Artykuły

Skandynawskie domy – co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Domy skandynawskie od dłuższego czasu są bardzo popularne na rynku budowlanym i architektonicznym. Co sprawia, że kupujący tak chętnie je wybierają? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Poniżej garść inspiracji niezbędnych do podjęcia decyzji o budowie w skandynawskim stylu.

Skandynawskie domy – co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Szybko i sprawnie

Z czym kojarzy się Skandynawia? Pierwsza myśl to drewniane domy rozrzucone wśród lasów, często umiejscowione w całkowitej głuszy, bez sąsiadów, zgiełku życia i pośpiechu. Skandynawowie cenią sobie ciszę i spokój wśród natury. Ten trend zaczyna być coraz bardziej widoczny również na naszej rodzimej ziemi.

Domy na północy Europy charakteryzują się przede wszystkim modułową, drewnianą konstrukcją szkieletową, która także i w Polsce zyskuje na popularności. Ten sposób budownictwa jest przede wszystkim wygodny, ponieważ proces powstawania domu jest znacznie krótszy, niż w przypadku tradycyjnej metody, a tym samym pozwala na sprawne wprowadzenie się nowych domowników.

W czym tkwi tajemnica? Większość prefabrykatów, a więc gotowych modułów potrzebnych do budowy domu skandynawskiego przygotowywana jest w fabrykach, co skraca ich montaż nawet do kilku dni. Jak podkreślają fachowcy, dom tego typu jest również bardzo łatwy do rozbudowania i pozwala na jego późniejszą modyfikację. Skandynawowie do perfekcji opanowali tę metodę i z powodzeniem stawiają nie tylko domy mieszkalne, ale także szkoły, przedszkola, sklepy i wiele innych budynków.


Fot.123RF.com

Łączenie technologii

Domy budowane techniką modułową bardzo często łączą technologie murowane i drewniane. Do najbardziej popularnych należy łączenie murowanych fundamentów z drewnianym szkieletem modułowym. Ma to związek ze skalistym podłożem na większości terenów skandynawskich, gdzie płyta fundamentowa nie jest wystarczającą bazą dla domu. W zależności od terenu, na jakim powstanie Wasz dom, możecie więc zdecydować się na różne warianty.

Ściany szkieletowego domu modułowego przygotowywane są z we wspomnianych prefabrykatów i przyjeżdżają gotowe na miejsce. Wykonane są ze specjalnych płyt osadzonych na drewnianym szkielecie, od środka zabezpieczonych specjalną warstwą izolacyjną (najczęściej wełną mineralną, choć to od Was zależy ocieplenie, na jakie się zdecydujecie).

To, co charakteryzuje domy skandynawskie to szczelna konstrukcja, która wpływa na energooszczędność i dźwiękoszczelność budynku. Bardzo ważnym aspektem tego rodzaju budownictwa jest mnogość możliwości architektonicznych. Mamy tu ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny bryły, czy też o sposób ogrzewania.


Fot.123RF.com

Domy budowane w tej technologii są często tańsze, niż stawiane metodą tradycyjną (przyjmuje się, iż średni koszt to około 2 tys. zł/m2), przy czym czas potrzebny na jego postawienie w stanie deweloperskim to często nie dłużej niż 2 - 3 miesiące. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin, które cenią sobie solidne wykonanie, w krótkim czasie. Dzięki metodzie modułowej będziecie z podziwem patrzeć, jak Wasz nowy dom szybko rośnie i nabiera kształtów. Bardzo ważną sprawą, przemawiającą za tego rodzaju wyborem jest też niezależność budowy od warunków atmosferycznych.

Skandynawowie mają do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi na co dzień, zwłaszcza na dalekiej północy i swoją flagową metodę budowania domów opanowali naprawdę dobrze. Przygotowując się więc do podjęcia decyzji o metodzie budowy własnego domu, warto wziąć pod uwagę powyższe rozwiązania.

Opracowanie materiału: Joanna Herstowska, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zdjęcie główne: Pixabay

Przeczytaj inne artykuły eksperta:

Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów

Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Zakup działki - jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Ceglane elewacje znowu wracają do łask

Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?

Stary strych jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Hałaśliwy sąsiad - co możemy zrobić?

Nowości na rynku wnętrzarskim w 2019 roku

Mieszkania parterowe – czy wciąż są uważane za lokale drugiej kategorii?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.