Domy przyszłości

Jak dobrać okna do kierunków świata?

Strony świata, na które wychodzą okna, mają spory wpływ na to, w jakim stopniu doświetlone będą pomieszczenia. A duża ilość światła słonecznego nie tylko poprawi bilans energetyczny budynku, ale również pozytywnie wpłynie na komfort życia domowników. Podpowiadamy, jak dobierać okna w zależności od kierunków świata. 

REKLAMA

Fot. Strona świata, w którą skierowane są okna ma ogromne znaczenie /123RF/PICSEL

W dzisiejszej architekturze dominującą tendencją jest pozyskiwanie i wykorzystywanie energii odnawialnej. Inwestowanie w fotowoltaikę, pompy ciepła czy inne proekologiczne rozwiązania nie tylko służą naszej planecie, ale również nam, gdyż więcej pieniędzy zostaje w naszych portfelach. Jednym z aspektów tego słusznego trendu jest maksymalne wykorzystanie położenia budynku względem kierunków świata. Kluczowe w tym zakresie jest pozyskiwanie energii słonecznej i stworzenie możliwie najlepszego bilansu energetycznego nieruchomości. Innymi słowy, ekspozycja przesądza o tym, w jak dużym stopniu naświetlone oraz dogrzewane przez promienie słoneczne będą konkretne pomieszczenia.

Północ, południe, wschód, zachód, czyli którą stronę wybrać

Północna ekspozycja to mniejsze ilości naturalnego światła w mieszkaniu oraz niższa temperatura w pomieszczeniach w zasadzie przez cały rok. Niedogrzanie często może mieć kłopotliwe konsekwencje, jak na przykład nadmiar wilgoci, a w skrajnych przypadkach pojawienie się na ścianach grzybów i pleśni. Okna wychodzące na północ są dobrym rozwiązaniem np. w gabinecie, sypialni lub łazience.

Pomieszczenia z oknami skierowanymi na południe są natomiast naturalnie docieplane, zwłaszcza wczesnym popołudniem. Największe znaczenie ma to we wszystkie chłodne dni oraz zimą, kiedy temperatura w mieszkaniu dzięki południowej ekspozycji może wzrosnąć nawet o kilka stopni.

Wschodnia ekspozycja okien sprawia z kolei, że pomieszczenia będą bardziej nagrzewać się w godzinach porannych. To dobry pomysł dla osób, które mają problemy z wczesnym wstawaniem – jeśli nie obudzi ich budzik, z pewnością zrobi to słońce. Z drugiej strony sypialnia zdąży się schłodzić przed wieczorem, co pozytywnie wpłynie na komfort snu.

Natomiast okna skierowane za zachód najlepiej sprawdzają się w salonie, gdzie spędzamy najwięcej czasu i relaksujemy się po pracy. Najczęściej przyjmuje się, że optymalną ekspozycją jest kierunek południowo-zachodni, gdyż ilość światła w popołudniowej porze dnia (czyli wówczas, kiedy zwykle przebywamy w mieszkaniu) jest „w sam raz”. Z tego powodu ceny mieszkań o tak umieszczonych oknach są nieco wyższe.

Im większe szklane powierzchnie, tym lepiej

Wpływ na oświetlenie pomieszczenia oraz temperaturę (a co za tym idzie – rachunki za ogrzewanie) ma jednak nie tylko ekspozycja, ale również jakość okien. Warto zdecydować się na duże, szklane powierzchnie i wąskie ramy. Takie okna nie tylko doskonale komponują się z fasadą budynku, ale również powodują wrażenie, że pomieszczenia są większe niż w rzeczywistości. Z takim zamysłem powstał system drzwi przesuwnych VEKAMOTION 82. To z jednej strony nowoczesne technologie, zapewniające doskonałą termoizolacyjność, wodoszczelność i izolację akustyczną, z drugiej – gwarantujące maksymalne doświetlenie wnętrz. W efekcie mieszkanie czy dom staną się jeszcze cieplejsze, a cała konstrukcja „wtopi” się w otoczenie, podwyższając walory estetyczne.

Okna i drzwi, Drzwi przesuwne VEKA
VEKAMOTION 82 MAX
VEKAMOTION 82 MAX
VEKAMOTION 82
VEKAMOTION 82
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (2)

Fot. Duże przeszklone powierzchnie to wiele plusów – zarówno jeśli chodzi o walory estetyczne, jak i praktyczne / fot. materiały prasowe VEKA Polska, VEKAMOTION 82/VEKAMOTION 82 MAX

Kupując już gotowy dom czy mieszkanie nie mamy wpływu na ekspozycję okien. Jedyne, co możemy zrobić, to poszukać takiej oferty, która w największym stopniu spełni nasze oczekiwania. Jeśli natomiast sami budujemy dom – pole manewru jest zdecydowanie większe. Ważnym aspektem, oprócz ekspozycji okien, jest również położenie tarasu. Dostosujmy je do tego, co najczęściej będziemy tam robić. Gdy planujemy się głównie opalać i cieszyć promieniami słonecznymi – najlepszym wyborem będzie kierunek południowy. Natomiast osoby preferujące cień powinny zdecydować się na taras wschodni.

W tej kwestii duże znaczenie ma również wybór drzwi przesuwnych. Z jednej strony im więcej przeszklonej powierzchni, tym lepiej, z drugiej – liczą się dodatkowe udogodnienia, wpływające na poprawę komfortu użytkowania. Na przykład możliwość montażu bezprogowego, zapewniającego bezpieczne wychodzenie na taras. Takie rozwiązanie występuje w systemie drzwi przesuwnych VEKAMOTION 82, a w efekcie znacznie ogranicza ryzyko potknięcia czy wręcz wypadku, co jest nie do przecenienia w przypadku, gdy z tarasu korzystają dzieci.

Strona świata, w którą skierowane są okna czy drzwi tarasowe, ma ogromne znaczenie. Najwięcej światła zapewnią nam te skierowane na południe. Okna wschodnie to więcej światła rankiem, zachodnie – wieczorem. Prawidłowe rozmieszczenie okien względem stron świata to również dobre samopoczucie mieszkańców.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Materiały prasowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak dobrać okna do kierunków świata?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.