniu pokrycia dachowego montuje się natomiast obróbki blacharskie, których celem jest wykończenie kalenic, narożników i innych elementów dachu.
Kto zajmuje się montażem obróbek blacharskich i jak to wygląda?
Montażem obróbek blacharskich zajmują się dekarze. Oprócz specjalistycznej wiedzy muszą dodatkowo posiadać odpowiednie badania uprawniające do pracy na wysokości. Montaże najczęściej wykonuje się, wchodząc na dach lub z wykorzystaniem podnośników koszowych.
Źle zamontowane obróbki blacharskie są najczęstszą przyczyną przecieków. Dlatego tak ważny jest ich odpowiedni dobór, a później cykliczne sprawdzanie.
EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe