Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
IDEA od IKEA

Żegnamy zimę. Przechowywanie zimowych ubrań, pledów i pościeli

Wiosna zagościła już na dobre w naszych domach. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, zatem powoli żegnamy się z ciężką garderobą, zastępując ją czymś bardziej zwiewnym. Z nastaniem wyższych temperatur z naszych mieszkań również znikają typowo zimowe dekoracje, mające za zadanie ogrzewanie nas w chłodne wieczory. Rezygnujemy z ciepłych pledów i pościeli na rzecz lżejszych nakryć. Co roku o tej porze pojawia się jednak ten sam dylemat — gdzie pomieścić wszystkie tekstylia? Jak bezpiecznie przechowywać koce i ubrania, aby przetrwały nienaruszone do następnego sezonu? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Żegnamy zimę. Przechowywanie zimowych ubrań, pledów i pościeli

KONKURS: Prześlij zdjęcie swojej komody i wygraj cenne nagrody. Kliknij!

Zimowo-wiosenne porządki
Sezonową wymianę garderoby  warto zacząć od porządków i szczegółowego przejrzenia wszystkich ubrań. To dobra okazja, by przeprowadzić selekcję i pozbyć się odzieży schodzonej, lub takiej, która przestała nam odpowiadać - dzięki temu będziemy mieć mniej do przechowywania i zaoszczędzimy trochę dodatkowego miejsca w szafach. Po udanej reorganizacji zimowej kolekcji możemy zabrać się za pranie, czyszczenie i reperowanie okryć oraz butów. Wiosnę i lato powinny spędzić w czystości, a kiedy jesienią pogoda pogorszy się, będą od razu gotowe do ponownego założenia. W podobny sposób zajmijmy się kocami i zimową pościelą. Wypierzmy ją, wysuszmy, i dobrze wywietrzmy. Większość zabiegów pielęgnacyjnych bez większych trudności wykonamy sami, w razie konieczności (np. czyszczenia kożuchów lub sztucznych futer) skorzystajmy z usług specjalistów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Właściwe zabezpieczenie
Przegląd zimowej odzieży ma jeszcze jedną ważną zaletę — pozwala nam oszacować liczbę ubrań i butów, które musimy schować, co z kolei daje nam jasną informację, ile wolnej przestrzeni będziemy potrzebować. Jeśli nie gospodarujemy wystarczającą ilością miejsca w mieszkaniu, część garderoby możemy bez obaw przenieść np. do piwnicy lub składziku. Umieśćmy je w funkcjonalnych, plastikowych pudełkach , które nie tylko pomieszczą odzież, ale też uchronią ją przed brudem i wilgocią. Skorzystajmy z nich także w przypadku, kiedy brakuje nam miejsca w innych schowkach. Ubrania, które planujemy przenieść do obszernych szaf, także należy właściwie zabezpieczyć. Kurtki, kożuchy i płacze powinny zostać schowane do pokrowców lub worków z lnianego płótna (lub np. powłoczki na poduszkę). Koniecznie dorzućmy do nich wkłady ze środkami przeciw molom.

Przeczytaj: Jak się pozbyć moli odzieżowych?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Buty najlepiej trzymać w specjalnych organizerach lub pudełkach, w których je kupiliśmy. Do przechowania szalików, czapek oraz skórzanej galanterii przydadzą się niezastąpione wieszaki, zarówno te tradycyjne, jak i te z kieszeniami na buty. W utrzymaniu porządku w szafie pomogą też zawieszane półki z przegrodami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kołdry i koce można przechowywać w workach próżniowych lub specjalnych torbach i pojemnikach. Dobrze sprawdzą się również oryginalne opakowania, w których zakupiliśmy nakrycia. Aby zapewnić im właściwe warunki, wrzućmy do nich saszetki z pochłaniaczem wilgoci. Starajmy się nie przygniatać niczym zapakowanych kołder — to spowoduje ich odkształcenia i zbicie się wkładu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Wykorzystywanie potencjału dostępnej przestrzeni
W każdym mieszkaniu znajdują się zakamarki, które szybko i łatwo można zaadaptować jako okresowe skrytki. Nawet w najbardziej nieustawnym pomieszczeniu wygospodarujemy fragment przestrzeni, który posłuży nam za składzik. Wszystko, czego nam trzeba to kreatywność i kilka sprytnych rozwiązań. Wykorzystujmy wolne miejsca pod łóżkami  — z zastosowaniem obszernych pudeł stworzymy coś na kształt wysuwanych szuflad, w których ukryjemy pościel i koce. W niezagraconych kątach ustawmy kilka elementów z modułowego systemu meblowego lub szafki narożne. Jeśli posiadamy schody, w przestrzeń pod nimi wsadźmy niewielkie regały lub dekoratywne pudełka z pokrywkami. Ciekawym pomysłem na przechowywanie niewielkich bibelotów jest szyna ścienna  z przymocowanymi koszyczkami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeśli dysponujemy nieurządzoną wnęką, możemy stworzyć w niej prowizoryczną garderobę. Zamontujmy w niej system garderobiany do samodzielnego montażu, z regulowanymi półkami, drążkami i koszami. Tak przechowywane tekstylia przetrwają do jesieni w nienaruszonym stanie.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: IKEA Polska

Przeczytaj również:

Wiosenne dekoracje: inspiracje naszych użytkowników
Pomysły na oryginalne przechowywanie w domu
Szafa – mebel niezbędny. Jak wybrać najlepszą?
Przechowywanie w pokoju dziecka. Jak uczyć malucha porządku od najmłodszych lat?
Pomysł na ładny i funkcjonalny przedpokój. Jak go urządzić?
Przechowywanie w ogrodzie i na balkonie. O tym warto wiedzieć

KONKURS: Prześlij zdjęcie swojej komody i wygraj cenne nagrody. Kliknij!



Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.